Їєшня

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Їєшня, -ні, ж. = Яєшня.

Сучасні словники

Яєчня - смажена страва з яєць. Страву готують на порційних чавунних сковорідках, листах або використовують спеціальні сковороди із заглибленням для жовтка при температурі 140 — 160 °C. Яйця можна смажити у фритюрі при температурі 180 °C по 2-3 шт. на порцію. При виготовленні страви має значення дотримання теплового режиму, щоб білок надміру не тужавів. Яєчню також готують з різними гарнірами, шпиком, картоплею або баклажанами, овочами чи грибами, цибулею, сиром, ковбасою, шинкою, сосисками, грудинкою, житнім хлібом, зеленим горошком, томатами.

ЯЄ́ШНЯ, і, жін., заст. Яєчня. — Пазька наліпила мудрих вареників та спрягла яєшню... (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 200); Нажарила Катерина яєшні, достала з погреба солоних огірків та баклажанів (Анатолій Шиян, Переможці, 1950, 36). Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 627.

Як приготувати ідеальну їєшню?

Мистецтво опановування азів приготування ідеальної яєчні розпочинається із правильного вибору пательні. Міцна чугунна із товстим дном підійде найкраще, а от тефлонове покриття не надто вдале, адже, якщо братись до приготування яєчні-бовтанки, то годі й подряпати поверхню. Після того як пательня із олією достатньо прогрілась на вогні, можна приступати безпосередньо до розбивання яєць.

Краще завчасно потренуватись у цьому вмінні, бо, як виявляється, це неабияк важливо для вигляду і смаку страви, особливо для яєчні «з оченятами». В очах рішучість, в руках впевненість − приблизно так виглядає зі сторони господарочка у мить, коли готується розбивати яйце. Краще зробити це за допомогою ножа, а не вдаватись до маневрів із краєчком пательні. Важливий нюанс: попередньо яйця у шкарлупі належить ретельно вимити, щоб зайвий бруд і бактерії не потрапили до страви.

Якщо готується яєчня «з оченятами», то закривати кришкою пательню не можна ні в якому разі, інакше уся краса, а за нею і смак, затягнеться білком, і як би не притрушувати виріб зеленню та приправами, досягнень не буде. Якщо є задумка потішити родину яєчнею з ковбасою чи сосисками, то слід знати таке: ковбасний виріб треба хвильку-другу прогріти у киплячий воді і тільки після цього викладати між яйцями на пательні. Так вдасться врятувати яєчню з ковбасою від «хвилястих» вигинань ковбаски.

Один із кращих рецептів яєчні, до якого вдаються господарочки влітку – «яєчня по-болгарськи». За ним іще до потрапляння на пательню основного інгредієнту, нарізаються кружальцями цибуля і помідори, трохи обсмажуються, а вже потім заливаються збитими яйцями. Страву подають на стіл, попередньо притрусивши приправами та зеленню. Якщо є ласка, то можна дорізати свіжий огірок зверху і полити сметаною.

Страву з яєць, збитих з майонезом і сметаною, випечених з двох сторін на пательні і присипану сиром вже на тарілці називають «яєчнею по-французьки». І таких рецептів є купа. При приготуванні яєчні сучасні господиньки не обмежуються пательнею і газовою плитою, адже страву вдало можна «обіграти» і в духовці та мікрохвильовій печі. Головне − це бажання здивувати родину яєчнею, від аромату і вигляду якої потечуть слинки, а смак залишить неповторні враження.

Ілюстрації

Яишница.jpg Яишница2.jpg

Медіа

Див. також

Scrambled eggs

З іноземних джерел

Scrambled eggs is a dish made from whites and yolks of eggs (usually chicken eggs).