Червень

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 07:37, 5 листопада 2018; Volupiichuk.fpmv18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Червень, -вня, м. 1) = Червець 1. 2) = Червець 2. Вх. Пч. І. 5.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧЕРВЕНЬ 1, вня, чол. Шостий місяць календарного року; перший місяць літа. Спека, як в червні, аж голова болить од жароти (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 133).

ЧЕРВЕНЬ 2, вня, чол., заст. Червінь (див. червінь 1). * У порівняннях. Під вагою ягід слива перегнулась, І горять, як червень, макові грядки (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 394).

Назва

Схожі назви існують у білоруській (чэрвень), польській (czerwiec) і чеській (červen) мовах. Схожим словом červenec у чеській мові називається липень. Припускають, що прасл. *čьr̥v(j)enь/*čьr̥vьcь за походженням є пасивним дієприкметником минулого часу від дієслова *čьr̥viti, утвореного від *čьr̥vь («черв»): оскільки в червні розвиваються лялечки («черв'ячки») кошенілі чи червеця, з яких видобували червону фарбу. Менш переконлива версія пов'язує назву з кольором червоних квітів.

Давньоруська назва червня — «ізок», изокъ (так називали коників-цвіркунів, у цьому місяці вони багато сюрчать). Інші народні назви: ґедзень (від значної кількості ґедзів), гнилець (пора косовиці і дощів, від яких гнило сіно). Оскільки за старим стилем на червень припадав день Івана Купала (Івана Хрестителя), то його також називали кресником.

У хорватській мові червень називається lipanj. У більшості слов'янських мов використовуються назви, похідні від латинської назви червня Jūnius: болг. юни, мак. јуни, рос. июнь, в.-луж. і н.-луж. junij, серб. јун, јуни/jun, juni, словен. junij (існує й слов'янський відповідник rožnik), словац. jún. Варіант июнь, іюнь вживався також і в староукраїнській книжній мові XIV—XV ст. Це ім'я місяць отримав на честь римської богині Юнони, дружини Юпітера.

Кліматичний характер

У червні в Україні середня температура повітря зростає на 3-4 °C порівняно з травнем і становить від 16-17 °C на північному заході до 19-20 °C на півдні і південному сході. Абсолютний мінімум температури у червні зафіксований у 1950 р. -1,9 °C в м. Олевську. Абсолютний максимум температури 39,6 °C спостерігався у 1934 р. в Сараті. Іноді червень буває найтеплішим місяцем року. Середня кількість опадів в південних областях і Криму становить 44-58 мм, в північних, східних та центральних областях 62-78 мм, на заході та на Закарпатті до 90-114 мм.

Свята у червні

  • День Конституції України (28 червня).
  • День працівників легкої промисловості (друга неділя червня; 8-14 числа).
  • День працівника фондового ринку (12 червня).
  • День медичного працівника (третя неділя червня; 15-21 числа).
  • День державної служби (23 червня).

Ілюстрації

Без названия (2).jpg Czerwen-2019-roku-calendar-3.jpg Leto 5b112356b4701.jpg Черешня.jpg

Медіа