Відмінності між версіями «Хрипкий»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Хрипучий)
(Замінено вміст на «'''Хрипкий, -а, -е. '''Хриплый. ''Хрипкий голос. ''Левиц. І. 247. Ум. '''Хрипке́нький. ''' Категорі...»)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Хрипкий, -а, -е. '''Хриплый. ''Хрипкий голос. ''Левиц. І. 247. Ум. '''Хрипке́нький. '''
 
'''Хрипкий, -а, -е. '''Хриплый. ''Хрипкий голос. ''Левиц. І. 247. Ум. '''Хрипке́нький. '''
 
[[Категорія:Хр]]
 
[[Категорія:Хр]]
 
 
Хрипкий -це (голос) з хрипотою, хрипливий, хрипучий, р. скрипучий; хрипкенький, хрипкуватий; ХРИПЛИЙ, захриплий.Можна розподілити за такими пунктами:
 
 
1. Який переривається, супроводжується хрипінням, сиплий, нечистого звучання, тону. Раптом ніби хтось підняв мене за плечі: десь тут, коло мене, я почув хрипкий придушений крик на ґвалт, що тонув у шумі лісової бурі (Степан Васильченко, II, 1959, 329); — Ляга-а-й! — пролунав хрипкий зойк (Олександр Довженко, I, 1958, 359); Хлопець нічого не відповідав. Олеся чула його хрипке дихання (Олесь Донченко, VI, 1957, 75); З хати вже чулося хрипке покашлювання Оксена і веселий зі сну голос Дороша (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 107); Його вихолощений голосок пустив хрипкого дитячого півника (Юрій Смолич, I, 1947, 106);
 
//  Про сиплий людський голос, мовлення. — Добридень, отче Харитоне! — гукнув з воза веселий Млинковський таким здоровим та хрипким басом, як з порожньої бочки, неначе в його в горлі струни порвались (Нечуй-Левицький, III, 1956, 183); — Чого ви до мене причепились? — озвався Роман хрипким голосом.. — Що я вам ізробив? (Борис Грінченко, II, 1963, 302); — Тікайте, поки наш ватажок не повернувся, — сказав один з хлопців, змінюючи свій голос на хрипкий, щоб його не впізнали (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 52); І слухали вони вже не хрипкі команди Сагайди, а суворий голос Дениса Блаженка (Олесь Гончар, III, 1959, 155); Схопився [Бронко] від тупоту людських ніг, хрипкої лайки поліцаїв у коридорі (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 271);
 
//  Про специфічні звуки, що їх видають птахи і тварини.
 
2. Нечистого тону, сиплий, з хрипами (про звуки, які утворюють предмети). З-за села долетів хрипкий звук автомобільної сирени (Григорій Епік, Тв., 1958, 311); Тихо було на вулиці, тільки інколи зі станції долітали хрипкі гудки маневрових паровозів (Микола Зарудний, Світло, 1961, 12); Корпусу його [пароплава] не видно було; лише вогні сунули вздовж темної смуги могутньої ріки та басовитий хрипкий гудок двічі розітнув повітря (Вадим Собко, Стадіон, 1954, 119).
 
3. Який видає сиплі, нечистого тону звуки. Над гаєм з криком кружляло хрипке гайвороння (Павло Тичина, I, 1946, 293); Хазяїн трамбака не витримав. Благальний погляд зупинивши на мені, він ледве стримував потік слів із своєї хрипкої горлянки (Юрій Яновський, II, 1958, 79); Правим боком хрипкий буксир тяг лаву жовтуватих плотів (Григорій Епік, Тв., 1958, 301); У грудях так палало, так клекотіло і хрипіло, наче хтось грав у них на хрипких, зіпсованих сопілках (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 164).
 
Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 145.
 
Фото:
 
1.https://www.google.com.ua/search?q=%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%BA%D0%B8%D0%B9&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjL_IL7ptXXAhWNzRoKHWwBBsAQ_AUICygC&biw=1366&bih=588#imgrc=5MOaIrMk85k_XM.
 
2.https://www.google.com.ua/search?q=%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%BA%D0%B8%D0%B9&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjL_IL7ptXXAhWNzRoKHWwBBsAQ_AUICygC&biw=1366&bih=588#imgrc=rH0l6zP_yF9zNM.
 
 
 
Хриплий голос може бути першим симптомом раку легенів:
 
Вчені дослідили, від чого залежить голос людини, та про які хвороби він може розповісти
 
Дослідники вважають, що на гучність голосу людини впливає безліч факторів, але за голосом можна стежити, аби зберегти його, пише The Daily Mail.
 
 
Деклан Костелло, ЛОР-консультант у Королівському госпіталі Бірмінгем, що спеціалізується на голосових розладах, каже: «Так само, як м’язи рук або ніг слабшають з віком, слабшають і голосові зв’язки».
 
 
Після виходу на пенсію, голосові зв’язки стають ще слабшими, оскільки літні люди менше напружують їх. Тому, аби не втратити голос, вчені радять пенсіонерам співати пару разів на день.
 
На голосові зв’язки впливає і вага людини. Зайві кілограми можуть змінити голос. Це відбувається тому, що жир на шиї може зменшити розмір простору, через який звук резонує.
 
 
На голос впливає їжа, яку ми їмо. Деякі продукти підвищують ризик кислотного рефлюксу, під час якого шлункова кислота потрапляє до стравоходу. А це може призвести до хрипіння голосу. Серед таких продуктів гостра їжа, біле вино і газовані напої. Надто багато чаю і кави також може впливати на голос, тому що кофеїн має сечогінну дію, що здійснює для зв'язок ефект сушки.
 
Фото: medportal.su
 
 
Куріння також катастрофічне для голосу, вважають учені. Воно викликає набухання голосових зв'язок, подразнює горло, сушить його.
 
 
Не варто намагатися часто відкашлюватись. Це може пошкодити горло та зробити голос хрипким.
 
 
«Природа навчила нас кашляти, щоб позбавитись від інфекції нижніх дихальних шляхів через виведення мокроти, - каже Костелло, - але більшою мірою відкашлювання – це звичка. Вона дратує голосові зв’язки, через що вони набухають».
 
 
Натомість, лікар радить пити воду, коли виникає необхідність зайвий раз відкашлятись.
 
 
Деякі ліки можуть мати негативний вплив на голос. Так, антигістамінні, протиалергійні ліки та ліки, що понижують тиск, можуть стати причиною сухого, хриплого голосу.
 
 
Окрім цього, вчені вважають, що на наш голос впливає час доби. «Якщо у вас запланований важливий телефонний дзвінок, зробіть його якнайраніше», - каже Костелло.
 
 
Постійно тремтячий голос може бути ознакою хвороби Паркінсона у майбутньому. При цій хворобі тремтять усі м’язи, тому голосові зв’язки не виключення.
 
 
До того ж, хриплий голос може бути першим симптомом раку легенів, який виявляють у 41 тисячі пацієнтів щороку.
 
 
«Напружений голос є ознакою стресу, оскільки голос є дзеркалом нашого емоційного стану», - каже доктор Костелло. Так, наприклад, коли людина починає нервувати, її голос стає більш пронизливим. «Як для підняття висоти звуку гітари напружують струни, так і голос стає тоншим, при напруженні», - каже дослідник.
 
 
Окрім того, на голос впливає зміна гормонального фону. Вагітність або менопауза також може вплинути на товщину голосових зв'язок, що може бути проблемою для професійних співаків.
 
Відео:
 
https://tsn.ua/video/video-novini/yak-olga-sumska-ozvuchuvala-odnu-z-roley-u-multiku-pro-kapitoshku.html
 
 
{{subst:Шаблон:Словник Грінченка і
 
сучасність|підрозділ=Інститут мистецтв}}
 

Поточна версія на 16:22, 24 листопада 2017

Хрипкий, -а, -е. Хриплый. Хрипкий голос. Левиц. І. 247. Ум. Хрипке́нький.