Ільчастий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ільча́стий, -а, -е. = Лянний. А що нам були скатерті? все ж то нам були ільчасті. Гол. II. 110.

Сучасні словники

http://sum.in.ua/

1. Прикм. до льон. У сільському господарстві часто використовують як паливо.. лляну кострицю (Сільські теплові електростанції, 1957, 30); Краще за нього [проса на печі] хіба тільки лляне насіння (Іван Багмут, Опов., 1959, 3); // Вигот. з насіння льону. Лляна олія має важливе промислове значення (Екстраційний метод добування олії.., 1958, 9); // Зробл. з волокон льону. Вона все було сидить.. і виводить голос, як лляну тонку нитку (Нечуй-Левицький, I, 1956, 61); // Вигот. з прядива, що є результатом обробки волокон льону. Не простого — лляного полотна тридцять локтів узяла (Українські народні думи.., 1955, 21); // Пошитий з полотна, виготовленого з прядива льону. Надіне Марина сорочку тонку лляну, затягнеться поясом шовковим (Панас Мирний, IV, 1955, 231); В костюмі лляному білім Комсомольців прийшов вітати Молодий голова артілі (Любов Забашта, Нові береги, 1950, 57).

2. Схожий світлим кольором і м'якістю на волокна льону (про волосся). Правила парусом донька рибалки, коси у неї лляні (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 277); З-під зсунутої хустки вибилися лляні пасма кіс (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 108).

Ілюстрації

Ilchastyi26032023.jpeg Ilchastyi226032023.jpg Ilchastyi426032023.jpg Ilshastyi326032023.jpg

Медіа

Переваги та недоліки лляного одягу

По-перше, льон може бути як цупким, так і ніжним. Але в будь-якому разі це натуральна тканина, що дихає та не парить. Головна перевага цієї тканини в тому, що влітку в льоні не спекотно. А зимою в ньому тепло.

По-друге, льон — це повністю гіпоалергенна тканина. Одяг з льону буде зручним та приємним навіть для надто чутливої шкіри, а також безпечним для всіх алергетиків.

По-третє, лляні речі дуже швидко висихають, випаровуючи рідину з волокон. Одяг, пошитий з льону, служить надійною перешкодою утворення парникового ефекту під нею.

По-четверте, волокна льону, з яких створюють тканини для пошиття одягу, мають досить високий ступінь міцності. І матеріал, виготовлений з них, нітрохи не поступається за своєю зносостійкістю природній сировині. Не дарма лляні тканини використовувалися для виготовлення вбрання з давніх часів. Навіть через брак сучасних девайсів, які допомагають доглядати за тканинами, дбайливо прати їх і делікатно відпарювати, предкам вдавалася зберегти презентабельний вигляд сорочок і штанів довгі роки.

По-п’яте, при носінні лляної одягу не виникає статичної електрики. Тож сукні ідеально сідатимуть по фігурі, а сорочки не страшно буде вдягти під верхній одяг.

Крім усього іншого, льон має особливу енергетику. Одягаючи лляне вбрання, відчуваєш себе здатним на більші справи, а цей настрій відповідно дозволяє творити неймовірні речі.

Щодо недоліків льону, то спостерігаємо лише одненький — лляний одяг часто та рясно мнеться й після прання може сісти. Проте такий недолік частково можна віднести й до переваг, адже мнуться лише натуральні тканини. А щодо сідання, то тканини, призначені для пошиття одягу, проходять спеціальну обробку, після якої усадка готового виробу неможлива, якщо за ним правильно доглядати. Тож якщо не кип’ятити лляні речі, то ваші сукні з сорочками матимуть чудовий вигляд ще многая літа.

Цікаві факти ро льон

1. Льон - надзвичайна рослинка! З латинської Linum usitatissimum - одна з найстаріших та найпоширеніших сільськогосподарських технічних культур світу. Латинська родова назва Linum у перекладі означає «якнайкорисніший».

2. Ця рослина була відомою людям ще в кам'яному віці: його залишки знайдені в найдавніших пальових будівлях на швейцарських озерах; лляні тканини носили в Ассирії та Вавилонії; у гробницях єгипетських пірамід мумії забинтовані льняним полотном.

3. З льону робили як найтонший батист і брюссельські і вологодські мережива і одночасно грубий одяг і вітрила.

4. Папір, виготовлений із льону, дуже міцний і хрусткий. Саме тому в багатьох країнах, зокрема у США, льон - один із компонентів паперу, з якого виготовляють грошові купюри.

5. Свого часу вчені зробили дивовижне відкриття: клітини людини здатні без залишку розчиняти клітини льону. Це призвело до того, що лляна нитка стала одним із шовних матеріалів, які не потребують подальшого зняття швів. Вченими також доведено, що використання лляного одягу попереджає ряд захворювань, бо льон має рідкісні бактеріологічні властивості - ані бактерії, ані грибки на ньому не приживаються.

6. Льон вбиває інфекції, мікроби, пригнічує шкідливу мікрофлору, рани під лляними пов’язками заживають швидше. В льоні знаходиться кремнезем, що стримує розвиток бактерій.

7. Нещодавно вчені провели досить цікавий експеримент. Шляхом досліджень встановлено, що саме сон на лляних простирадлах сприяє збільшенню вмісту в крові імуноглобуліну А, який сприяє відновленню імунної системи. В підсумку людина відчуває себе бадьоріше й здоровіше. Ні синтетика, ні навіть бавовна не дають такого ефекту.

Іншими мовами

https://dictionary.cambridge.org/dictionary/

eng. linen (noun) /ˈlɪn.ɪn/ - strong cloth made from the fibres of the flax plant: a linen jacket, the crumpled charm of linen

Зовнішні посилання