Швидкість

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 04:42, 9 грудня 2013; Анна Загуменна (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Швидкість, -кости, ж. Скорость, быстрота. Можна виміряти швидкість світу.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Стрімкість руху кого-, чого-небудь або поширення чогось; бистрота. Кінь наче розумів, що вершникове життя залежить від його швидкості (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 388); Поїзд набирав швидкість. Вагон гуркотів уже так, що ми один одного не чули (Степан Олійник, З книги життя, 1968, 107); Почали готуватись до запливу на швидкість (Олесь Донченко, VI, 1957, 89); Лісові насадження зменшують швидкість вітру і регулюють поверхневий стік води, що ослаблює шкідливий вплив суховіїв, запобігає вітровій і водній ерозіям ґрунтів (Хлібороб України, 11, 1967, 6); Назва «прискорювач» говорить сама за себе. Ясно, що це прилад для збільшення швидкості атомних частинок — електронів, протонів, ядер чи іонів легких елементів (Наука і життя, 5, 1960, 11); // також із сл. жахливий, неймовірний, шалений, блискавичний і т. ін. Надзвичайна стрімкість руху. Поїзд мчить з уклону з жахливою швидкістю (Олександр Довженко, I, 1958, 40); Раптом небо пронизливо засвистіло. Свист з неймовірною швидкістю наближався, летів, як здавалось Чернишеві, прямо на нього (Олесь Гончар, III, 1959, 42); Що вони [вовки] не будуть та й не можуть нападати на автомашини на такій шаленій швидкості, це Захар розумів (Іван Ле, Право... 1957, 249); Просто на мене з блискавичною швидкістю котився білий високий вал (Олекса Гуреїв, Друзі.., 1959, 19); // Дуже короткий час поширення (перев. думок, чуток і т. ін.). Мабуть, ніде доцільна думка, свіжа ініціатива не поширюється з такою блискавичною швидкістю, як на фронті (Олесь Гончар, III, 1959, 224); Чутка про мандрівних акробатів облетіла слободу з дивовижною швидкістю (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 128).

2. чого і без додатка. Темп якоїсь дії, процесу тощо. Чохов розстебнув на ньому гімнастьорку, налив на груди води. Вона сохла з швидкістю спирту (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 320); // Прискорений темп чого-небудь. Чорні очі князя спалахували захопленням, коли він помічав вправність і швидкість маневрування якогось з французьких полків (Панас Кочура, Зол. грамота, 1960, 294); Основне, що вимагається при післяжнивних посівах, це швидкість проведення всіх посівних робіт (Колгоспник України, 6, 1957, 34); // Поспішність, квапливість. [Аркадій:] Він, Лідо, встиг подати товаришу Бересту свої зауваження до твого проекту.. Як тобі подобається така похапливість, швидкість! (Олександр Корнійчук, I, 1955, 100); З гарячковою швидкістю вийняв він з кишені маленьку книжечку, де записані потрібні йому статистичні дані про Примор'я (Олександр Довженко, I, 1958, 103); Слухає, слухає [Марусяк]... з хоробливою швидкістю розкладає звук на його складники, підшукує причини. Потім з подвоєною обережністю просунеться ще трохи вперед... (Гнат Хоткевич, II, 1966, 245); // Бурхливе, інтенсивне зростання, збільшення, посилення чого-небудь. І після 61-го року розвиток капіталізму в Росії пішов з такою швидкістю, що за кілька десятиріч відбувалися перетворення, які зайняли в деяких старих країнах Європи цілі століття (Ленін, 20, 1971, 164); Звістка про падіння Перекопу приголомшила весь світ.. Події після цього розвиватимуться з навальною швидкістю (Олесь Гончар, II, 1959, 438).

3. Величина тягової сили машин, механізмів (автомобіля, мотоцикла, верстата і т. ін.), що залежить від способу зчеплення шестерень. Газик, набравши швидкість, помчав їх в роздолля степів золотих (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 296); Вони [танки] мчали на повній швидкості, розкидаючи гусеницями сніг, залишаючи позад себе білі смерчі снігової пороші (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 500); Водій зменшив швидкість (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 174); Бутаков наказав перейти на середню швидкість (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 265); Комбайнове збирання картоплі звичайно провадять на другій швидкості (Колгоспник України, 9, 1956, 40); До вибору робочих швидкостей агрегатів передові механізатори підходять обґрунтовано, враховуючи вид роботи, стан рослин, ґрунту та його поверхні, рельєф місцевості (Радянська Україна, 3.II 1962, 3). Включати (включити) швидкість (швидкості) — вводити в дію механізм, який регулює темп руху машини. Він мовчки включає швидкості, ми від'їжджаємо від готелю (Леонід Первомайський, Атака.., 1946, 155); Натискати (натиснути) на швидкість, розм. — збільшувати спеціальним пристроєм частоту дії, рух механізму (перев. автомобіля). Шофер не відповів. Відгорнув з-над очей чорного циганського, аж страшнуватого чуба і натиснув на швидкість (Анатолій Хорунжий, Ковила, 1960, 5).

4. мех. Характеристика руху, що визначається відношенням пройденого тілом або точкою шляху до відповідного проміжку часу. Швидкість витікання всякої рідини з отвору у відкритій посудині безпосередньо залежить від висоти стовпа рідини над отвором (Яків Перельман, Цікава фізика, 1950, 113); Технічна швидкість — це середня швидкість автомобіля за час у русі.. Ця швидкість визначається діленням кількості пройдених кілометрів на час у русі в годинах (Підр. шофера.., 1960, 310); Підвищення швидкості руху сівалок до 8 кілометрів на годину при нормальній передпосівній підготовці ґрунту не впливає на якість сівби і врожай зернових культур (Радянська Україна, 3.III 1961, 2). ▲ Космічна швидкість — кожна з трьох характеристик руху штучних супутників чи планет. Саме складені ракети дали можливість досягти першої космічної швидкості і запустити штучці супутники Землі (Наука і життя, 8, 1958, 17); «Лунник-1» — перший в історії людства літальний апарат, котрий не тільки досяг, а й перевищив другу космічну швидкість (11,2 км/сек) (Наука і життя, 11, 1967, 17); Крейсерська швидкість див. крейсерський; Лінійна швидкість див. лінійний; Надзвукова швидкість — темп руху, який перевищує ступінь поширення звуку. Льотчик на мить перестає бути льотчиком, і нема за ним.. ні шалених надзвукових швидкостей, нема ні команд, ні тривог, ні небезпек, а є тільки затишок і насолода віднайденого щасливого дитячого світу (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 9); Початкова швидкість — бистрота руху снаряда чи кулі біля дульного зрізу; Теплова швидкість — бистрота, з якою утворюється або передається тепло. Випромінювання планет має теплову природу. Електрони, які рухаються в більш-менш нагрітому середовищі — атмосфері планети, мають теплові швидкості (Наука і життя, 8, 1962, 49); Швидкість звуку — ступінь поширення звуку за одиницю часу (в повітряному середовищі — близько 350 м/сек). Наш час — час зростаючих швидкостей. Ще недавно польоти з швидкістю звуку здавались далекою мрією, а зараз ця швидкість перевищена у кілька раз (Наука і життя, 9, 1962, 42); Швидкість світла — бистрота поширення електромагнітних коливань і світла (близько 300 000 км/сек). Як відомо, швидкість поширення електромагнітних хвиль у вільному просторі дорівнює швидкості світла (Наука і життя, 4, 1963, 16).

Іноземні словники

the Free Online Dictionary

speed (spd) n. 1. Physics The rate or a measure of the rate of motion, especially: a. Distance traveled divided by the time of travel. b. The limit of this quotient as the time of travel becomes vanishingly small; the first derivative of distance with respect to time. c. The magnitude of a velocity.

2. Swiftness of action.

3. a. The act of moving rapidly. b. The state of being in rapid motion; rapidity.

4. A transmission gear or set of gears in a motor vehicle.

5. a. A numerical expression of the sensitivity of a photographic film, plate, or paper to light. b. The capacity of a lens to accumulate light at an appropriate aperture. c. The length of time required or permitted for a camera shutter to open and admit light.

Медіа

Ілюстрації

329.jpg 1320324899 1210598302.jpg Speed01.jpg

Цікаві факти

Цікаві факти про швидкість

• Швидкість стрижів, голубів і куликів може досягати 300 км/год.

• Швидкість чайок досягає 160 км/год.

• Початкова швидкість польоту пробки від шампанського - до 14 м/с, висота польоту - до 12 метрів.

• При кип'ятінні води її молекули рухаються зі швидкістю 650 м/с.

• Нервові імпульси в людському тілі переміщується зі швидкістю приблизно 90 м/с.

• Сама повільна швидкість у спорті була зареєстрована 12 серпня 1889 року - 1,35 км/год. Цим видом спорту було перетягування каната.

• Наступної миті після удару по м'ячу для гольфу його швидкість миттєво розвивається до 270 км/год.

• Коли літак розвиває швидкість 1000 км/год, то його довжина збільшується на один сантиметр відносно довжини його спокою.

Див. також

Яка швидкість світла?

Добірка цікавих фактів про швидкість

Рекордні швидкості