Бавовна

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 16:27, 23 лютого 2014; Ковальова Олександра (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Бавовна, -ни, ж. Хлопчатая бумага, вата. Рани мої смертельнії промивав, м’якенькою бавовною закладав. АД. І. 250.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

БАВОВНА, а, жін.

1. Те саме, що бавовник. Підійшов [Саїд] до вікна, біля самого виходу з вагона, і так вистояв до третьої зупинки.. А за вікном квадрати зеленої бавовни (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 56); Там із морем злилась Приазовська земля, Голубіють під небом Бавовни поля (Микола Нагнибіда, Вибр., 1957, 149).

2. Волокно бавовнику, з якого виробляють пряжу і т. ін. Ідуть із бавовною Вдаль ешелони (Микола Нагнибіда, Вибр., 1957, 114); // Нитки з цього волокна. Кинула [пані Шумінська] в куток клубок з бавовною, розложила дроти й почала жваво ними перебирати (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 4).

Український тлумачний словник

БАВОВНА -и, ж. 1) Те саме, що бавовник. 2) Волокно бавовнику, з якого виробляють пряжу і т. ін. || Нитки з цього волокна. 3) Тканина. 4) Основа пороху для вогнепальної зброї. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

Бавовна1.jpeg Бавовна2.jpeg Бавовна3.jpeg Бавовна4.jpeg

Медіа

Див. також

Бавовна - волокно рослинного походження, що отримується з коробочок бавовнику - рослин роду Gossypium.

При дозріванні плоду коробочка бавовника розкривається. Волокно разом з насінням - бавовна-сирець - збирається на хлопкопріемних пунктах, звідки його відправляють на бавовноочисний завод, де відбувається відділення волокон від насіння. Потім слід поділ волокон по довжині: найбільш довгі волокна від 20-25 мм і є бавовна-волокно, а коротші волоски - линт - йдуть на виготовлення вати, а також для виробництва вибухових речовин.

1. Властивості

Бавовна є тонкими, короткі, м'які пухнасті волокна. Волокно кілька скручено навколо своєї осі. Для бавовни характерні відносно висока міцність, хімічна стійкість (він довгий час не руйнується під впливом води і світла), теплостійкість (130-140 C), середня гігроскопічність (18-20%) і мала частка пружної деформації, внаслідок чого вироби з бавовни сильно мнуть. Стійкість бавовни до стирання невелика. 1.1. Переваги

М'якість Хороша поглинаюча здатність в теплу пору Легкість у забарвленні Здоровий, натуральний матеріал Не шкідливий для здоров'я

1.2. Недоліки

Легко мнеться Має тенденцію до усадки Жовтіє на світлі

Джерела та література

Зовнішні посилання

Бавовна — Вікіпедія

1. Властивості

Бавовна є тонкими, короткі, м'які пухнасті волокна. Волокно кілька скручено навколо своєї осі. Для бавовни характерні відносно висока міцність, хімічна стійкість (він довгий час не руйнується під впливом води і світла), теплостійкість (130-140 C), середня гігроскопічність (18-20%) і мала частка пружної деформації, внаслідок чого вироби з бавовни сильно мнуть. Стійкість бавовни до стирання невелика.

1.1. Переваги

М'якість Хороша поглинаюча здатність в теплу пору Легкість у забарвленні Здоровий, натуральний матеріал Не шкідливий для здоров'я 1.2. Недоліки

Легко мнеться Має тенденцію до усадки Жовтіє на світлі