Спона

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Спо́на, -ни, ж. Застежка, запонка. Ум. Спо́нка. Гол. Од. 15. См. Спінка.

Вікіпедія

Застібка- це спона. За́стібка — пристрій для з'єднання різноманітних елементів одягу, взуття, галантерейних предметів тощо.


Види спон

За місцем розташування застібки бувають: центральні (мал.1 б,в,е) та зміщені (мал.1а) .

За характером обробки застібки поділяються на зовнішні (мал.1а,б,в,е) .

та внутрішні (потаємні) (мал.1гд) .

За способом застібання застібки можуть бути виконані на ґудзики та петлі, на тасьму-блискавку, на гачки.

Петлі можуть бути обшивні, обметані та навісні з виточного та плетеного шнура.

За конструкцією застібки можуть бути з підбортами (відрізними та суцільно- кроєними з пілочками, коміром, з планками (настроченими на лицьову сторону, з планками пришивними, планками-підбортами).

Способи обробки застібок залежить від модельно-конструктивних особливостей виробу, виду та властивостей матеріалів

Історія спон

Історія «блискавки» налічує понад сто років. Її придумав американський інженер Уїткомб Джадсон для свого хворого товариша, якому було важко шнурувати черевики. Джадсон створив застібку з двох ланцюжків, що складалися з гачків і петель. Елементи конструкції зчіплювалися за допомогою ключика-язичка.

Довгі роки цей винахід не мав успіху через його складність. До винаходу додавалася інструкція на двох сторінках! Люди ніяк не могли навчитися користуватися «блискавкою», а її виробництво було дуже дороге.

«Блискавка» набула популярності тільки через 20 років, коли шведський інженер Гідеон Сунбек зробив застібку тоншою, гнучкішою і надійнішою, збільшивши кількість гачків. У 1923 році президент великої взуттєвої компанії Бертран Рок обрав «блискавку» для нової моделі гумових калош. Вона сподобалася йому за характерний звук — гтттп^\ (щось на зразок нашого «вжик!»). З того часу в англійській мові застібка отримала нове ім'я — зіпер. У середині XX століття нові технології дозволили їй міцно влаштувалися на дамських сукнях. І до сьогодні вона є не тільки прикрасою, а й незамінною частиною багатьох виробів. Тасьма «блискавка» складається з двох текстильних стрічок, на яких закріплені зубці у вигляді крученого пластикового дроту або закріплені окремі металеві чи пластикові зубці. У верхній частині «блискавки» є окремі обмежувачі на кожній стрічці, а в нижній частині — один спільний. Зубці «блискавки» з’єднуються між собою за допомогою бігунка (мал. 10.4).

Існують різні види «блискавок». Усі вони виконують однакову функцію, але мають конструктивні відмінності. Залежно від форми зубців та зовнішнього вигляду застібки «блискавка» бувають тракторні, спіральні та потайні Зубці застібок виготовляють з пластмаси або металу

«Блискавки» можуть бути різного розміру: від 10 см до кількох метрів. Для поясних виробів найпопулярніші застібки завдовжки 15-20 см.

Ілюстрації

Без названия (1).png

Без названия (3).jpg

Depositphotos 125945742-stock-illustration-vector-set-of-zippers-and.jpg

Trud8machacha-266.jpg

[[]]

Медіа

Див.також

[1]Види застібок та їх обробка.

[2]Застібка-блискавка – історія походження.

[3]Потайна застібка-блискавка.

Зовнішні посилання