Відмінності між версіями «Череда»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Цікаві факти)
 
(не показано 2 проміжні версії ще одного учасника)
Рядок 22: Рядок 22:
 
|}
 
|}
  
==Медіа==
 
  
 
==Цікаві факти==
 
==Цікаві факти==
Рядок 52: Рядок 51:
 
   
 
   
 
– Цікавий факт про корів: у корів дуже розвинене почуття часу, тому стадо живе за своїм внутрішнім розпорядком, який дотримується кожною коровою.
 
– Цікавий факт про корів: у корів дуже розвинене почуття часу, тому стадо живе за своїм внутрішнім розпорядком, який дотримується кожною коровою.
 
+
==Медіа==
 +
==Див. також==
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
 
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет здоров’я, фізичного виховання і спорту]]
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет здоров'я,фізичного виховання та спорту]]
+
 
[[Категорія:Слова 2018 року]]
 
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 14:19, 24 жовтня 2018

Череда, -ди, ж. 1) Стадо крупнаго рогатаго скота. Вас. 197. Народ як товар у череді: усякі є. Ном. № 2452. 2) Раст. Bidens tripartita L. ЗЮЗО. І. 114. 3) Просо разныхъ сортовъ. Мнж. 194. Ум. Черідка.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 303.

ЧЕРЕДА́ 1, и, жін. Гурт свійських тварин (перев. великої рогатої худоби), які утримуються, пасуться разом. Невсипуща господиня Гаїнка давно вже встала вдвох із матір'ю, відігнала корову до череди (Борис Грінченко, II, 1963, 346); Партизанські пастухи гнали з степових маєтків отари овець, череди волів та робочих верблюдів (Олесь Гончар, II, 1959, 85); Цілі табуни коней, череди худоби і овець — оце разом з людьми виводили турки і татари з нашої держави (Осип Маковей, Вибр., 1956, 583); Ідучи окрайком грабового бору, замітили [прочани] .. чималу череду свиней (Данило Мордовець, I, 1958, 108); Тільки що Тихович наважився увійти в двір, як йому запинила дорогу гусяча череда (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 224); * У порівняннях. А там за Россю, на роздолі, попід горами й по долинах розсипались, як та череда, невеличкі біленькі міщанські хатки (Нечуй-Левицький, I, 1956, 52); // Група тварин, риб і т. ін. одного виду, які тримаються разом; зграя, косяк. По самій поверхні гладкого, кришталевого дзеркала звільна, поважно плила ціла череда невеличких кленів (Іван Франко, III, 1950, 11); // перен., розм. Велика, неорганізована група людей, які разом кудись ідуть, прямують і т. ін.; юрба. — Чи ви пак знаєте, де ваша Мелашка? Це ж наша Палазя розгубила свою череду десь по Києві. Водила, водила, поки доводилась (Нечуй-Левицький, II, 1956, 336); // перен., чого, розм. Маса, велика кількість чого-небудь, скупченого, розташованого в одному місці. Устало веселеє сонце, Розбіглась хмарок череда (Дніпрова Чайка, Тв., 1960, 272); Що за кладовища техніки, що за череди залізних важких громадин розбрелись від Дунаю до самого Балатона? То пісочно-жовті, то обгоріло-чорні «пантери», «тигри» обростають бур'янами вище гусениць... (Олесь Гончар, III, 1959, 272); // перен. Ряд чого-небудь подібного одне до одного. Сонливі, походні думи та мрії, невиразні і мінливі, як у небі хмари, потягнулися в голові довгою нудотною чередою (Степан Васильченко, II, 1959, 40); Вона [Параска] сама чула, як та правда кидалась під її серцем, як вона не раз радісну череду думок повертала у люту тугу (Панас Мирний, IV, 1955, 63); // у знач. присл. чередою. Один за одним, ряд за рядом. Вона любила хлопців і була б рада, щоб вони ходили за нею чередою (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 64); Гейко відчув, що хвилі, які біжать до берега чередою, вже не допомагають йому, а навіть перешкоджають (Дмитро Ткач, Жди.., 1959, 24); Сумною чередою тяглись роки злигоднів і наполегливої праці (Олександр Довженко, I, 1958, 419)

Ілюстрації

Korovy-byki.jpg Чередакорів.jpg Коровки.jpg


Цікаві факти

– корова відноситься до жуйних тварин. У хвилину вони можуть зробити до 100 рухів щелепою.

– корови і бики не розрізняють кольори. А на кориді червону тканину використовують для краси і видовищності, а також залучення уваги людей. Биків просто дратує активний рух перед ними.

– корови дуже дружелюбні тварини. У стаді вони вибирають собі друзів і вилизують один одного, висловлюючи свою дружбу.

– Цікавий факт про корів: одна корова за все життя дає приблизно 200 000 склянок молока. А одне стадо з 50 голів за добу може дати майже тонну молока.

– зоологи, досліджуючи мукання корів, виділили 11 різних інтонацій.

Цікавий факт про корів: у корів на носі є унікальний малюнок, який можна порівняти з відбитками пальців у людини. Більше такого рисунку немає ні в однієї корови, і фермери в одному зі штатів США використовують це при пошуку вкрадених корів.

– жуйними тваринами корови стали в процесі еволюції. Так як вони не можуть швидко бігати у них немає гострих зубів і пазурів, їм потрібен був якись спосіб, щоб не залишатися довго голодними. Тому і вийшло, що вони відразу ковтають їжу не жуючи, а потім в спокійному місці починають все ретельно пережовувати.


– Цікавий факт про корів: найбільша корова (Маунт Катадин) у світі важила 2270 кілограм, в обхваті вона була майже 4 метри, а в холці – 1 метр 88 сантиметрів.

– корови є дуже спостережливими тваринами. Можна сказати, що вони вчаться на помилках своїх родичів. Якщо одну корову, дотронувшуюся до огорожі, вдарить струмом, і це помітить все поголів’я, більшість корів із стада вже близько не підійдуть до неї. - Цікавий факт про корів: корови за чисельністю посідають друге місце серед ссавців після людей. Якщо підрахувати всіх корів на землі, то їх буде майже 1,5 мільярди. У деяких країнах Латинської Америки на 10 осіб припадає близько 9 корів, а ось в Австралії корівок на 40% більше, ніж людей.

– в стародавні часи у слов’ян корови були символами родючості, а бики являли собою образ достатку і могутності.

– Цікавий факт про корів: на смак молока корови впливає з’їдена трава. Якщо молоко з гіркуватим присмаком, то це означає, що корова з’їла полин або яку-небудь іншу гірку траву.

– середня тривалість життя корів становить 20 років. Однак, були зафіксовані випадки, коли корова прожила 35 років. Бики живуть трохи менше – 15-20 років.

– Цікавий факт про корів: у корів дуже розвинене почуття часу, тому стадо живе за своїм внутрішнім розпорядком, який дотримується кожною коровою.

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання