Щока

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 02:26, 10 грудня 2013; Лавренюк (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Щока, -ки, ж. 1) Щека. За скоки обібю і щоки. Ном. № 12479. 2) Бокъ топора. Сим. 24. Ум. Щічка. Сльози на щічках. МВ. III. 10.

Сучасні словники

Щока — бічна частина лиця людини, між оком і вухо м, і нижче до підборіддя і кісток нижньої щелепи, зовнішня бокова стінка ротової порожнини. У тварин плями на щоках — важлива ознака приналежності до певного виду.

 • Метафорично щока осмислюється як частина ландшафту (назва гори Щекавиця в Києві, легендою, яку пов'язують з князем Щеком). Удар по щоці (ляпас) — особливий образливий жест, легке торкання по щоці або поцілунок в щоку — дружнє вітання.


Щока, и, жін. 1. Частина обличчя від вилиці до нижньої щелепи. Молодиця сіла і журливо підперла рукою щоку (Панас Мирний, I, 1954, 167); Тамара ще більше змарніла, її худі щоки запали, на засмученому обличчі великі карі очі здавалися ще більшими (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 200); Лейтенант обняв колгоспника за широкі плечі і поцілував у колючу щоку (Петро Панч, Іду, 1946, 33); Заклавши полтиника за щоку, Данько з підстрибом гайнув ярмаркувати (Олесь Гончар, I, 1959, 44);

 • Образно. Євдоким через пліт поглядає на свій город, де вже рясно, і синьо, і біло цвіте картопля, дрімає рожевий, з підмальованими щоками мак, і оживають у золотому клечанні похилі соняшники(Михайло Стельмах, I, 1962, 570);
 • Така частина морди, голови у тварин;
 • перев. мн. Зяброві кришки в риб. — Про юшку можете прочитати в книжці «Старое житье». Там описується, як Потьомкін варив юшку з аршинних стерлядей і судачих щік(Павло Загребельний, День.., 1964, 78).
 • За обидві щоки уминати (уплітати і т. ін.) — з великим апетитом, жадібно їсти. Круг столу сиділи хлопці, і кожен за обидві щоки вминав гостинці з дому: масло, яйця, горішки... (Андрій Головко, I, 1957, 144); Особливо не соромився.. Денис: чуже сало та хліб він уплітав за обидві щоки, так що на лобі аж піт виступив (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 143); «А любить попоїсти, — відзначив [Іван], мимовільно усміхаючись, — За обидві щоки натоптує» (Євген Гуцало, Скупана.., 1965, 256); Рум'янець (рум'янці) на всю щоку — про яскравий рум'янець як ознаку здоров'я, молодості і краси. Хороший з лиця, повновидий, рум'янець на всю щоку, з чорними, веселими очима, з чорним лискучим усом, він був перший красень на селі... (Панас Мирний, I, 1949, 213); Потяглись до місця збору.. безрідні затуркані сестри Лісовські, обидві з такими рум'янцями на всю щоку, що аж дивно було, де вони могли взятись у них (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 17); Щоки [аж] горять (пашать, зайнялися, спалахнули і т. ін.) — про крайнє збудження від сорому, гніву, радості і т. ін., що відбилося на обличчі. Вона почувала, що її щоки аж горять, аж пашать, усе тіло неначе в огні од неприємних згадок та од злості (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 36); Дивився на неї Яресько і любувавсь.. Розшарілась, щоки горять, а очі весь час сміються ясно, іскристо (Олесь Гончар, II, 1959, 33); Біжить назустріч дівча. Щоки пашать, очі горять — і ловить мій погляд з таким запалом, з таким відданням, на які здатні лиш ті, що стрілись на мить, а розстались навіки (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 185); Засміялася Орися, і її очі бризнули такою веселістю, щоки так зайнялися збентеженою дівочою кров'ю, що Дорош теж посміхнувся (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 380); Валині щоки несподівано спалахнули і залилися рожевою фарбою (Вадим Собко, Запорука.., 1952, 212); Щоки позатягало.

2. спец. Бокова, перев.. плоска, поверхня якогось предмета, якоїсь деталі, частини пристрою, механізму. Рейсфедер має дві щоки, відстань між якими регулюється гвинтом (Креслення, 1956, 14); Вершник вихопив з піхов шаблю й з усього розмаху щокою шаблі вдарив дозорця по спині (Іван Ле, Наливайко, 1957, 8).


Щока. Орфографічний словник української мови

 • іменник жіночого роду
 • Але: дві, три, чотири щоки́


Щока. Українсько-російський словник

 • 1) щека, поэз. ланита
 • 2) спец. щека


Щока. Фразеологічний словник української мови

 • своя́к з лі́вої щоки́, ірон. Нерідна, чужа людина. (Маруся:) Сват він мені чи брат, чи яка рідня?.. (Іван:) Та так, ніби свояк з лівої щоки… (М. Кропивницький).


Щока. Синонімія

 • ЩОКА́ (частина обличчя від вилиці до нижньої щелепи), ЛИЦЕ́ перев. мн., ЛАНІ́ТА перев. мн., книжн. заст., поет. Щоки його позападали, рум'янець зник, ніс загостривсь (І. Нечуй-Левицький); Її коса, її рука і ніжних лиць ясні овали... (В.Сосюра); - Болярині [боярині] тепер тільки й знають, що натирати ланіти червоними рум'янами (І. Нечуй-Левицький).


Фарба. Словозміна

Відмінок Однина Множина
Називний щока́ що́ки
Родовий щоки́ щік
Давальний щоці́ щока́м
Знахідний що́ку́ що́ки
Орудний щоко́ю щока́ми
Місцевий на/у щоці́ на/у щока́х
Кличний що́ко що́ки

Ілюстрації

Щока 1.jpg Щока 2.jpg Щока 3.JPG Щока 4.jpg

Медіа

Див. також