Тісто

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Тісто, -та, с. 1) Тѣсто. Прилип, як сліпий до тіста. Ном. № 2751. 2) У кожевниковъ: смѣсь пшеничныхъ крупъ, кукурузной муки и соли, каковой смѣсью посыпается при обработкѣ кожа. Шух. І. 253. Ум. Тістенько, тістечко, тістонько, тісточко. 3)В'язка маса різної густоти з борошна, замішаного на воді, молоці і т. ін. часто з додаванням дріжджів. Видно, що Ганна млинці пекла, бо й ворота в тісті (Номис, 1864, № 7336); Грицько своїми отаманськими руками замісив тісто на галушки (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 139); Хляпала діжа, Параска місила круте тісто (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 345); Мама.. невдоволено супить брови. Видно, тісто не сходить так, як їй хочеться (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 40); * У порівняннях. Сусана від невдоволення скисла й осіла, як тісто в діжі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 371);

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТІ́СТО, а, сер.

// Зварена, спечена така маса у варениках, пиріжках і т. ін. Ой ти знав, на що брав міщаночку з міста, Я не їла і не буду гречаного тіста (Павло Чубинський, V, 1874, 685); Кайдашиха полизала вареники, виїла полуниці, а тісто покинула в полумиску (Нечуй-Левицький, II, 1956, 320); Бісквітні тістечка мають пишне, ніжне тісто (Українські страви, 1957, 341). ♦ З м'якого тіста — про слабовільну, нестійку людину; про людину без твердих переконань і поглядів. Я вже знайома з сим паном і правду ти кажеш, що він з м'якого тіста (Леся Українка, V, 1956, 259); З одного (такого ж) тіста хто; Одного тіста книш — про людей, схожих між собою поглядами, ставленням до життя, становищем і т. ін. [Катерина:] Всі ви [хлопці] з одного тіста. Мабуть, помру і не побачу справжнього кохання... (Олександр Корнійчук, I, 1955, 311); Не з такого (з іншого) тіста [зліплений] хто; Не того тіста книш — про того, хто відрізняється від когось поглядами, вдачею, становищем і т. ін. Та що це? Куди він її штовхає? Тікати з Ковалівки? О, ції Заруби не з такого тіста (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 276); [Йосип:] Пани б то недоторканні?.. [Дмитро (регоче):] А звісно, вони з іншого тіста!.. (Марко Кропивницький, IV, 1959, 258); Та Свирид Костомаха не того тіста книш. Мій батько.. не брехав і синові не звелів (Марко Вовчок, VI, 1956, 260). 2. Будь-яка густа маса, що утворюється внаслідок змішування якої-небудь сипкої речовини з рідиною. Любаша видала цементне тісто у залізну діжу, Яків учепив ту діжу до гака (Іван І. Волошин, Озеро.., 1959, 6); Щоб збільшити міцність глиняного тіста, до нього почали додавати солому та інші волокнисті речовини, а також пісок(Таємниці вапна, 1957, 9).


Іноземні словники

українська-англійська Словник

dough

ЯНДЕКС словари

Существительное с 1. тесто

Словари и энциклопедии на Академике

тісто -а, с. 1) В'язка маса різної густоти з борошна, замішаного на воді, молоці і т. ін. часто з додаванням дріжджів. ||Зварена, спечена така маса у варениках, пиріжках і т. ін. || діал. Локшина домашнього виробництва. 2) Будь-яка густа маса, що утворюється внаслідок змішування якої-небудь сипкої речовини з рідиною.

Ілюстрації

Maxresdefault.jpg 002 pirog 010.jpg 120214140918-120214141528-p-O-testo-dlja-picci-s-olivkovim-maslom.jpg

Медіа

_W7lEGsx0UA

Матеріал з Вікіпедії

Ті́сто — паста різної густоти, що отримується з борошна (перемелених сухих плодів зернових або бобових культур) шляхом перемішування її з невеликою кількістю води та (інколи) жирів та інших речовин. Тісто є проміжним продуктом для виготовлення хлібобулочних виробів, макаронних виробів, випікання окремих кондитерських виробів тощо. Тісто може бутипрісним або дріжджовим (залежно від використання дріжджів при його виготовленні), листковим, кислим або ні та інше. За ДСТУ: Тісто — напівфабрикат хлібопекарського виробництва, одержаний при замішуванні борошна, води, дріжджів, опари чи закваски та додаткової сировини відповідно до рецептури та технологічного режиму[1].

Материал из Википедии

Те́сто — основной полуфабрикат в хлебопекарном, бараночном, кондитерском и макаронном производствах, а также при приготовлении мучных изделий в домашних условиях, гомогенная смесь, образующаяся при замешивании муки, воды, дрожжей,соли, сахара, масла и других ингредиентов[1]. Тесто содержит белки, углеводы, жиры, кислоты, соли и другие вещества, находящиеся в различном состоянии, то есть в виде ограниченно набухающих коллоидов, суспензий и растворов[2]. В промышленном хлебопечении тесто из ржаной муки приготавливают как правило на хлебной закваске[3]. Для изготовления изделий из пшеничной муки часто используют опарный способ, предусматривающий предварительное приготовление и расстойку опары перед замесом теста[4].