Чабрець

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чабрець, -цю, чабрик, -ку, м. = Чебрець. Чебрець, чабрець, чабрик[1] (Thymus) — рід напівкущів з родини губоцвітих.

Опис[ред. • ред. код]

Чабрець — багаторічний невисокий напівчагарник з дрібним еліптичним листям і рожево-бузковими квітами, які цвітуть практично все літо. Насіння дозріває в липні–вересні.

Поширення й екологія[ред. • ред. код]

В Україні зустрічаються 36 видів, зокрема найпоширеніші Чебрець широколистий (Thymus latifolius) і Чебрець звичайний (Thymus serpyllum), які використовують як сировину для одержання тимолу.

Класифікація[ред. • ред. код]

У природі існує багато різновидів чебрецю (див. Список видів роду Чебрець), відмінності між якими незначні як на вигляд, так і по місткості в них речовин. Всі вони мають цілющі властивості та використовуються народною медициною.

 Іноземні словники[ред.]
українська-англійська Словник [ред.]
Чабрець Переклад на англійську: thyme (noun)

Український тлумачний словник Чабрець Толкование чабрець -ю́, ч., діал. Чебрець. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК.

чабрець - іменник, чоловічий рід, неістота ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА називний чабрець чабреці родовий чабрецю чабреців давальний чабрецеві, чабрецю чабрецям знахідний чабрець чабреці орудний чабрецем чабрецями місцевий на/у чабреці на/у чабрецях кличний чабрецю чабреці

    Цікаві факти[ред.]

Застосування[ред. • ред. код]

Чабрець (чебрець, богороднична трава, чабер, чепчик) добре відомий у багатьох країнах, де його застосовують і як лікарський засіб, і як ароматну приправу до страв. Відвари та настої чебрецю звичайно вживають у народній медицині при захворюванні дихальних шляхів тощо. Крім того, чабрець використовують в ритуальних діях і магії. Ароматний дим чабрецю в Древній Греції застосовували при проведенні богослужінь. На Русі в період святкування Успіння пресвятої Богородиці чабрецем прикрашали ікони Божої Матері. У багатьох країнах цю траву вважають символом родючості і плодючості, тому вінки з чабрецю надягали нареченим. До того ж, чебрець використовували як різні обереги і поміщали в ладанки, оскільки, на думку знахарів, він охороняє від пристріту, злих духів.

Застосування в медицині[ред. • ред. код]

Сушений чабрець і препарати з нього продаються в аптеках. Це відмінний антисептичний, бактерицидний, протигіпертонічний, потогінний засіб, він має виражену заспокійливу, болезаспокійливу, ранозагоювальну, протисудомну, сечогінну дію. Застосовується при лікуванні невралгій і невритів, захворювань шлунково-кишкового тракту і сечостатевої системи. Завдяки наявності ефірних олій, чабрець широко використовують при лікуванні захворювань органів дихання й застуд.

Різні препарати та збори з чебрецем використовуються і офіційною медициною. Широкий спектр застосування чабрецю пов'язаний з тим, що в ньому крім ефірних олій міститься цілий спектр корисних речовин — флавоноїди, камідь, жири, дубильні речовини, смоли, гіркоти, олеонолова, тритерпенова, тимунова, урсолова, кавова, хінна, хлорогенна кислоти та ін. У незначних кількостях є вітаміни та мікроелементи.

Важливо, що кількість протипоказань у чабрецю невелика. Його не рекомендують застосовувати при вагітності, а при захворюваннях щитовидної залози, печінки, нирок, виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки використовувати тільки після консультації з лікарем.

       Ілюстрації[ред.]

Chabrec23.jpg

        Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=J6lRgvov0VM