Бездрик

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Бездрик, -ка, м. Насѣк. = Сонечко. Coccinella septempunctata. Вх. Пч. І. 5. См. Бедрик.

Сонечка - дрібні комахи, добре відомі завдяки своєму яскравому забарвленню і тим, що зовсім не бояться людини. Більшості людей відоме семиточечне сонечко, але видове різноманіття цих комах величезне.

У світі існує 5200 видів сонечок, виділених в однойменне сімейство в загоні Жосткокрилих. Таким чином родичами сонечок є численні види жуків. Розміри сонечок невеликі, в довжину вони досягають 4-9 мм. Для них характерна дуже маленька голова, збільшені головогруди і округле або слабовитянуте тільце з жорсткими опуклими надкриллями. Забарвлення більшості видів дуже яскраве - червоне з чорними крапками, кількість яких у різних видів може варіювати від 2 до 22. У той же час серед сонечок зустрічаються види з помаранчевими та жовтими надкрильми, з точками не тільки чорного, але і білого кольору. Наприклад, досить звичайне двохточечне сонечко відрізняється сильною мінливістю забарвлення. У одних особин воно червоне з чорними крапками, у інших ці точки перетворилися на неправильної форми плями, у третіх забарвлення немов інвертоване - чорне з червоними плямами. Рідше серед сонечок попадаються одноколірні види чорного забарвлення. Сонечка поширені по всьому світу і зустрічаються на всіх континентах крім Антарктиди. Заселяють ці жуки відкриті простори з трав'янистою рослинністю - луки, лісові галявини, сади, степи, рідше густі ліси. Живуть вони поодинці, скупчення утворюють тільки під час зимівлі. Зазвичай сонечка повзають по стеблах рослин у пошуках їжі, але також охоче перелітають на значні відстані. Політ їх легкий, швидкий і абсолютно безшумний. Види помірного поясу на зиму впадають в заціпеніння, для цього вони утворюють восени скупчення і ховаються під каменями або в листі.

Сучасні словники

Невеликий жучок круглої або подовженої форми, що має червонувате або жовтувате з чорними цяточками забарвлення. — Бач, комашина! — відказав [Івась].. — То сонечко! — угадав Грицько (Панас Мирний, IV, 1955, 9); Крапчасте сонечко повзло по бур янині, кволе, передосіннє. Пріся обережно взяла його на долоню (Олесь Гончар, Циклон, 1970, 52); З мисливців на попелиць згадаємо.. невеличкого жучка, що називається сонечком (Шкідники поля, городу та саду, 1949, 34).

Ілюстрації

Сонечко14.png Сонечко13.png

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=abLByp5NcDo

Див. також

ladybug - a small, round, red beetle (= type of insect) with black spots

Божыя кароўкі, таксама кароўкі, какцынеліды (Coccinellidae) — сямейства жукоў падатрада разнаедных.Даўжыня ад 2 да 18 мм. Цела божых каровак паўшара- ці яйкападобнае, болей ці меней выпуклае. Афарбоўка яркая, «перасцерагальная», з малюнкам з крапінак, плям, штрыхоў.

Джерела та література

http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-57BB9FE578EBD/list-154AED8EF27 http://sum.in.ua/s/sonechko http://dictionary.cambridge.org

Зовнішні посилання