Ящик

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Я́щик, -ка, м. 1) Кузовъ телеги. Состоитъ изъ передка и задка, стѣнки коихъ называются кругами, и изъ боковъ, называемыхъ полудрабки; каждый полудрабок составляютъ: два горизонтальныхъ и параллельныхъ бруски, соединенные щаблями, покрытыми лубко́м, лубом; внизу ящик скрѣпленъ тремя підле́гами, а на нихъ кладется до́шка, которая прихватывается шво́рінем; верхніе бруски своими оконечностями продѣты въ крижівниці и закрѣплены загвідками; вмѣсто крижівниць дѣлаютъ иногда в’язки. Рудч. Чп. 250. 2) Жестянка, кружка. Вх. Зн. 84.

Сучасні словники

Ящик. Академічний тлумачний словник

ЯЩИК, а, чол. Виріб з дощок, фанери і т. ін. (перев. чотирикутний), який використовують для пакування, зберігання або перенесення чого-небудь. Вчора я отримала гроші, але ще їх не чіпала, а сховала в ящик (Леся Українка, V, 1956, 124); З ранку до ночі Шевченко пиляв і стругав, збивав ящики, щось пакував або зашивав у рогожу (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 191); Лікар втягнув до кімнати великий дерев'яний ящик.. Почали вкладатись. І тут виявилося, що ящик занадто тісний (Олесь Гончар, IV, 1960, 45); * Образно. Вночі йому сниться сон, який перевертає душу: з темного кутка дивляться на нього батькові очі, а під стелею гримить голос: «Ти зробив те, що я тобі заповідав? Ти знаєш, хто мене зжив зі світу, чи вже забув?» — гогоче батько в кам'яному ящику тюрми (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 417);

  • Міра, що дорівнює вмісту ящика. — У нас на борту є три ящики книжок (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 271);
  • Кузов автомобіля, візка і т. ін. Партизан скидає сіно. Уже в самому ящику воза лишилося (Андрій Головко, I, 1957, 367); Закотила [Даринка] возик у чагарник, збігала в землянку по сокиру, подалася в берег, нарубала лози, підплела ящик — і став возик як новий (Іван Вирган, В розп. літа, 1959, 259). Зарядний ящик — візок для перевезення артилерійських сіті рядів. На узбіччях дороги покинуті гармати, зарядні ящики з перерубаними посторонками (Олесь Гончар, II, 1959, 440); Рота німецьких солдатів щільною купою відпочивала біля поставлених у козла гвинтівок, поряд стояли дві гармати з зарядними ящиками на колесах (Іван Багмут, Опов., 1959, 18).
  • Відкладати (відкласти) в довгий ящик див. довгий; Відкладати (відкласти) справи (справу) в довгий ящик.

Ілюстрації

Ящик 1.jpg Ящик 2.jpg Ящик 3.jpg Ящик 4.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання