Ослиця

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 01:58, 2 грудня 2016; Mrtovsteniuk.pi13 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук


Словник Грінченка і сучасність

Академічний тлумачний словник

ОСЛИ́ЦЯ, і, жін. Самиця осла. Якби де на світі хоть раз Цариця сіла на ослицю. То слава б стала про царицю І про великую ослицю По всьому світу (Тарас Шевченко, II, 1963, 364); — Для ослиць не стає Будякової паші! Доведеться кудись кочувать На пасовиська кращі (Іван Франко, XII, 1953, 487).

Фразеологічний словник української мови

Валаамова ослиця — покірлива, мовчазна людина, що несподівано висловлює протест. — Добре вам говорити про Валаамову ослицю, але коли кожен осел почне вчити свого хазяїна і керувати людськими вчинками за своїм ослячим розумінням, ми самі перетворимось на ослячий табун (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 131). «Валаамова ослиця» історія (походження)

Валаамова ослиця — це вислів пішов з біблійного сюжету. Згідно з легендою моавітський цар послав своїх людей до волхва Валаама з проханням допомогти зняти облогу міста Іерхіона. Цар розраховував, що Валаам за допомогою магії знищить ізраїльтян, які загрожували столиці. Волхв осідлав ослицю й поспішив на виручку. Але Бог став на захист ізраїльських воїнів, і з його волі ослиця відмовлялася йти вперед. Роздратований Валаам два рази вдарив її. Коли він замахнувся втретє, тварина раптом почала говорити по-людськи.

Цікафі факти про ослиць

1.Одна з дружин Нерона на ім’я Поппея Сабіна під час тривалих подорожей брала в дорогу понад п’ять сотень поголів’я ослиць. Вона дуже любила приймати молочні ванни, які покращували її шкіру і дозволяли зберегти «вічну» молодість.

2.Молоко у ослиць саме нежирне.

3.Сир Пуле — найдорожчий сир у світі. Виготовленням найдорожчого сиру в світі займаються на ослячій фермі у селищі Засавіка, одному з найвідоміших заповідників Сербії. Сир під назвою пуле зроблений з молока ослиць і коштує 1200 дол. за кілограмм. Один із працівників ферми розказав, що для виробництва одного кілограма найдорожчого сиру потрібно 25 літрів свіжого молока ослиць. Білий, розсипчастий сир зовні схожий на іспанський сир манчего, але з більш глибоким, багатшим смаком. Манчего продається в європейських супермаркетах за відносно дешевою ціною — 20 дол. за кг, і є, звичайно, більш скромним варіантом. У заповіднику також виробляють бутильоване молоко ослиць, яке, як вважається, було однією з таємниць краси Клеопатри. Легендарна єгипетська цариця щодня приймала ванну з цього молока.|}