Хвилюватися

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Хвилюватися, -лююся, -єшся, гл. Волноваться. Ті груди хвилювалися бажанням досягти до того, про що марила сестра. Левиц. І. 300. Їду полем чистим, гляну оком бистрим филюються жовті ниви житом колосистим. К. Досв. 6. ю́юся, ю́єшся, недок.

1. тільки 3 ос. Перебувати в стані коливання, покриватися хвилями (про воду). Синє море хвилювалось і кипіло на березі піною (Коцюб., І, 1955, 390); Ліс стоїть на пагорку. Внизу стиха хвилюється став (Рильський, Бабине літо, 1967, 44); // Хвилеподібно погойдуватися, хитатися (про рослини). Співають птицями діброви, шумлять, хвилюються жита, і соняшник злотоголовий лице за сонцем поверта (Сос., Зел. світ, 1949, 11); Сильний вітер метляв верхівки сосен, вони шуміли й хвилювалися (Собко, Звич. життя, 1957, 14); // Розходитися, розпливатися і т. ін. хвилями (про туман, дим тощо). Білий димок, хвилюючись, здіймається догори понад чумацьким табором (Коцюб., І, 1955, 179); // Тремтіти, ворушитися, здійматися. Ніздрі довгого тонкого носа хвилювались, тонкі уста нервово тремтіли (Коцюб., І, 1955, 28); Груди Регіни хвилювались сильно (Фр., VI, 1951, 265); // Видаватися, виднітися у вигляді хвиль (про нерівну поверхню чого-небудь); // перен. Збуджено рухатися в різні боки (про натовп). Крик, галас нісся на ввесь вигін,— люди хвилювалися, як вода на морі (Мирний, І, 1954, 69); Червоні, білі, блакитні хустки і спідниці,…кудлаті голови — все хвилювалось і вигравало проти сонця різнобарвними кольорами (Вас., І, 1959, 114); Перед ним хвилювалося море голів (Ільч., Серце жде, 1939, 434); Грізно хвилювалась Таращанська бригада. Містечкова площа шуміла, наче морський прибій (Довж., І, 1958, 195).

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1) (бути занепокоєним, відчувати тривогу), непокоїтися, тривожитися, турбуватися, бентежитися, баламутитися, нітитися, каламутитися; потрясатися (надзвичайно сильно) 2) (про маси людей — виявляючи незгоду, непокору, гнів, сумніви тощо, поводитися неспокійно), колотитися, баламутитися — Пор. бунтувати 3) (про море, річку тощо — покриватися хвилями, бути неспокійним); розігруватися, розігратися, бурунити(ся) (ставати, бути бурхливим) — Пор. брижитися 1), вирувати I, 1) 4) див. збуджуватися

хвилюватися (від глибокого зворушення, душевного переживання) захоплює (перехоплює) дух (подих) у кого, кому, безос; запирає (затискує) дух (подих, дихання) кому, у кого. безос; завмирати душею (серцем); серце в’яне у кого, чиє; серце як (ледве) не вискочить у кого, чиє; (від несподіваного переляку, очікування чогось невідомого) обливатися (холодним) потом; мороз іде (ішов, заходить, проходив, побіг і т. ін.) поза шкурою (поза шкірою, по шкурі, поза спину, поза спиною і т. ін.) кому, в кого; морозом сипонуло за (поза) спиною в кого, безос; обсипає снігом кого, безос; холод пробігає по спині (по жилах) у кого; мурашки (мурахи, комашки) бігають (забігали, лазять, пішли, полізли, пробігли й т. ін.) за (поза) спиною (по спині, по тілу, по хребту і т. ін.) у кого; (від страху, крайнього збудження, переживань) обсипає жаром кого, безос; кидає в жар кого, перев. безос; наче жаром всипало (сипонуло) кого, безос; мов хто жару за комір насипав кому; у піт кидає (вдарило і т. ін.) кого, перев. безос; кида то в жар, то в холод (в жар і в холод) кого, перев. безос; кидає і в жар і в піт кого, перев. безос; то в жар (в огонь) кидає (укине), то морозом пройме (обсипле) кого, перев. безос

ХВИЛЮВАТИСЯ (- море) ХВИЛЮВАТИ, (- груди) здійматися, (- ніздрі) тремтіти, ворушитися, (втрачати спокій) непокоїтися, бентежитися, нервувати|ся|, турбуватися, збуджуватися, о. кипіти, не тримати нерви в руках, сидіти на ножах.


Ілюстрації

Yak-perestati-hvilyuvatisya.jpg Anxiety 225.jpg

2431234131423432423423423324.jpg

Yak-peremogti-hvilyuvannya.jpg

Yak-perestati-hvilyuvatisya 1.jpeg

1437767312 moi-rodi351.jpg

Медіа

Див. також

Хвилюва́тися хви́лями — те саме, що Хвилюва́ти хви́лями (див. хвилюва́ти). Ніч стояла глуха, ще чорніша по світлі. Але сподом вона ворушилась, жила, двигтіла і хвилювалась хвилями чорного люду, невидимим припливом тіл (Коцюб., II, 1955, 90). 2. Бути збудженим, занепокоєним; турбуватися. Бекір хвилювався, заїкався і червонів (Коцюб., II, 1955, 140); Іван Тимофійович хвилювався, в нього тремтіли руки, хотів запалити, розминав цигарки, але вони ламалися (Мушк., День.., 1967, 171); Тимофій дуже хвилювався. Серце билось глухо, руки важко лягли на важелі (Збан., Т. Шашло, 1949, 28); // Бути дужо заклопотаним, поспішати, щоб усе зробити. Мама хвилюється — варить, пече. Тісто підходить, ось-ось утече (Мур., Широка дорога, 1950, 41). хвилюватися [хвиел'уватиес'а] -л'уйус'а, -л'уйеіс':а, -л'уйеіц':а, -л'уйуц':а

Як позбутися від хвилювання?.

Сподіваємося, ви вирішили своє життя позбавити від звички хвилюватися, і ми спробуємо допомогти вам з цим. Позбавлення від будь-якої звички - серйозний проект і тому не треба ставиться до нього поверхнево. Витрачений час і зусилля швидко окупляться.

Зрозумійте, що ви керуєте. Насамперед потрібно повірити в себе, зрозумівши, що вибір хвилюватися нам чи ні, робимо завжди ми самі. Тому ви можете впливати на процес і стати господарем ситуації.

Визнайте, що хвилювання - це звичка. Як і будь-яка звичка, воно володіє інерцією, не чекайте миттєвого рятування. Але розлучитися можна з будь-звичкою.

Не втрачайте перспективу. E. Joseph Crossman сказав, "Якщо ви хочете перевірити свою пам'ять, спробуйте згадати про що ви хвилювалися рівно рік тому". Ви все ще хвилюєтеся про це? Чи буде це мати значення через рік, десять, сто років?

Не відвертайтеся від своїх страхів. Nelson DeMille сказав, "Наші демони чомусь виявляються зовсім не тим, що ми очікували, коли ми зустрічаємося з ними віч-на-віч".


Після того, як ви зробите те, що боялися робити, ви швидше за все зрозумієте, що не все так страшно, як здавалося. З часом так можна позбутися від усіх хвилювань.

Не намагайтеся контролювати все і вся. Ви не можете управляти всім світом. Часто трапляються речі, на які ви зовсім не можете вплинути і тому треба їх просто прийняти. Це частина нашого життя і хвилюванням тут нічого не змінити.

Перестаньте відноситися до себе настільки серйозно. Якщо вам щось не вдасться зробити, що з цього? Якщо ви облажалася, це що кінець світу? Ви дійсно настільки важливі, що світ зникне з-за вашого провалу? Життя зовсім не така серйозна штука.

Як перестати хвилюватися про чужі думки

1 Перестаньте накручувати себе. Це може здатися грубим, але ви не найважливіша людина у світі, принаймні, не для всіх оточуючих. Велику частину часу вам здається, що вас засуджують, але це не так. Дуже важко оцінювати кожну людину, яку зустрічаєш, аналізувати його недоліки і недосконалості. Перший спосіб перевірити себе - це зробити щось, що виходить за рамки вашої зони комфорту. Подивіться, як реагують люди. Швидше за все, лише "друзі" помітять зміни в вас або вашої діяльності і дадуть свої коментарі, незнайомці ж не звернуть уваги. Навчіться розуміти, коли ви починаєте накручувати себе. Визнайте свою слабкість і почніть працювати над цим. Наприклад, коли ви починаєте переживати щодо чужої думки, зробіть комплімент який-небудь риси вашого характеру. Це допоможе вам підвищити свою самооцінку: "Думати - це добре. Я звертаю увагу на всі дрібні деталі, які інші люди не помічають. Але я буду використовувати це якість, щоб бути позитивною людиною, а не негативним." "Мені важливо в чомусь досягти успіху. Ніхто не може стати ідеальним, але я спробую докласти всі зусилля, щоб рухатися вперед. Якщо у мене не вийде, то це не значить, що я не спробував. Це все, що я можу зробити." "У мене є принципи. Я намагаюся жити, спираючись на свої цінності. Не все в світі відбувається так, як я хочу, але це не означає, що я перестану намагатися. Я змирюся, якщо у мене не вийде."

2 Думайте в перспективі. Люди, які одержимі тим, що інші про них думають, у підсумку не бачать всієї картини життя, а зациклюються на дрібницях. Люди, яким все одно, що навколишні про них думають, можуть дивитися на все в повному обсязі. У вас є тільки одне життя, і ви хочете дозволити оточуючим зробити її менш цікавою? Звучить безглуздо, чи не так? Дайте собі трохи часу. Крім того, що життя і так коротке, щоб хвилюватися про такі речі, так ще й людські почуття схильні до зміни. Наприклад, хтось ображає вас з-за того, що ви носите жовті черевики. Вам здається, що ви більше не повинні це робити. Але що буде, якщо смак людини зміниться, і він сам почне носити жовті черевики? Люди змінюють свою думку, тому, що вони думають зараз, може відрізнятися від того, що вони будуть думати в майбутньому. Складіть список того, за що ви вдячні життя. Складання такого списку дійсно допомагає. Це робить речі більш відчутними, реальними. Коли ви побачите, що в житті багато чого вдалося - наприклад, хороша сім'я, освіта, здоров'я, ви почнете розуміти, що в житті чогось досягли. Будьте вдячні за те, що маєте в житті, а не роздратовані тим, чого не отримали. Насолоджуйтеся дрібницями життя. Почніть бачити прекрасне в повсякденному житті, наприклад, як дитина грає з собакою. Знаходьте затишок у звичайних речах, таких як чашка гарячого чаю. Радійте якихось подій, наприклад, як ваш друг подолав труднощі.

3 Будьте впевнені в собі. Що якщо ми могли б скоротити кількість разів, коли ми порицаем себе за що? Це можливо. Весь фокус у тому, щоб бути впевненішим в собі і в своїх вчинках. Невже ви ніколи не бачили людини, який носить щось незвичайне, але при цьому виглядає впевнено, і ніхто його не критикує? Якщо ви носите жовті черевики, але відчуваєте себе в них некомфортно, люди помітять вашу невпевненість, і їм буде простіше засуджувати вас, щоб відчути себе краще. Не судіть себе вперед інших, їм буде важче бути першими осудливими. Ось кілька невеликих, але діючих підказок для впевненості в собі, які ви можете використовувати: Посміхайтеся. Сама наявність усмішки підвищить вашу самооцінку, кажуть вчені.[1] Якщо ви часто посміхаєтеся, ви даєте іншим зрозуміти, що ви доброзичливі. Їм буде простіше посміхнутися у відповідь, бути щасливими або навіть пробачити вас. Візуалізуйте успіх. Не думайте: «Що якщо я провалюся?», якщо ця думка сидить у вашій голові. Краще запитайте себе: «Як мені добитися успіху?» Розділіть мета на частини. Не налаштовуйте себе на невдачу. Налаштуйтеся на успіх. Якщо вашою метою є впевненість серед хлопців (або дівчат), розбийте мета: зоровий контакт, бесіда, флірт і т. д. Винагороджуйте себе за мірою успіху в проміжних цілях.

4 Вчіться контролювати свої емоції. Коли ви почнете виходити за рамки своїх лімітів і станете більш впевненим людиною, ви, без сумніву, будете відчувати змішані почуття. Від стресу, неспокою і страху до полегшення і щастя, це може бути схожим на американські гірки розуму. От коли ви повинні почати контролювати свої емоції. Нескладна практика від Екхарта Толле вчить: Розумійте свої емоції, такі як страх або занепокоєння Спостерігайте за ними в своєму розумі Якщо ви спостерігаєте за ними, вони не можуть вас контролювати Дивіться, як емоції зникають Як тільки ви визнаєте свої емоції, ви відокремлюєте себе від них, таким чином, вони не можуть існувати більше

5 Прийміть себе таким, який ви є. Зрозуміло, що прийняття себе - це не сама проста річ. Кожна людина наповнений сумнівами, але головне те, як ви керуєте ними. На щастя, ви можете допомогти собі. По-перше, подумайте про ті якості, які вам не подобаються, і запишіть їх на папері. Тепер уважно вивчіть їх і подумайте, що ви могли б виправити. Наприклад, якщо ви занадто худий і не любите себе за це, подумайте, як набрати вагу і підкачатися. Якщо ви не хочете працювати над тим, що можна змінити, у вас немає права на це скаржитися. Однак якщо ви хочете стати вище - це не так просто змінити. Подумайте про те, як живеться людям, які нижче вас зростанням. Наприклад, якщо у вас 170 см, то уявіть людей, які зростанням 155 див. Можливо, ваш зріст не є ідеальним для вас, але є люди, яким набагато гірше, а серед них є ті, хто ще нижче інших. З часом подивіться, як змінюються ваші цінності. Зрозумійте, як неважливі ті речі, про які ви зараз переживаєте, життя стане простіше, ваше постійне хвилювання зменшиться, а впевненість в собі зросте.

Сприймайте світ з гумором, і дивіться в майбутнє з оптимізмом. 

Попередження

Ніколи не думайте, що ви недостатньо гарні. Ви - це ви, і завжди собою залишитеся. У вас один шанс в житті, і цей шанс досить короткий. Ви повинні намагатися прожити своє життя на повну котушку. Вас не повинні турбувати чужі осудливі думки. Не бійтеся бути собою. Не варто міняти себе тільки тому, що хтось цього хоче, або тому, що вас засуджують. Ви можете бути тільки собою і ніким іншим. Не дозволяйте негативним людям витрачати енергію. Притягивайте позитивних людей! Ніколи не розмовляйте і не ведіть себе покірно - покажіть іншим, що ви вільна людина, з почуттям гордості, і ви будете робити те, що ви хочете, незалежно від їх думки. Не чекайте покірності від інших - вони також можуть показати вам, що вільні духом і можуть робити все, що захочуть, незважаючи на вашу думку. Не чекайте від інших людей змін тільки тому, що вам так хочеться. Або тому, що вам щось не подобається. Вони можуть бути тільки самими собою і ніким іншим.

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 39. Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 39.

Зовнішні посилання

http://ukrlit.org/slovnyk/slovnyk_ukrainskoi_movy_v_11_tomakh/%D1%85%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D1%8E%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%8F http://sum.in.ua/s/Khvyljuvatysja http://www.lingvo.ua/uk/Interpret/uk-ru/Хвилюватися http://slovopedia.org.ua/41/53413/275251.html <a href="http://slovopedia.org.ua/41/53413/275251.html">Що таке ХВИЛЮВАТИСЯ</a> http://megasite.in.ua/36878-yak-pozbutisya-vid-hvilyuvannya.html ^ http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1871687,00.html http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&d=24&t=530