Блават

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Блават, -ту, м. 1) Голубая шелковая матерія. К. ЧР. 423. Має вона сукні, має і блавати. АД. II. 60. 2) = Волошки, Centaurea Cyanus. Вх. Пч. І. 9.

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БЛАВАТ, у, чол. (Centaurea cyanus, L.). Волошка. Коло.. хати Зацвіли блавати (Народна лірика, 1956, 371); Де-не-де видніється.. синє чаруюче око блавату або квітка куколю (Іван Франко, I, 1955, 57); Олена.. поспішає на подвір'я, де біля виполеного блавату, тупцюючи, розкошує корівчина (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 561); * У порівняннях. Над нами синь небес, як росяний блават (Максим Рильський, Сад.., 1955, 37).


Сучасні словники

1. Блава́т- синя волошка, символ несправджених надій. "...Сіяла пшеницю, вродили блавати, Ой, ко­го я вірно люблю, трудно занехати...." (П. Чубинський);

2. Блава́т -старовинна шовкова тканина блакитного ко­льору, символ багатства.


Волошка – одна з дванадцяти квіток українського вінка. Вона символізує життя, молодість, красу, скромність і простоту. Ці ніжні сині квіти, як частина орнаменту, присутні в українській вишивці. Волошка також відома своїми лікувальними властивостями, вже багато століть її використовують у народній медицині при лікуванні різних хвороб. З квітів волошки отримують блакитну і синю фарбу, також її додають в якості підфарбування до вермутів і шампанських вин. А ще сині кавіточки використовують у кулінарії, додають до багатьох страв у якості духмяної пряності. Ця рослина зустрічається в Європі, в деяких місцях Середньої Азії, в Сибіру і на Кавказі. Насправді волошка - бур'ян, але його вирощують і для декоративних цілей. Його можна побачити в посівах жита, на узбіччі доріг, на сухих луках. Розмножується насінням, схожість якого зберігається до 10 років. Ось чому волошка синя є злісним бур'яном. Цвіте в червні-липні, іноді впродовж усього літа. Рослина розслаблює, загоює рани, знеболює. А також волошка синя є засобом, що знімає спазм гладкої мускулатури внутрішніх органів, поліпшує травлення і збуджує апетит. У народній медицині рослина використовується при головних болях, для очищення крові, при кашлі, застуді, набряку серця, нирок і т.д. А також її застосовують для складання трав'яних зборів і чаїв.

Ілюстрації

Волошки3.png Волошки2.jpeg Волошки.jpeg Волошки4.jpg

Медіа

Зовнішні посилання

http://eslovnyk.com/