Бойовий

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 23:28, 28 жовтня 2019; Bsprokopenko.pi19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Бойовий, -а, -е. Боевой; военный. Хто на вози бойовиї, хто на коні уповає. К. Псал. 46. Ми стоїмо на бойовому праві. К. ПС. 101.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

'Бойовий, -а, -е. БОЙОВИЙ, а, е. 1. Пов'язаний з виконанням воєнних операцій, веденням бою. Артем тільки вранці нарешті дізнався докладно про наслідки нічної бойової операції (Головко, II, 1957, 619); Капітан Чумаченко, зібравши під деревом своїх командирів рот, розтлумачує їм бойове завдання (Гончар, III, 1959, 350); // Признач. для бою. Правда, перед ними він тільки раз появився у своїй бойовій зброї (Мирний, III, 1954,190); // Здобутий у боях. Сім'ї у нас такої Нема і не було. Де б слави бойової Проміння не лягло (Рильський, III, 1961, 58); У декого на грудях виблискували бойові ордени (Довж., І, 1958, 388).

Бойова тривога - сигнал про початок воєнних операцій. Сигнал бойової тривоги раптом порушив спокій (Ткач, Моряки, 1948, 32); Бойове хрещення - перша участь у бою. Лине синове слово живе про бої, про жорстокі морози, про хрещення його бойове (Сос., II, 1958, 472); Взяти (звести) на бойову - привести зброю в бойову готовність. Обидва хлопці взяли гвинтівки на бойову (Ле, Вибр., 1939, 13); Я поспішно взяв двері на засув, звів на бойову пістолет (Збан., Ліс. красуня, 1955, 23).

2. Готовий до боротьби. Комуністична партія Радянського Союзу є бойовий випробуваний авангард радянського народу (Статут КПРС, 1961, 3); // Дуже енергійний, діяльний, активний. - Вона не просто собі вчителька, Даньку... Бойова!.. (Гончар, Таврія.., 1957, 68); // Сповнений напруженої діяльності. - День у мене сьогодні такий бойовий, - не знаю, чи впораюсь (Шовк., Інженери, 1956, 174).

3. Дуже важливий; який треба виконати в першу чергу. Бойовою програмою діяльності партії в справі комуністичного виховання трудящих є рішення червневого Пленуму ЦК КПРС (Ком. Укр., 9, 1963, 43).

Медіа

Цікаві факти

Бойовий гопак

Бойов́ий гопáк — українське бойове мистецтво, розроблене на основі елементів традиційного козацького бою, що збереглися в народних танцях та власного досвіду дослідника бойових мистецтв львів'янина Володимира Пилата.

Різновиди змагань

Однотан — це соло-композиція в музичному супроводі з демонстрацією техніки Бойового Гопака. Вид змагань, коли людина використовуючи удари, відходи, сув'язі, уявляє, що б'ється з декількома супротивниками, і намагається здолати їх. У танцювальному варіанті однотану присутній музичний супровід і деякі елементи змінено заради більшої краси. Однотан оцінюється за майстерність у виконанні технічних елементів і різноспрямованость ударів. Однотан ефективно використовується у реальному бою. Тан-двобій — попередньо вивчена показова програма з технічних елементів Бойового Гопака, яка виконується одночасно двома учасниками, що імітують двобій у музичному супроводі. Забава — різновид двобою з обмеженим дотиком. Головним завданням «Забави» є засвоєння технічних елементів Бойового Гопака та вміння входити в бій і виходити із бойової дистанції. Борня — різновид двобою з легким дотиком. В «Борні» дозволена серійна робота на середній та дальній дистанції. Герця — різновид двобою із повноцінним дотиком. У «Герці» передбачено кільканадцять видів дотику, які регламентуються правилами змагань згідно з сучасними міжнародними аналогами бойових систем — міжстильового та універсального бою.

Бойові дії

Бойові́ ді́ї — дії військ, авіації, флоту з метою знищення живої сили, бойової техніки і військових споруд противника, оволодіння територією, яку він займав, надання протидії наступу противника, відбиття його ударів й утримання займаної своїми військами території.

Бойове самбо

Самбо (абревіатура, утворена від словосполучення «самооборона без зброї» російською мовою «Самооборона без оружия») — один із найпопулярніших видів спортивних єдиноборств, що виник в СРСР і в даний час широко культивується на міжнародній спортивній арені. Самбо, його ще називають «невидимою зброєю», поєднує в собі фізичну культуру і видовище, спорт і самозахист.