Шавкун

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 20:51, 17 листопада 2019; Yrpidruchna.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Шавкун, -на

Сучасні словники

Му́скусна ка́чка (Cairina moschata), шипу́н — вид великих качок, розповсюджений у природі Південної Америки та Мексики. Був там же одомашнений та завезений до багатьох країн. До Радянського Союзу вперше потрапив у 1981 році з Німеччини — колишньої НДР. Від звичайних качок відрізняється тим, що може обходитись без водойми і замість крякання видає тихі шиплячі звуки.

Зовнішність

Для мускусних качок властивий чітко виражений статевий диморфізм. Характерною зовнішньою ознакою шипунів є м'ясистий наріст над дзьобом та навколо очей (незначний у самиць та добре помітний у селезнів), через який свійську мускусну качку часто називають індокачкою, вважаючи її гібридом качки та індички. Таке схрещення, однак, неможливе. Проте є інша досить вірогідна версія, що її назва — скорочення від «індіанська качка» подібно до того, як індик колись називався «індіанською куркою».

Маса тіла дорослої самиці індокачки становить близько 2 — 2,5 кг; самця — 4 — 6 кг.

Варіанти оперення: чорні; коричневі; білі; чорні/коричневі з білою головою та шиєю; димчасті; блакитні; строкаті: білі з чорними, коричневими чи блакитними плямами, крапчасті; світло-блакитні та світло-коричневі; також існують інші, більш рідкісні, різновиди забарвлення.

Господарська цінність

Мускусні качки цінуються за нежирне дієтичне м'ясо. За рік від однієї самиці можна одержати від 60 до 120 яєць, які можна використовувати в кулінарії. Сирими, однак, вживати їх у їжу , як і яйця звичайних качок і гусей, не слід, через ризик заразитися сальмонельозом. Також шипуни зберегли добре розвинений інстинкт насиджування, тому успішно використовуються як "живі інкубатори". Від схрещування мускусної качки з пекінською (чи якоюсь із споріднених їй порід) виводять високоякісних гібридів — так званих мулардів, що швидко ростуть та можуть важити до 4 кг.

Їдять індоуткі практично все. Краще годувати їх вологими мешанками. Можна давати дрібно нарубану траву, бурякове бадилля, кухонні відходи, зерно, особливо добре вони їдять кукурудзяна. А ось ячмінь - тільки замочений заздалегідь. І давати треба разом з водою. Взагалі-то їдять індоуткі менше звичайних качок. А якщо поруч є водойма, турботи з годуванням скорочуються вдвічі. Найбільше вони люблять черв'яків і комах. Можна навіть спеціально вирити неглибокий ставок. Але важливо знати деякі тонкощі. Цей птах жваво цікавиться всім блискучим (осколки скла, цвях, шматочки металу) і відразу ж заковтує. Тому треба стежити за чистотою двору і місць вигулу. Взимку не можна давати птиці купатися, хоча вони це люблять. У них слабкі сальні залози і пір'я можуть обледенеть - качка загине. Не можна давати гарячу їжу і воду, навіть взимку. Замість сідало краще класти колоди - качки люблять сидіти на колоді. Якщо є можливість, можна принести з лісу хвою - виходить чудова до зими "ліжко", м'яка і тепла. Мускусні качки погано уживаються з птахом інших видів, разом ніколи не їдять, тому краще тримати їх окремо.

Відкладати яйця качки зазвичай починають наприкінці березня - початку квітня. Гніздиться качка, коли знесе десятка два яєць. Яйця треба виймати з гнізда кожен день і позначати (ставити дату прямо на шкаралупі). Важливо, щоб яйця не перележала в гнізді. Пташенята краще виводяться з яєць, які пролежали днів 15-18, ось для чого важливо відзначати дату. Яйця можна зберігати в коморі у вертикальному положенні при температурі близько 15 градусів С. Для підтримки вологості поруч помістити тазик з водою. Яйця перевертати кожен день. Коли самка знесе 15-20 яєць, треба дати їй погнездіться два дні, потім, підкласти їй ще десятка два або трохи більше яєць від інших качок. Гнізда слід підготувати заздалегідь, можна - з картонних ящиків, на дно яких покласти мішковину або будь-яку іншу щільну тканину (але не з синтетики). Решта птах доробить сама. Поряд із гніздом слід поставити воду, щоб квочка могла пити і купатися. Купаючись, вона змиває паразитів і зволожує гніздо. Під час висиджування треба стежити, щоб до птахові не потрапили "чужі" пташенята. Качка відразу ж забуде про власний виводку і почне водити чужих.

Пташенята виводяться на 32-35-й день. Перші півгодини нехай побудуть з матір'ю, а потім можна їх забрати в будинок, щоб перші кілька днів вони не загинули від холоду. Тримати їх можна в ящику під лампою з рефлектором. Добові пташенята самі не вміють є. І пити ще не вміють. Їх треба вчити. Їдять вони тільки те, що рухається. Тому варені круто яйця дрібно-дрібно ріжуть і посипають ними спинки каченят. Крупинки скачуються, і пташенята їх скльовують. На другий день пташенята вже їдять напіврідку кашку з яйця з молоком, в яку можна додати трохи висівок. Годувати треба примусово. Через добу-дві каченята самі стануть їсти і пити. В кінці другого дня вже можна дати сир, дрібно порізану цибулю, шпинат, зелень бурякової гички. Дня через 2-3 можна повернути малюків матері. Але качки - погані мами, вони швидко забувають про дітей. Тому можна обійтися і без квочки, тим більше, що ростуть каченята без матері добре, головне - вберегти пташенят в перші тижні від вологи та холоду.

Ілюстрації

Без названия (1).jpg Без названия (2).jpg Без названия.jpg Без названия (3).jpg

Медіа

Див. також

https://shkolazhizni.ru/archive/0/n-2949/

https://bio.1sept.ru/articlef.php?ID=200200401

https://www.iucnredlist.org/species/22680061/131911211

Джерела та література

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%81%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0

Зовнішні посилання

http://www.cnshb.ru/elibi.asp?s=elib&p=elib/fermer/2/dig/&a=d_16.htm