Сорочечка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 20:04, 23 листопада 2019; Dasalishcheva.if19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Сорочечка, -ки, ж. Ум. отъ сорочка.

Сорочка — одяг з легкої тканини, що покриває тулуб і руки. Історично була натільною білизною.

Історія

Українське слово сорочка походить від прасл. *sorčica, *sorčьka — зменшувальної форми від *sorky, походження якого неясне. Ймовірна спорідненість з лит. šarkas («верхній одяг»), švarkas («піджак», «халат»), латис. svarks («сюртук», «піджак»). Менш переконливі порівняння з дав.-ісл. serkr, давн-англ. sierce < *sarkjon («сорочка», «каптан», «штани»)[1].

Сучасний словник

СОРО́ЧЕЧКА, и, жін. Зменш.-пестл. до сорочка 1, 2. Мотря у одній тонкій сорочечці, у білій спідниці (Панас Мирний, IV, 1955, 170); Я висипав у поділ сорочечки хлопчака насіння (Михайло Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 63); * Образно. Позбиралися круг них [озер] Берізки — ледве мріють, — Стоять в сорочечках лляних І білі ніжки миють (Микола Нагнибіда, Зустрічі.., 1955, 7).

Чоловіча сорочка до костюму

Крій
Класична сорочка складається з таких елементів:

Комір — смужка, пришита до країв вирізу для шиї. Коміри класичних сорочок частіше є виложистими. Спинка — елемент спинної частини сорочки, може складатися з двох симетричних деталей Пілка — елемент бічної частини сорочки. Дві симетричні пілки пришивають до деталей спинки і до рукавів Кокетка — верхня спинна частина чоловічої сорочки. З'єднує рукави, комір і деталі спинки. Рукави — складаються з кількох деталей (власно рукава, планки, манжети). Ластка (розм. «ластівка») — вставка під пахвами, між пілкою і спинкою, при особливому крої рукавів Планка — довга смужка, призначена для кріплення ґудзиків і розташування петель. Дві планки пришивають до крайок пілок. Крім того, короткі планки пришивають на розрізах рукавів. Кишені — на класичній сорочці кишеня одна і поміщається на грудях ліворуч Чоловіча костюмна сорочка має ряд ґудзиків, що застібаються повністю від низу до гори, та довгі рукави. Чоловіча сорочка зазвичай вдягається разом з краваткою та піджаком, але й може використовуватися без них. Залежно від типу коміра, сорочку вдягають до різних типів чоловічих костюмів. Найбільш вживаним, або класичним матеріалом для пошиття чоловічої сорочки, є бавовна; також використовуються синтетичні матеріали або суміш синтетичних матеріалів з бавовною та льоном.

При всій сучасній різноманітності кольорів та малюнків, білий та всі відтінки синього й блакитного кольору є найпоширенішими для чоловічої костюмної сорочки.

Окрім тканини та розміру, найважливішими компонентами чоловічої костюмної сорочки є: Комір сорочки Комір чоловічої сорочки є визначальним у приналежності до класичного ділового стилю[2], або до формального повсякденного. Найменш формальними та придатними для ношення без краватки є коміри, що защіпаються ґудзиками. Він також пасує до ношення з краваткою і светром.
Класифікація комірів чоловічого одягу

  • Комір крилоподібної форми, що не закриває стрічку краватки, є найуживанішим у діловому стилі.

Манжети сорочки

Найпопулярніша форма бочки[прояснити]. Мають два, або три ґудзики.
Кишені сорочки

Традиційно кишення розташована на рівні грудей зліва. Використовується для ношення ручки, дрібних паперів (квиток) й подібних, але найчастіше служить елементом крою, що особливо привертає увагу за відсутності піджака. Також рівноцінно використовується сорочка без кишень.