Штучно

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:48, 1 грудня 2016; Oinikolaieva.im16 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Штучно, нар. 1) Искусно. Штучно та гарно сорочки вишивають. МВ. III. 121. Колеса штучно повиточувані. Г. Барв. 137. Бач, як воно штучно (зроблено). 2) Замысловато. 3) Искусственно. Мертва мова, котру викохано штучно по старосвітських чернечих писарнях. К. ХП. 114. 4) Хитро. Так же до його штучно підійшов. Ном. № 3107.

Сучасні словники

ШТУЧНИЙ 1, а, е. Який є окремим предметом, штукою (див. штука 1 1); якого не важать і не відміряють. Крім чайних і кофейних сервізів завод випускав столові сервізи та штучний посуд (Нариси з історії українського.. мистецтва, 1969, 89); Надходять кекси в продаж штучними (вагою від 75 до 300 г) і ваговими (вагою від 1 до 3 кг) (Українські страви, 1957, 343); Штучні товари; Штучний хліб; // Призначений для торгівлі товарами, яких не важать. Штучний відділ у крамниці.


ШТУЧНИЙ 2, а, е.

1. Зробл. рукою людини. Альтанка, куди прийшли князь із княжною, стояла на штучному острові, що його спорудили ще за часів старого князя Каліновського кріпаки (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 34); — Щойно побачите, — промовляв черговий лікар далі, — що камфора, грілки, кисень і все інше діють недостатньо, зараз же викликайте Вадима Григоровича й просіть у Марії Степанівни штучну плазму й кров для переливання (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 97);

// Схожий на справжній (про речі). Появився нараз, не знати відки, якийсь старий, лисий кавалер, з штучними зубами і перукою (Іван Франко, VIII, 1952, 233); Були це якісь старомодні шпильки та гребені, переношені рукавички, .. пом'яті штучні квіти (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 73); Підносилась на нові виробничі рубежі хімія. В людське життя входили з нею досі майже не знані синтетичні матеріали: штучне, майже з нічого добуте волокно .., штучне хутро, штучна шкіра, зрештою, штучні, синтетичні алмази (Василь Козаченко, Листи.., 1967, 125); Воскована підлога, хороші меблі — все те купалося в тій заливі штучного світла і чулося тут немов у себе дома (Іван Франко, I, 1955, 318); О сонечко! давай нам більш, на землю Проміння, бо земля тепла вже хоче; А наші всякі штучнії проміння Палаци хай освічують холодні (Володимир Самійленко, I, 1958, 120); Працівники фізико-технічного інституту Академії наук УРСР провели вперше в Радянському Союзі дослідження по штучному розщепленню атома (Іван Цюпа, Україна.., 1960, 112);

// Подібний до природного (про явища, процеси і т. ін.). Василько знає, де на сортодільниці випробовується червона болгарська кукурудза, звідти він і візьме пилок для штучного запилення (Іван І. Волошин, Дні.., 1958, 153); Скільки безсонних ночей провів він біля інкубатора, доки вивів штучним способом перших страусят ему... (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 271).

2. Надуманий, вигаданий, несправжній. Не придатні до життя, хворобливі, штучні, надумані форми, зробивши своє, гинуть (Василь Еллан, II, 1958, 72); Зустрітись із народом — це значить викинути все штучне з свого серця і заговорити мовою приступною, як може говорити тільки людина дозріла (Павло Тичина, III, 1957, 71); Буржуазні націоналісти .. засмічували нашу прекрасну мову штучними, незграбно вигаданими словами (Максим Рильський, III, 1956, 63); Вірші мимоволі диктували штучний, неприродний ритм, групувались у фрази, шикувались у тиради, тягли на фальшиву патетику, сценічний трафарет (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 125); Українська радянська література правдиво відобразила визвольний похід Червоної Армії і возз'єднання раніше поділених штучними кордонами українських і білоруських земель (Історія української літератури, II, 1956, 188);

// Позбавлений простоти, природності. Дивно почувала вона себе: її дратував цей церемонний тон, ці штучні компліменти, і водночас не хотілось, щоб Каргат замовк (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 116); Як і в усіх людях, Клим і в Алині хотів би знайти що-небудь штучне, видумане (Максим Горький, Життя К. Самгіна, перекл. Хуторяна, I, 1952, 110); Всі тріскучі й ніжні слова, звернені до мене, здавалися мені тепер штучними й надуманими (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 177); Запропонований авторами поділ коркової речовини надниркових залоз на три, чотири та п'ять шарів, різних за своїм фізіологічним значенням, цілком штучний і не відповідає дійсності (Олександр Богомолець, Вибрані праці, 1969, 82);

// Притворний, роблений, нещирий. — Кахи-кахи! — скрипів Каленик. Незабаром той штучний кашель переходив у справжній і виповняв хату невпинним бухиканням, з свистом і затягуванням (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 200); На обличчі перш усього кидались в очі білі, рівні зуби і штучна усмішка (Леся Українка, III, 1952, 601); Прядка так і стояла не винесена з хати. Марія немов зраділа їй, швидко підійшла до неї, покрутила і з сміхом негарним у штучним оглянулась на чоловіка, — А я думала, що ти вже й прядку мою викинув (Андрій Головко, II, 1957, 151).

3. розм. Гарно, із смаком зроблений; красивий, вишуканий. Так ось коли побачив співака! Яка мальована та штучна птиця! (Євген Гребінка, I, 1957, 78); Ожила Моя сердешна молодиця! І де ті в господа взялися Усякі штучнії їства? (Тарас Шевченко, II, 1953, 107); Персні й намиста блискучі, штучні каблучки на руки, дорогі сукна та шовкові тканини… Все те так і сяло та грало (Панас Мирний, III, 1954, 257); Стоять [сестри] поруч: на старшій сукня штучна, ясної барви, старанно дібрана до лиця (Леся Українка, III, 1952, 499); Ридваном штучним Проїздила [гетьманівна] з-за Дніпра у Київ Із полковником (Василь Мисик, Біля криниці, 1967, 206).

Ілюстрації

Штучний.jpg Он.jpg

Цікаво

  • Шту́чна мо́ва — це мова, чия фонологія, граматика та/або словниковий запас були цілеспрямовано створені особою чи групою осіб. Це відрізняє штучні мови від мов, які розвивались еволюційно. Штучні мови створюються через багато причин: наприклад, щоб спростити спілкування між людьми (міжнародні мови), щоб додати реалізму вигаданому світу чи з інших естетичних міркувань (вигадані мови), для лінгвістичних експериментів (наприклад перевірки гіпотези Сепіра-Ворфа) чи для мовних ігор.

Також до штучних мов належать спеціалізовані знакові системи для запису необхідної інформації в певних галузях науки і техніки, наприклад, мови програмування.


  • Штучні мови або Вигадані мови — мови, якими реально ніхто не розмовляв, вигадані в рамках якогось художнього твору, щоб додати реалізму у вигаданий світ, або для досягнення естетичного чи гумористичного ефекту. Деякі вигадані мови, наприклад ельфійська мова, придумана Дж. Толкіном та клінгонська мова, вигадана Марком Окрандом для фантастичного серіалу «Зоряний шлях», є настільки опрацьованими, що їх можна віднести до штучних.


  • Штучне освітлення — це освітлення будинків, приміщень і споруд, зовнішнього освітлення міст, селищ і сільських населених пунктів, територій підприємств і закладів, установки оздоровчого ультрафіолетового випромінювання тривалої дії, установки світлової реклами, світлові знаки та ілюмінаційні установки за допомогою спеціальних електроосвітлювальних установок — світильників.


  • Штучне життя (англ. artificial life, a-life) — вивчення життя, живих систем і їх еволюції за допомогою створених людиною моделей і пристроїв. Дана область науки вивчає механізм процесів, які характерні всім живим системам, незважаючи на їх природу. Хоча цей термін частіше всього застосовується в комп'ютерному моделюванні життєвих процесів, він також підходить і для життя в пробірці, англ. wet alife), вивчення штучно створених білків і інших молекул. Для простоти ця стаття описує комп'ютерне життя.
  • Шту́чні ґрунти́ — ґрунти, які створюються в процесі рекультивації земель з порушеним ґрунтовим покривом, а також органо-мінеральні суміші, які використовуються в теплицях, парниках, оранжереях.

Медіа

Джерела та література

  1. Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 553.

Зовнішні посилання