Йолом

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 10:21, 15 жовтня 2018; Askolomoitseva.if18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Йолом — смушева шапка зі шликом, яку носили українські козаки. Такі шапки виготовляли з сірої, білої або чорної овчини. Козацькі шапки мали урізаний вверх з пришитим шликом (вилишкетом), який звисав з лівого боку, де він прикріплювався до наголовника гапликом. Такі ж самі шапки з червоним шликом носили чумаки. Шлик оздоблювали нашитим сібним або золотим хрестом і завершувався він золотою або срібною китичкою. Шлик був такого ж кольору, як і жупан, найчастіше червоного або синього кольору.

Познаньський свідчить, що йоломом зовуть на Київщині циліндричну шмушеву шапку. За Опанасом Шафонським: на Поліссі літом носили круглі з войлока шапки, які називали — йоломок, а зимою круглу шапку з овчини, яка називалася кучма.

В Карпатах шликом називали круглу шапочку з сукна з загнутим околишем з хутра. Сукно було найчастіше блакитного кольору або також червоного. Таку шапку з червоним сукном називали — мармазинкою.

Сучасні словники

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Йолом, ма, м. Смушковая высокая шапка съ закругленнымъ верхомъ. Вас. 156.


Ілюстрації

Imag ттes (9).jpg Загруженнлоое (1).jpg Загруженноьте.png

Цікаві факти

Шолом

Шолом (йолом, яломок, магерка) — зимова шапка давнього походження. Виготовлялася з коричневої або сірої повсті. За формою шоломи були напівсферичні або конусоподібні, без крис або з високо загнутими крисами. Суконні шоломи з чотирикутним верхом і хутровим або полотняним полем були характерні для Волині.