Вернидуб

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Вернидуб, -ба, м. Сказочный герой, руками ломающій огромные дубы. Мнж. 43.

Сучасні словники

Вернидуб, Вирвидуб, Дугін (дерево в дугу зігне), Дубиня, Дубиніч - персонаж фольклору, герой слов'янських казок: дуби рівняє: який високий - в землю притисне, низенький - підтягне.У казках виступає тільки в потрійному союзі з Вернигорою і Крутивусом, як супутник головного героя, помічник в подоланні перешкод. Але, як стихія природи, мінлива і непередбачувана, може кинути головного героя напризволяще, відступити перед перешкодою.

Вернидуб в літературі

"Вийшли з торби два брати-богатирі: Вернигора, який що завгодно переверне, і Вернидуб, який може будь-яке дерево із землі вирвати. Вернигора став скелю розбивати, гору розкривати, Вернидуб йому допомагає".(Українська казка "Козак Мамарига")

"Вернидуб дерево із землі вирвав, Вернигора коріння викорчував".(Українська казка "Козак Мамарига")

"Йдуть вони по дорозі і вирішили згорнути в ліс. Йдуть вони по лісі і бачать людину: як рукою махне - дуби валяться. Здивувалися вони, що він такий сильний, підійшли і кажуть: "Здорово, добра людина! Що ж ти робиш?" - "Дорогу через ліс". - "А куди ти підеш?" - "У світ, щастя шукати". - "А як тебе звати?" - "Верти-дуб". - "Так давай пішли з нами!" - "А вас як звуть?" - "Покати-горошок і Верни-гора"."(Російська народна казка "Покати-горошок")

Ілюстрації

Vernydub221117.jpg Вернигора та Вернидуб.jpg Вернигора та Крутивус.jpg

Медіа

. .

Джерела та література

https://history.wikireading.ru/406742

Зовнішні посилання