А́ҐРУС

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

А́ґрус

Cловник Грінченка

А́ґрус, -су, м. Крыжовникъ. Rhamnus grossularia, ЗЮЗО. І. 133. Аґрист уже достиг. Шейк. Нарви аґрусу!

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

А́ҐРУС, у, чол. 1. Кущова рослина з колючими гілками та великими кисло-солодкими їстівними ягодами. Садочок собі зростив; в тому садкові понасаджував аґрусу та порічок на грядках (Марко Вовчок, VI, 1956, 223); Походжаючи стежкою, поміж кущами порічок та аґрусу, товаришка моя помалу завела річ про те, що от уже весна (Леся Українка, III, 1952, 574); Аґрус є надзвичайно цінною ягідною рослиною (Юним мічурінцям.., 1955, 81). 2. збірн. Ягоди цієї рослини. Балабашиха розсилала наймичок в садки сусідніх панів та селян за гіркими черешнями, за аґрусом, вишнями (Нечуй-Левицький, III, 1956, 223); Для виготовлення доброякісного вина.. смородину, аґрус роздавлюють на вальцях, а потім відпресовують (Колгоспник України, 7, 1956, 39).

Універсальний словник-енциклопедія
АҐРУС кущова рослина родини ломикаменевих, ягідна культура; поширений на пд. та в центрі Європи, в Пн. Африці та на Кавказі, вирощують бл. 50 видів; плоди - несправжні круглі або довгасті ягоди, голі або опушені, білого, жовтого, зеленого, червоного кольору; споживають свіжим і переробляють на джем, варення.

Ілюстрації

Вы.jpg Выы.jpg Выыы.jpg

Медіа

Цікаві факти

  • З'їдай жменю ягід агрусу в день, і ти поліпшиш склад крові, підвищиш імунітет, поспособствуешь попередженню атеросклерозу і діабету, а також отримаєш велике задоволення!
  • Агрус рекомендується при порушенні обміну речовин, недокрів'ї, підвищеної проникності судин. Речовини, що містяться в ягодах, підвищують імунітет. У народній медицині агрус застосовується як сечогінний і жовчогінний засіб при захворюваннях нирок і сечового міхура, хворобах печінки і жовчовивідних шляхів.
  • Відвар агрусу використовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту як болезаспокійливий і послаблюючий засіб. Столову ложку плодів залий склянкою гарячої води, кип'ятити на слабкому вогні протягом 10 хвилин, охолодити, процідити, підсолодити медом або цукром. Приймай по одній порції 4 рази на день.
  • Агрус застосовується при лікуванні діабету: в ягоді міститься багато хрому (стимулює вироблення гормону інсуліну), якого не вистачає в організмі діабетиків. Найкраще корисні речовини агрусу засвоюються, якщо його їсти з медом і топленим маслом (ги).
  • При підвищеній кислотності шлунка рекомендується змішувати сік агрусу з невеликою кількістю цукру і пити по 1 ч. л. 2 рази на день, запиваючи водою.
  • Калорійність агрусу - 44 калорії в 100 г ягід. До того ж ягоди на 85% складаються з води. Тому агрус можна сміливо використати для боротьби із зайвими кілограмами - як основний продукт розвантажувального дня. Ягоди також застосовуються в дієтичному харчуванні при лікуванні ожиріння: протягом декількох тижнів хворий вживає 800-900 г агрусу в день. При цьому загальна добова калорійність їжі повинна бути строго обмежена.

Див. також

Додаткові відомості Користь і шкода агрусу

Аґрус: корисні властивості, калорійність і шкоди Застосування агрусу

Завдяки своєму складу, а саме входить різних кислот, глюкози і вітамінного комплексу ці плоди чудово підходять для приготування киселю, вина або варення, які при вживанні принесуть організму максимальну користь. Ці ягоди в поєднанні сиру і сиру надають стравам пікантний смак. З агрусу готують соуси, які мають дивовижний кисло-солодкий смак, що виділяється своєю незвичайністю. Такі соуси є чудовим складовим компонентом страв з риби і м'яса.Оскільки в цих плодах міститься велика кількість цінних речовин, це дозволяє використовувати їх як ліки. Раніше в Європі, а точніше в північній її частині агрус вирощували для того, щоб застосовувати у виноробній галузі. Ці ягоди наполягали на листках огірочника, таким чином, одержували вино. В Англії для цих цілей використовували найбільш великі плоди. Сьогодні культивовано не менше 1500 сортів цього багатостовбурні чагарнику, і всі вони є придатними для процесу. З цих агрусу роблять сік, такий напій допомагає нормалізувати процес обміну речовин, а також він характеризується відмінними жовчогінними властивостями.