Актор

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Акто́р и Актьо́р, -ра, м. Актеръ. Ввійшов Яким зовсім так, як от виступають актори на сцену з-за декорацій. Левиц. І. 478. Один актьор грав дуже погано... в партері почали сміятись. Левиц. Пов. 139.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Виконавець (професіонал) ролей у театральних виставах. Вискочив і я по тій кладці на ганок, а за мною актор з обголеними щоками (Нечуй-Левицький, II, 1956, 391); У спектаклях художників нас завжди чарує те, що не помічаєш маленьких ролей, а відчуваєш, насамперед великих акторів (Олександр Корнійчук, Разом із життям, 1950, 50); До складу першої української трупи Кропивницького увійшли і професіональні актори і талановиті аматори (Тобілевич, Життя Саксаганського, 1957, 26). 2. перен., розм. Про людину, яка показує себе не такою, якою вона є насправді. [Монтаньяр:] Та годі вже базікання того!.. Які актори всі ви, жірондисти! (Леся Українка, II, 1951, 177).

Словник іншомовник слів

Актор актор; ч. (2) (гр.) італійський воїн, убитий Турном, царем рутулів, який гордився добутим списом Актора. У римлян приказка "здобути обладунки Актора" означала приписування собі чужих подвигів. Актор — цар Фтії, син Мірмідона і Пейсідики. При дворі Актора знайшов притулок Пелей після вбивства свого зведеного брата Фока. Еврітіон, прийомний син Актора, зробив для Пелея обряд очищення, а потім віддав йому в дружини свою дочку Антігону. За іншою версією, Антігона була дочкою Актора і той віддав її в дружини Пелею разом з третиною свого царства.

Ілюстрації

Sam vdoma.jpeg Stupka.jpg Top-photo.jpg Operachiy.jpg