Спона

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Спо́на, -ни, ж. Застежка, запонка. Ум. Спо́нка. Гол. Од. 15. См. Спінка.

Вікіпедія

Застібка- це спона. За́стібка — пристрій для з'єднання різноманітних елементів одягу, взуття, галантерейних предметів тощо.


Види спон

За місцем розташування застібки бувають: центральні (мал.1 б,в,е) та зміщені (мал.1а) .

За характером обробки застібки поділяються на зовнішні (мал.1а,б,в,е) .

та внутрішні (потаємні) (мал.1гд) .

За способом застібання застібки можуть бути виконані на ґудзики та петлі, на тасьму-блискавку, на гачки.

Петлі можуть бути обшивні, обметані та навісні з виточного та плетеного шнура.

За конструкцією застібки можуть бути з підбортами (відрізними та суцільно- кроєними з пілочками, коміром, з планками (настроченими на лицьову сторону, з планками пришивними, планками-підбортами).

Способи обробки застібок залежить від модельно-конструктивних особливостей виробу, виду та властивостей матеріалів

Історія спон

Історія «блискавки» налічує понад сто років. Її придумав американський інженер Уїткомб Джадсон для свого хворого товариша, якому було важко шнурувати черевики. Джадсон створив застібку з двох ланцюжків, що складалися з гачків і петель. Елементи конструкції зчіплювалися за допомогою ключика-язичка.

Довгі роки цей винахід не мав успіху через його складність. До винаходу додавалася інструкція на двох сторінках! Люди ніяк не могли навчитися користуватися «блискавкою», а її виробництво було дуже дороге.

«Блискавка» набула популярності тільки через 20 років, коли шведський інженер Гідеон Сунбек зробив застібку тоншою, гнучкішою і надійнішою, збільшивши кількість гачків. У 1923 році президент великої взуттєвої компанії Бертран Рок обрав «блискавку» для нової моделі гумових калош. Вона сподобалася йому за характерний звук — гтттп^\ (щось на зразок нашого «вжик!»). З того часу в англійській мові застібка отримала нове ім'я — зіпер. У середині XX століття нові технології дозволили їй міцно влаштувалися на дамських сукнях. І до сьогодні вона є не тільки прикрасою, а й незамінною частиною багатьох виробів. Тасьма «блискавка» складається з двох текстильних стрічок, на яких закріплені зубці у вигляді крученого пластикового дроту або закріплені окремі металеві чи пластикові зубці. У верхній частині «блискавки» є окремі обмежувачі на кожній стрічці, а в нижній частині — один спільний. Зубці «блискавки» з’єднуються між собою за допомогою бігунка (мал. 10.4).

Існують різні види «блискавок». Усі вони виконують однакову функцію, але мають конструктивні відмінності. Залежно від форми зубців та зовнішнього вигляду застібки «блискавка» бувають тракторні, спіральні та потайні Зубці застібок виготовляють з пластмаси або металу

«Блискавки» можуть бути різного розміру: від 10 см до кількох метрів. Для поясних виробів найпопулярніші застібки завдовжки 15-20 см.

Кравець винайшов швейну машинку і застібку-блискавку Абсолютно випадкові винаходи - часто виявляються найбільш потрібними. Історія ця почалася ще понад 150 років тому, коли була винайдена швейна машинка. Одного разу її винахідник, кравець, в далекому 1851 році придумав нову застібку, яка мало чим нагадувала нашу сучасну застібку-блискавку. Вона була схожа на два ланцюжки з гачками і дірочками, які чіплялися один за одного за допомогою рухомого металевого «язичка» в формі скріпки. Зовнішній вигляд першої застібки був не дуже вдалий, і нікому вона не сподобалася. Тому кравець продовжив шити далі одяг, а про затії з новим винаходом забув.

Еліас Хоуі - американський кравець. Один з винахідників пристосувань для зшивання тканин - перше швейних машин і "прадід" сучасної застібки-блискавки.


Види застібок блискавок. Основні різновиди Що таке блискавка застібка і як її ще називають? Застібка-блискавка - популярний спосіб швидкого з'єднання деталей одягу. Така застібка складається з двох текстильних стрічок і закріплених на них в шаховому порядку металевих або пластмасових ланок (зазвичай ланки складаються з зубців або кілець суцільний спіралі). З'єднується (або роз'єднується) блискавка застібка за допомогою слайдера, що ковзає по стрічкам. При цьому кожна ланка фіксується між парою ланок з протилежного боку.

Блискавки є зручною і практичною застібкою практично для всіх видів одягу: курток і ветровок, пальто, брюк, спідниць, комбінезонів, а так само галантерейних виробів - сумок, гаманців.

У блискавок-застібок існує багато назв, перерахуємо найчастіше вживаються: застібка-блискавка, блискавка, зіпер, змійка, фермуар.

Якщо говорити по науці, то застібка-блискавка має пуллер, слайдер, ланка, верхній і нижній обмежувачі. Під слайдером на увазі замок, який з'єднує між собою ланки. Пуллер виступає підвіс замку (або язичок). Скользящий на блискавки часто ще називають бігунок або "собачка".

Історія створення блискавки Історія світових винаходів показує, що більшість винаходів, без яких людство вже й уявити не може існувати, відбулося чисто випадково. Це відноситься і до застібці - блискавки.

Вважається, що перший прототип «блискавки» розробив простий американський інженер Уїткомб Лео Джадсон (англ. Whitcomb L. Judson), запатентувавши його 7 листопада 1891 року під номером 504038 як «застібку для взуття». Причому, ідея створити таку застібку, у нього виникла виключно з жалю до свого друга, який мучився болями в спині, і йому було дуже складно зашнуровувати черевики. У Джадсона був досвід винаходів, у нього було вже 12 патентів на різні корисні дрібниці. Тому, для того, щоб створити застібку з 2-х ланцюжків, що з'єднуються між собою бігають язичком, багато часу не знадобилося. Публіці цей винахід було представлено в 1893 році, проте воно виявилося складним у виготовленні і ненадійним.

Це зараз люди з легкістю можуть користуватися застібкою-блискавкою. А в той час, це потрібне винахід трохи - чи не було забуто. Причин цьому було декілька: по-перше, її виготовлення коштувало дуже дорого і нерідко перевищувало в кілька разів вартість самих штанів. По-друге, як не дивно, люди насилу справлялися з такою застібкою, і це не дивлячись на те, що до блискавки додавалася інструкція на двох (!) Сторінках.

Після багатьох рекламацій, практично збанкрутувала, Джадсон взяв в партнери Гаррі Ерла і Луїса Уокера, а Уокер привернув до досліджень іншого американського інженера шведського походження - Гідеон Сундбек. Після декількох років пошуків, 29 квітня 1913 року, Сундбек запатентував новий варіант «блискавки» і розробив технологію її виробництва. Впровадження цього варіанту застібки було більш довгим і болісним, ніж сама розробка «блискавки», через недовіру з боку фабрикантів, які пам'ятали перший невдалий досвід. Однак з часом «блискавка» довела свою надійність і технологічність і до 1923 року набула широкого поширення. Тоді ж з'явилося і її сучасна назва - англ. zipper.

Наприкінці Першої світової війни Еміль-Моріс Ерме закупив в Канаді 40 метрів застібки-блискавки, яку застосовували для закривання чохлів великокаліберних знарядь для того, щоб використовувати її при виробництві сумок: майстерня Hermès купила права на патент і почала виробляти «систему" Hermès "» в Парижі. Шанель мала намір застосувати застібку для своїх спідниць, проте першою, хто став використовувати застібку-блискавку в одязі, стала Ельза Скіапареллі. На чоловічих брюках «блискавка» з'явилася в 1937 році.

Ілюстрації

Без названия (1).png

Без названия (3).jpg

Depositphotos 125945742-stock-illustration-vector-set-of-zippers-and.jpg

Trud8machacha-266.jpg

[[]]

Медіа

Див.також

[1]Види застібок та їх обробка.

[2]Застібка-блискавка – історія походження.

[3]Потайна застібка-блискавка.

Зовнішні посилання