Алмаз

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Алма́з — мінерал класу самородних неметалів, тверда кристалічна алотропна видозміна карбону кубічної сингонії.

Словник Грінченка

Алма́з, -зу, м. Алмазъ, брилліантъ. Алмазом добрим, дорогим сіяють очі молодії. Шевч. 428.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. род. у. Прозорий, звичайно безбарвний мінерал і коштовний камінь, що блиском і твердістю перевищує всі інші мінерали; огранований певним чином називається брильянтом. Богдан в червоній горностаєвій мантії, з золотою булавою, обсипаною алмазами (Нечуй-Левицький, III, 1956, 308); Алмаз трапляється в природі у вигляді невеликих прозорих кристалів, безбарвних або забарвлених домішками у різні відтінки (Хімія, 9, 1956, 14); * У порівняннях. Алмазом добрим, дорогим Сіяють очі молодії (Тарас Шевченко, II, 1953, 238); Благословляю я з подякою щораз Лісів глибокий шум і мовчазну вологу, Росинку, що тремтить на гілці, мов алмаз (Максим Рильський, II, 1946, 159). 2. род. а. Тонкий осколок цього каменя, вставлений в оправу з ручкою, що вживається для різання скла. Якось.. алмазом вирізав [Рубін] круглу дірку в шибці (Іван Сенченко, На Бат. горі, 1960, 4).

Словник іншомовних

алмаз; ч. (тюрк., з араб., гр., адамант) мінерал класу самородних неметалів, чистий кристалічний вуглець. Прозорий, переважно безбарвний, має найвищу серед відомих мінералів твердість. Використовують для виготовлення абразивних та різальних інструментів, при бурінні, в ювелірній справі.

1. Алмаз — АЛМА́З, ч. 1. род. у. Мінерал кристалічної будови, що блиском і твердістю перевищує всі інші мінерали. Алмаз трапляється в природі у вигляді невеликих прозорих кристалів, безбарвних або забарвлених домішками у різні відтінки (з навч. літ.). 2. род. 2. Алмаз — Чим схожі, а чим відмінні між собою іменники алмаз і діамант? Схожі тим, що це коштовності, скарби, самоцвіти. Алмаз – 1. Мінерал, який блиском і твердістю перевершує всі інші мінерали. Кристали алмазу, вуглець існує в природі у вигляді алмазу та графіту 3. Алмаз — Діямант, (оброблений) брилянт; (скляра) склоріз; пор. САМОЦВІТИ. 4. Алмаз — Поліморфний різновид елемента вуглецю, найтвердіший мінерал і найдорожчий дорогоцінний камінь; безбарвний або слабо забарвлений (напр., голубуватий), із сильним полиском та дуже великим коефіцієнтом заломлення світла; існують також штучні

Джерело: https://slovnyk.me/dict/hrinchenko/%D0%B0%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%B7

Ілюстрації

Rough diamond.jpg Diamond-Wallpapers-2.jpg Almaz.jpg Krupny-almaz.jpg Diamondclear.png

Додаткові дані

Алмаз