Відмінності між версіями «Сир»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Сир, -ру, '''''м. ''1) Сыръ. 2) Творогъ. ''Масляниця баламутка: обіщала масла й сиру, та не хутко. ...)
 
 
(не показані 5 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Сир, -ру, '''''м. ''1) Сыръ. 2) Творогъ. ''Масляниця баламутка: обіщала масла й сиру, та не хутко. ''Ном. № 256. Ум. '''Сирець. '''
 
'''Сир, -ру, '''''м. ''1) Сыръ. 2) Творогъ. ''Масляниця баламутка: обіщала масла й сиру, та не хутко. ''Ном. № 256. Ум. '''Сирець. '''
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Вікіпєдія:
 +
1. Сир — харчовий продукт, що виготовляється з кислого молока корів, кіз або овець. Зазвичай має світло-жовтий або білий колір. Пліснява у сирах з цвіллю може мати білий, синювато-зелений або темно-червоний колір.
 +
Сир один з найкалорійніших продуктів харчування.[1] Поживча цінність зумовлена високою концентрацією білків та жирів. Залежно від сорту, в 100 г міститься 15-27% білків, 20-32% жирів. Енергетична цінність 100 г сиру становить до 450 ккал.
 +
 +
У світі виготовляються сотні сортів сиру. Їх тип, консистенція і аромат залежать від походження молока (включаючи харчування тварин), того чи було воно пастеризоване, жирності, бактерій і цвілі, обробки, умов і тривалості дозрівання. Як ароматизатори можуть використовуватися трави, спеції, або деревний дим. Жовтий та червоний колір багатьох сирів є наслідком додавання аннато.
 +
У деяких сирів згортання молока викликається додаванням кислот, наприклад оцту або лимонного соку. Більшість сирів початково підкислюють бактерії, які перетворюють молочний цукор на молочну кислоту, потім додається сичужний фермент. Є вегетаріанська альтернативу сичужного ферменту, наприклад, ферментація гриба Mucor miehei, або витяги з різних видів будяків роду артишок.
 +
 +
2. кисломолочний продукт, виготовлений з коров'ячого самосквашеного молока. «Домашнім сиром» його називають для того, щоб відрізнити від твердого, «заводського» сиру, що може вводити в плутанину, адже в домашніх умовах можна виготовляти не тільки кисломолочний сир
 +
Сир можна подавати на сніданок, обід, вечерю. У деяких народів гострі сири подають на десерт, перед фруктами.
 +
Праслов'янське *syrъ («сир», «сирий») походить від праіндоєвроп. кореня *sūro/*souro («кислий», «солоний», «гіркий») і споріднене з лит. sūris («сир»), латис. sũrs («гіркий»), дав.-в.-нім. sûr («кислий»), дав.-ісл. sýrа («кисле молоко») і súrr («закваска»)[2][3].
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Syr.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Pogudx47lpp3b531f.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
==Див. також==
 +
Додаткові відомості
 +
 
[[Категорія:Си]]
 
[[Категорія:Си]]

Поточна версія на 12:34, 16 лютого 2021

Сир, -ру, м. 1) Сыръ. 2) Творогъ. Масляниця баламутка: обіщала масла й сиру, та не хутко. Ном. № 256. Ум. Сирець.

Сучасні словники

Вікіпєдія: 1. Сир — харчовий продукт, що виготовляється з кислого молока корів, кіз або овець. Зазвичай має світло-жовтий або білий колір. Пліснява у сирах з цвіллю може мати білий, синювато-зелений або темно-червоний колір. Сир один з найкалорійніших продуктів харчування.[1] Поживча цінність зумовлена високою концентрацією білків та жирів. Залежно від сорту, в 100 г міститься 15-27% білків, 20-32% жирів. Енергетична цінність 100 г сиру становить до 450 ккал.

У світі виготовляються сотні сортів сиру. Їх тип, консистенція і аромат залежать від походження молока (включаючи харчування тварин), того чи було воно пастеризоване, жирності, бактерій і цвілі, обробки, умов і тривалості дозрівання. Як ароматизатори можуть використовуватися трави, спеції, або деревний дим. Жовтий та червоний колір багатьох сирів є наслідком додавання аннато. У деяких сирів згортання молока викликається додаванням кислот, наприклад оцту або лимонного соку. Більшість сирів початково підкислюють бактерії, які перетворюють молочний цукор на молочну кислоту, потім додається сичужний фермент. Є вегетаріанська альтернативу сичужного ферменту, наприклад, ферментація гриба Mucor miehei, або витяги з різних видів будяків роду артишок.

2. кисломолочний продукт, виготовлений з коров'ячого самосквашеного молока. «Домашнім сиром» його називають для того, щоб відрізнити від твердого, «заводського» сиру, що може вводити в плутанину, адже в домашніх умовах можна виготовляти не тільки кисломолочний сир Сир можна подавати на сніданок, обід, вечерю. У деяких народів гострі сири подають на десерт, перед фруктами. Праслов'янське *syrъ («сир», «сирий») походить від праіндоєвроп. кореня *sūro/*souro («кислий», «солоний», «гіркий») і споріднене з лит. sūris («сир»), латис. sũrs («гіркий»), дав.-в.-нім. sûr («кислий»), дав.-ісл. sýrа («кисле молоко») і súrr («закваска»)[2][3].

Ілюстрації

Syr.jpg Pogudx47lpp3b531f.jpg

Див. також

Додаткові відомості