Фошкавка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:36, 1 січня 2014; Марченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Фо́шкавка, -ки, ж. Раст. дождевикъ, Lycoperdon. Вх. Зн. 73.

Сучасні словники

Фошкавка

  • Дощовик їстівний (Lycoperdon perlatum Pers., Lycoperdon gemmatum Batsch) — гриб родини лікопердових Lycoperdaceae. Місцева назва — курявка, порхавка, морюха, бздюха.

Фошкавка

  • дощовик

1) Верхній легкий непромокальний одяг, що захищає від дощу. 2) Кулястий гриб, який швидко росте в теплу дощову пору, а висихаючи, перетворюється на темний порох. 3) Черв'як, що живе в ґрунті, підвищує його родючість, а на поверхню виходить тільки після великого дощу.

Фошкавка

  • дощовик — добрий їстівний гриб, його варять, смажать, але з однією умовою: споживати слід в молодому віці (поки він білий в середині), тобто в день збору.

Фошкавка

  • Дощовики - одні з найбільш смачних грибів. В Італії вважаються кращими грибами. У нас в країні вони маловідомі і незаслужено віднесені до четвертої категорії. За наявності корисних речовин дощовики перевершують інші гриби, зокрема білі - за вмістом білка. Дощовики їстівні, поки м'якоть має чистий білий колір.

Опис

Плодове тіло спочатку майже кулясте, потім обернено-грушоподібне, 2—8 см заввишки, біле, білувате, жовтувато- або сірувато-біле, зовні більш або менш шипасте, всередині спочатку біле, наче вата, при достиганні оливково-червоне, порохняве, достигле з отвором у центрі. Спори 3,5-4 мкм, темно-бурі. Плодове тіло дощовика їстівного здатне виростати після дощу до 30 см за добу. Тому побутує вислів: «Ростуть немов гриби».

Арел

Зустрічається на усіх материках окрім Антарктиди. Зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і хвойних лісах, степах, на луках. Збирають гриб з весни до осені. Дуже добрий їстівний гриб у молодому стані, поки м'якуш білий. Використовують вареним і смаженим тільки в день збирання, поки м'якуш чисто білий. Використовують у народній медицині як кровоспинний засіб і при лікуванні нирок. Дуже подібний до дощовика їстівного неїстівний гриб — дощовик грушовидний, який росте на старих пеньках, гнилих гілках ї стовбурах дерев.

Медицина

У народній медицині незрілі дощовики у вигляді настою, відвару беруть як зовнішній засіб, що володіє кровоспинну, протизапальну і антисептичну дію. Спори використовуються в гомеопатії. Доведено, що він не тільки виводить з організму радіонукліди, солі важких металів, хлорсоедіненія, але і здатний очищати місцевість, заражену радіацією.

Ілюстрації

Дощовик1.jpg Дощовик2.jpg Дощовик3.jpg Дощовик4.jpg Дощовик5.jpg

Медіа

Див. також