Споруда

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 14:31, 27 листопада 2019; Sslomachevska.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Споруда, -ди, ж. Сооруженіе. Страшна споруда: сім гаків залізних стирчать попід бойницями високо. К. Бай. 71.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

СПОРУ́ДА, и, жін . Те, що збудоване, споруджене; будівля, будова. Дорога його лежала повз елеватор, повз цю височезну споруду з бетону, що була без вікон і ніби й без дверей (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 295); Ввечері ми були в горійському театрі. Це — нова, досить велика, прекрасна своєю архітектурою споруда (Іван І. Волошин, Сади.., 1950, 116); Найкращі споруди країни — палаци спорту і стадіони. Манежі.., іподроми, басейни, ігрові зали — розчиняють двері кращим з кращих атлетів, переможцям спартакіад союзних республік (Радянська Україна, 16.VII 1971, 4); * Образно. Вчепившись за якусь думку, він боявся згубити її, боявся, що вся нашвидку сконструйована ним споруда розвалиться (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 100); // розм. Яке-небудь саморобне пристосування, пристрій, предмет і т. ін. Данило.. підходить до колиски. У споруді, виплетеній із шелюги, спить маленький чоловічок і зрідка плямкає устами (Михайло Стельмах, II, 1962, 164); Вона, сміючись, казала на мене.. «праху» (човен), бо я був тонкий і довгий, як ця легенька споруда для плавання (Юрій Яновський, II, 1958, 153).

Класифікація

Споруди можна класифікувати за такими ознаками:

1. Залежно від розташування осей елементів і навантажень: плоскі споруди, осі елементів яких і навантаження розташовані в одній площині; просторові споруди, осі елементів яких розташовані у різних площинах, або коли навантаження діють не у площині споруди.

2. За видом елементів, що утворюють споруди: стрижневі споруди — споруди, що складаються зі стрижнів, тобто таких елементів, два виміри яких є значно меншими від третього. До стрижневих споруд належать балки, ферми, рами, арки; тонкостінні споруди — споруди, що складаються з елементів, товщина яких є набагато меншою за інші розміри. Споруда, що складається з таких елементів, називається пластинчастою, якщо вона складається з пластин, тобто елементів, обмежених плоскими поверхнями, або оболонкою, якщо воно складається з оболонок — елементів, обмежених криволінійними поверхнями; масивні споруди — споруди, у яких всі три виміри є приблизно одного порядку, наприклад підпірні стіни, кам'яні склепіння, греблі, фундаменти.

3. Залежно від напрямку реакцій опор споруд розрізняють: безрозпірні споруди, у яких при вертикальному навантаженні виникають лише вертикальні реакції опор; розпірні споруди, реакції опор яких є похилими і можуть бути розкладені на горизонтальні і вертикальні складові; наявність горизонтальної складової опорних реакцій, що носить назву «розпір», є характерною особливістю розпірних систем. До розпірним споруд належать арки, склепіння і рами, арочні і вантові ферми.

Елементи споруди

— фундамент
— підвальне перекриття
— стіни (зовнішні, внутрішні)
— міжповерхове перекриття
— перегородки
— горищне перекриття
— дах
— сходи
— вікна
— двері

Ілюстрації

171278706.jpg 49900576 776658679353917 410603258659209216 n-300x225.jpg Адміністративна споруда - Чернівці, вул. Головна, 24 DSC 8781.jpg

Медіа

Див. також

Найвищі споруди світу (http://vsviti.com.ua/makepeaple/30609)

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/sporuda

Зовнішні посилання

https://eslovnyk.com/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B0