Акація

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Belaya-akaciya.jpg

Ака́ція, -ції, ж. Раст. Акація, Acacia. ЕЗ. V. 246. Тільки де-не-де стоїть довгошия вишня, безлиста акация попід кращими хатками. Левиц. І. 91. Жо́вта ака́ція. Caragana arborescens L. ЗЮЗО. І. 115. Бі́ла ака́ція. Robinia Pseudo-acacia L. ЗЮЗО. І. 134.

Сучасні словники

АКА́ЦІЯ, ї, жін. Назва кількох видів посухостійких дерев або кущів з білими чи жовтими квітками.

Біла акація - дерево з пахучими білими квітками. У нас (себто у кубанців) уже одцвіла біла акація (Сам., II, 1958, 466); Жовта акація - чагарник з жовтими квітками. Коло самого дому, під вікнами, росли кущі жовтої акації (Н.-Лев., II, 1956, 38).

Акація (Acacia), рід переважно дерев'янистих рослин з сімейства мімоз. Близько 750 тропічних і субтропічних видів, що мешкають в обох півкулях, але більшість (понад 50%) в Австралії (де А.— національна емблема) і в Африці. Листя двоякоперисте, переважно з багаточисельними дрібними листочками. У багатьох, переважно австралійських, видів пластинка аркуша повністю або частково не розвивається і тоді функцію фотосинтезу виконує листоподібно розширений черешок (т.з. філодій). Характерна особливість ін. А. — наявність прілістников, видозмінених в колючки. В американських видів A. sphaerocephala, A. costaricensis, в африканського — А. drepanolobium, а також в деяких ін. видів колючки дуже великі і заселяються мурашками. В А. зазвичай жовті або білі дрібні квітки, помітні головним чином завдяки багаточисельним тичинкам, далеко видатним з віночка; квітки ці в голівчатих або колосовидних соцветіях, у свою чергу зібраних в складне, переважно волотисте суцвіття. Плід — двостулковий або такий, що не розкривається боб. А. із зонтиковидною кроною — характерний ландшафтний елемент саван Африки. Багато видів А. мають велике народно-господарське значення. Одні з них — швидко зростаючі деревні породи, інші дають коштовну деревину, наприклад австралійське чорне дерево — А. melanoxylon. З A. senegal і ін. отримують вищі сорти гуміарабіку. З деревини A. catechu витягують дубитель катеху. А. срібляста (A. dealbata) розлучається на півдні як декоративна рослина; її зрізані квітучі вітки (т.з. мімоза) в січні — березні привозять в міста середньої смуги. Під назвою шовкова А. відоме дерево з роду альбіцция ; білою А., або лжеакацией, іменують дерево з роду робінія ; т.з. жовта А. є чагарником з роду карагана .

Ілюстрації

К0047.jpg Акация.jpg Akaciya-belaya-04.jpg 1426833588 1432161007.jpg

Зовнішні посилання

https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F

http://vseslova.com.ua/word/%D0%90%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F-1871u

http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/154-akacija.html

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/akacija