Кабачки

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кабачки, -ків, м., мн. 1) Pacт. Pepo L. var. citriformis. ЗЮЗО. І. 120. 2) Тыквенныя сѣмена, сѣмячки. Достанеться на кабачки. Достанется на орѣхи. Ном. № 3613.

Матеріал з Вікіпедії

Кабачок (Cucurbita pepo var. giraumontia) — однолітня однодомна перехреснозапильна з різностатевими квітками рослина родини гарбузових, овочева культура. Має прямостоячі негіллясті пагони. Батьківщина — Центральна Америка й Індія. Рослина теплолюбива, стійкіша до ґрунтової й атмосферної посухи, ніж огірок, при поливі значно підвищує врожайність, скоростигла (досягає технічної спілості за 40-45 діб). Плоди містять білка 0,55 %, цукру близько 4 %, жирів 0,13 %, а також вітаміни З, РР і ін. Надає перевагу родючим легким ґрунтам. Молоді плоди (зеленці) використовують в їжу після кулінарної обробки — їх варять, фарширують, консервують.

Різновиди

Кабачок. Різновид гарбуза твердокорого. Форма різна — від округлого до циліндричного. Забарвлення — біле і світло-зелене. Поверхня гладенька і ребриста. У свіжому стані умовно їстівний.

Кабачок макаронний. Різновид гарбуза твердокорого. Форма овальна до 1,5 кг. Використовують у стиглому стані. Забарвлення жовто-оранжеве. Красиві відварені «макарони».

Кабачок-цукіні. Різновид гарбуза твердокорого. Форма різноманітна — від округлої до циліндричної. Забарвлення жовте, оранжеве, різнокольорове. Використовують подібно до кабачка.

Кабачок-крукнек. Різновид гарбуза твердокорого. Форма «лебедеподібна» (крукнек англійською означає «кривошийка»). Дуже декоративна форма. Забарвлення жовте і оранжеве. Поверхня ребриста і бородавчаста. Використовують подібно до кабачка.

Вирощування

Підготовка ґрунту і удобрення під кабачок такі самі, як і під огірок. Вирощувати його можна розсадним і безрозсадним способами. За розсадного способу товарну продукцію одержують на 10-15 днів раніше. Для цього використовують 20-30-денну розсаду. Коли ґрунт прогріється до 14-16°С і мине загроза весняних приморозків (10-20 травня), її висаджують на грядки. Застосовуючи малогабаритні плівкові покриття, рослини можна висаджувати на 5-10 днів раніше. Схема висаджування 70х70 або 90х90 см, у гнізді розміщують по 1-2 рослини. Глибина висаджування рослин — до сім'ядолей. На грядки насіння висівають, коли температура ґрунту на глибині 10-12 см досягне 12-14°С. Спосіб сівби — квадратно-гніздовий (70х70 або 90х90 см). У гніздо висівають по 2-3 насінини. Якщо у ґрунті є дротяник, норму висіву збільшують (5-6 насінин у гнізді). Глибина загортання насіння — 4-6 см. На дружність проростання насіння позитивно впливає мульчування гнізд перегноєм, оскільки під мульчею ґрунт краще прогрівається, зберігається волога і не утворюється кірка. Догляд за рослинами полягає в систематичному розпушуванні міжрядь, виполюванні бур'янів у гніздах і боротьбі з хворобами та шкідниками (як на огірку). У фазі утворення першого справжнього листка рослини проривають (вищипують). У гнізді залишають по 1-2 рослини, що найкраще розвинулися. У фазі сім'ядолей рослини можна пересаджувати з грудкою землі. Розпушувати ґрунт доцільніше після дощу або поливів. У південних районах України кабачок поливають 8-10 разів, у Лісостепу — 3-4, на Поліссі і в західних областях — 1-2 рази залежно від погодних умов. Поливна норма становить 35-5 л/м². Плоди кабачка збирають регулярно, коли вони досягнуть технічної стиглості (довжина 14-16 см, товщина 7-10 см). У цей період вони мають ніжну і дещо клейку шкірку та недорозвинене насіння. Плоди з твердою шкіркою непридатні для використання. Урожай збирають переважно 2 рази на тиждень. Під час збирання стежать, щоб на рослинах не залишити перезрілих плодів і не пошкоджувати стебел та листків. При запізненні із збиранням плоди переростають і втрачають товарну якість, продуктивність рослин знижується.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КАБАЧОК 1, чка, чол.

1. Городня сланка рослина, кущова форма гарбуза з великими довгастими плодами.

2. Плід цієї рослини, що вживається як їжа. Кабачки вживають смажені й фаршировані, а також використовують для приготування ікри (Українські страви, 1957, 197); Жваво торгують колгоспні ятки з городиною. Кавуни рябі й чорні, червоні помідори, сині баклажани, пізні кабачки (Юрій Яновський, I, 1958, 581).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 64.

КАБАЧОК 2, чка, чол., заст. Зменш. до кабак1.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 64.

Цікаві факти

Довідник цікавих фактів та знань

Кабачки корисні властивості для організму людини Кабачки активують роботу травного тракту, покращують функції шлунка і кишечника ( моторну і секреторну), позитивно впливають на оновлення крові, перешкоджають розвитку атеросклерозу. Кабачки рекомендують при гіпертонії і захворюваннях нирок і печінки.

Кабачки сприяють поліпшенню роботи шлунково -кишкового тракту, корисні при запорах і ожирінні. Вони — частий гість у раціоні харчування хворих, що йдуть на поправку, корисні при захворюваннях шлунка та дванадцятипалої кишки. Кабачки одними з перших овочів додають в харчування маленьких дітей.

Багатий вітамінний і мінеральний склад, а також легка засвоюваність і низька калорійність роблять кабачки одним з найпопулярніших овочів у дієтах.

Кабачки корисні для профілактики і лікування таких захворювань серцево -судинної системи як атеросклероз, гіпертонія і недокрів’я . Вони мають сильну сечогінну дію і сприяють виведенню з організму токсичних речовин, включаючи радіонукліди та холестерин.

Крім того до складу кабачків входять речовини, що є сильними природними антиоксидантами, завдяки чому регулярне вживання кабачків знижує ризик появи і розвитку онкозахворювань, захищає шкіру і волосся від передчасного старіння і продовжує молодість .

Кабачки — це ще і сечогінний засіб при різних набряках. Сік з кабачка добре заспокоює нервову систему. Відвар з квіток лікує шкірні захворювання. Дуже корисні кабачки для літніх людей.

Кабачки — протипоказання і шкода

Кабачки є одним з небагатьох продуктів у якого практично немає протипоказань до застосування. Тим менш з обережністю до його до вживання слід поставитися людям, які мають проблеми пов’язані з порушеним виводом з організму калію, а також виразках шлунка і гастриті з підвищеною кислотністю.

Дивина з Нового Світу Гарбуз походить із Америки, де спочатку в їжу використовували лише його насіння. У Європу гарбуз потрапив у XVI столітті разом з іншими «цікавинками», привезеними з Нового Світу. Спочатку кабачки, як більшість диковинок, вирощували в ботанічних садах. Сьогодні важко уявити середземноморську кухню без цього овочу. Вважається, що саме італійці в XVIII столітті почали використовувати неспілі кабачки, як це сьогодні прийнято.

Ідеальна шкіра Насіння кабачка використовується провідними косметичними фірмами як компонент кремів, котрі регулюють роботу сальних залоз.

Ілюстрації

Кабачок1.jpg Кабачок2.jpg Кабачок3.jpg Кабачок4.jpg Кабачок5.jpg

Медіа