Юричок

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ю́ричок, -чка, м. Ум. отъ юрик.

Сучасні словники

Словник української мови.Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЮРОК 1, юрка, юрик, чол. Те саме, що в'юрок. Прилітають до нас гостювати і червоногруді, в червоненьких шапочках чечітки та коричнево-золотисті юрки (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 17).

Українсько-російський словник

ЮРИК орн. стриж


Ілюстрації

Юрик.jpg Юрик1.jpg Юрик2.jpg Юрик3.jpg

Медіа

Див. також

Білочеревий стриж

Файл:Голос юрка.mp3

Джерела та література

Крістіане Хаупт. Ветеринарна допомога чорним стрижам

Цікаві факти

Юрок4.jpg
Юрок5.gif

Найшвидша птиця – чорний стриж. Довжина його тіла всього 16-17 см, а вага від 30 до 60 гр. А ось розмах крил вражає – 40-50 см. Стрижі схожі на ластівок, однак, вони не відносяться до цього сімейства. Найближчі їх родичі – колібрі!

Ще одна особливість стрижа – його дзьоб, яким клювати пташка не може. Щоб добути собі прожиток стриж змушений літати. Розкриває дзьоб і чекає, поки туди потраплять комахи. Метелики, мухи, гедзі, жуки – ось його щоденний раціон. У пошуках їжі стрижі пролітають за добу величезні відстані – від 500 до 900 км. Пити воду і купатися вони також пристосувалися на льоту, для цих цілей птахи вибирають великі водойми.

Стриж не завжди розрізняє своїх і чужих пташенят. Якщо у гніздо випадково потрапить чуже дитинча приблизно однакової з його пташенятами величини, його буде „всиновлено" і нагодовано. У холодну погоду, особливо, коли температура різко падає, білочереві стрижі, як і плазуни та звірі, впадають у стан заціпеніння, при цьому вони сидять на стінах, тісно притиснувшись одне до одного, - утворюють „пташину кулю". Птахи, що знаходяться зовні, прагнуть потрапити всередину, щоб зігрітися.

Білочереві стрижі досягають статевої зрілості у віці 2-3 років. Проте птахи нерідко утворюють пари вже у рік. Парні самець і самка відразу ж беруться будувати гніздо, але злучаються і відкладають яйця тільки через рік.