Кріс

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кріс, кре́са, м. мн. креси́. Ружье (кремневое). Шух. 1. 229. У нас справа швидка: з креса та в груди. Федьк.

Сучасні словники

Серед багатьох видів зброї, котрі поширені у Малайзії, Індонезії та взагалі на південному сході Азії, кріс займає особливе місце.

З одного боку, це зброя - кинджал з хвилястим лезом, котрий завдяки руків'ю більше підходить для колючих ударів. З іншого - це частина чоловіка, його душі.

Це певна ознака статусу чоловіка, бо ж кожен дорослий має принаймні три кинджали - свій, подарований дружиною, та той, що перейшов йому від батька. Кріс - це також і ритуальна зброя, це легенда, деякі кинджали мають свої історії.

Цим ножам присвячена спеціальна наука – крісологія, що вивчає генезис крісів, їх культурну та соціальну роль, а також технологію та особливості їх виготовлення.

Отже, що таке кріс, на що він схожий і яким він буває? Це кинджал, що має хвилясте лезо, кількість хвиль завжди непарна, а клинок виготовляється з так званої сталі “памор”, що дуже схожа на дамаську сталь. Малюнок сталі може бути різним, та проявляється завдяки обробці у миш'яку та соку лайма.

Найбільше цінували кріси, де виходив малюнок людини, трохи менш рідкими вважались ті, на малюнку котрих можна було вгадати силуети тварин чи зірки. Якщо ж малюнок сталі створювався ковалем, то він міг бути яким завгодно, а після приходу на ці землі ісламу на лезі нерідко можна було побачити висловлювання з Корану.

Ілюстрації

Kris3.jpg Kris2.JPG Kris4.jpg