Мотика

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary b39 044-1.jpg

Мотика, -ки, ж. Кирка, мотыга — сільськогосподарський інструмент у вигляді широкого металевого полотна, прикріпленого перпендикулярно держаку. Відома з глибокої давнини як ручне знаряддя для обробки ґрунту під посів. Уживається досі для підгортання картоплі, полоття бур'янів тощо. Верхнє лезо киркового типу, нижнє— мотикового. Мотикою також іноді зовуть кирку, кайло.

Історія

Предком мотики, як і лопати, була примітивна палиця-копачка. Первісна мотика являла собою звичайну палицю-кочеру з сучком-відростком, який і використовувався для розпушування ґрунту. Надалі з'явилися мотики з бронзовими та залізними наконечниками. Мотика характеризує примітивне рільництво до винаходу сохи була ледь не єдиним засобом оброблення землі.

Різновиди

  • Сапа, сапка, також діал. ґраса, шкрабачка— легка мотика, щоб прополювати і огортати городину.
  • Мотика, клевак, чукан— міцна мотика, схожа з масивною киркою. Призначається для розбивання грудок глини тощо. Може бути двох типів: мотика-клин або мотика-кайло — поєднує пласке лезо з клином, та мотика-різак — має два пласкі леза, розташовані перпендикулярно одне одному.
  • Кайло— щоб видобувати кам'яне вугілля чи руду.
  • Оскард, дзюбок, дзобань— щоб карбувати жорна.
  • Кетмень— мотика, яка була поширена у Середній Азії. Уживалася як у рільництві, так і при копанні каналів.
  • Тесельце— кирочка мулярів, тинькарів
  • Рогачка— двозуба мотика
  • Граца— маленька мотика-кішка для прополювання рослин.

У культурі

Бойова мотика — загадкова зброя гномів, яка побіжно згадується у «Гобіті» Д. Толкіна:

«...У бою вони орудували важкими дворучними мотиками, поряд з тим, кожен мав короткий широкий меч на боці і круглий щит, закинутий за спину...»

Подробиці будови мотики не описуються, невідоме і її застосування у бою. Оскільки гноми були не рільниками, а шахтарями, то очевидно йдеться про зброю, схожу з дворучним келепом — бойовим варіантом кайла.