Явки

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́вки, мн. Въ выраженіи: у явки — видимо, явно. В явки горілки не дають, а чогось же він та там стремить. Г. Барв. 288.

Сучасні словники

Явка, и, ж. 1. Прихід, прибуття куди-небудь (перев. за офіційним розпорядженням, потребою і т. ін.). VI з'їзд партії висловився проти явки Леніна на суд і заявив протест проти буржуазно-поліцейського цькування вождя революційного пролетаріату (Біогр. Леніна, 1955, 170); Абу-Раземові оголосили вже і день явки до війська (Ле, Опов. та нариси, 1950, 78).

2. Конспіративна зустріч. Увечері повинна була відбутися явка. Королюка для цього викликали в місто, і в хаті Трохима Марковича він чекав умовленої зустрічі... (Петльов., Хотинці, 1949, 46); // Місце, приміщення, де відбувається або має відбутися така зустріч. У нього була за німців головна явка по Києву для підпільників і партизанів, він знав багато більше, ніж розповідав (Ю. Янов., II, 1954, 32); - Моє завдання привести тебе на явку (Козл., Ю. Крук, 1957, 519); // Адреса, якісь дані про місце, час і т. ін. такої зустрічі. Явки, посвідчення, гроші - залишилися у товаришів (Еллан, II, 1958, 29); Він приїхав у Київ, маючи явку до Мельникова (Бурл., Напередодні, 1956, 34).

Явка з пови́нною - це особисте, добровільне письмове чи усне повідомлення заявником органу дізнання, дізнавачу, слідчому, прокурору, судді або суду про злочин, вчинений чи підготовлюваний ним, до порушення проти нього кримінальної справи. Якщо кримінальну справу вже порушено за наявністю ознак злочину, таке повідомлення заявником має бути зроблене до винесення постанови про притягнення його як обвинуватця.

Явка виборців - це відношення (виражене, як правило, у відсотках) кількості виборців, які взяли участь у виборах, до загальної кількості громадян, які мають право на участь у цих виборах. Законодавством ряду країн встановлений нижній поріг явки виборців, у разі недосягнення якого вибори визнаються що не відбулися. З 1960 року існує тенденція до зниження показників явки виборців. Висока явка вважається позитивним фактором і доказом легітимності існуючої системи. У деяких країнах під час підрахунку явки виборців враховують недійсні бюлетені. У Росії в 1989-1993 роках основним показником явки був відсоток виборців, які взяли участь в голосуванні (відсоток бюлетенів, витягнутих з виборчих скриньок). З 1995 року явка характеризується відсотком виборців, які взяли участь у виборах (відсотком бюлетенів, виданих виборцям).

Орфографія

ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА
НАЗИВНИЙ ЯВКА ЯВКИ
РОДОВИЙ ЯВКИ ЯВОК
ДАВАЛЬНИЙ ЯВЦІ ЯВКАМ
ЗНАХІДНИЙ ЯВКУ ЯВКИ
ОРУДНИЙ ЯВКОЮ ЯВКАМИ
МІСЦЕВИЙ НА/У ЯВЦІ НА/У ЯВКАХ
КЛИЧНИЙ ЯВКО ЯВКИ

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання