Сапфір

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:36, 30 листопада 2019; Bastorozhenko.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

САПФІ́Р, чол.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980) 1. род. у. Різновид мінералу корунду прозоро-синього або волошково-синього кольору, коштовний. Родовища сапфіру.

2. род. а. Окремий камінець цього мінералу, що використовується як ювелірна прикраса. На дні казана лежало дороге намисто: один разок червоних рубінів, другий — синіх, як небо, сапфірів (Нечуй-Левицький, III, 1956, 293); Ніжно рожевіли на ній [іконі] топази, синіли сапфіри (Олесь Донченко, III, 1956, 143); * Образно. Сапфіри оченьки твої, Кохані очі милі (Леся Українка, IV, 1954, 106); * У порівняннях. Сонячне висвічується око, Пливе по обрію могутнє, осяйне І в барвах міниться: то, як сапфір, ясне, Червоне, як рубін, немов топаз, жовтаве (Адам Міцкевич, П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 322); Вдалині, поміж стрункими силуетами висотних будівель голубіло сліпучим сапфіром море (Юрій Бедзик, Вогонь.., 1960, 8).

Історія

Етимологія назви точно не встановлена. Можливо, від грецьк. «саффейрос» — античної назви ювелірного синього каменю (частіше за все лазуриту). Можливо, за назвою острова Сапфір у Аравійському морі. Є версії про санскритське походження назви. Сапфір набрав великої популярності як дорогоцінний камінь, починаючи з 800 р. до н. е. Є свідчення, що королі носили сапфіри у кулонах, як потужний захист від злого ока. Вважалося, що сапфіри здатні оберігати свого володаря від заздрості і залучали божественну милість. Сингали на Шрі-Ланці також вважали, що коштовний сапфір служив захистом від чаклунства. У ХІІ столітті сапфір був відомий як найкращий камінь для перстнів священнослужителів. Століттями сапфір асоціювався з царської любов'ю і романтикою. Асоціація була укріплена в 1981 році, коли британський принц Чарльз вручив обручку з синім сапфіром леді Діані Спенсер. До своєї смерті в 1997 році принцеса Ді, як її знали, зачаровувала і полонила світ. Її сапфірове кільце допомогло зв'язати сучасні події з історією і казками. В українській науковій літературі вперше описаний в лекції «Про камені та геми» Ф. Прокоповича (Києво-Могилянська академія, 1705—1709).

Різновиди

Розрізняють:

Сапфір австралійський (корунд зеленого кольору з Австралії), Сапфір аквамариновий (світло-блакитний сапфір), Сапфір альмандиновий (червоно-пурпурний корунд), Сапфір аметистовий (корунд фіолетового кольору), Сапфір білий (безбарвний різновид корунду), Сапфір благородний (сапфір темно-блакитного кольору; зайва назва кордієриту), Сапфір бразилійський (торговельна назва коштовного блакитного прозорого турмаліну і топазу з родовищ Бразилії), Сапфір водяний (коштовний блакитний різновид кордієриту з пляжних пісків о. Шрі Ланка; світло-синій корунд), сапфір-джиразоль (те ж саме, що й сапфір «котяче око»), Сапфір зелений (зайва назва зеленого корунду), Сапфір зірчастий (коштовний різновид корунду з явищами астеризму), Сапфір кашмірський (сапфір зі штату Кашмір, Індія), Сапфір «котяче око» або Сапфір котячий (різновид сапфіру з явищем опалесценції), Сапфір пурпурний (зайва назва корунду фіолетового кольору), Сапфір реконструйований або штучний (синтетичний сапфір), Сапфір рисячий (коштовний темно-синій різновид сапфіру з о. Шрі Ланка), Сапфір річковий (сапфір яскраво-блакитного кольору з шт. Монтана, США), Сапфір сіамський (сапфір з Таїланду), Сапфір східний (торговельна назва корунду синього кольору), Сапфір фальшивий (торговельна назва виробного синього кордієриту), Сапфір чоловічий (застаріла назва індиго-синього сапфіру), Сапфір шпінелевий (шпінель блакитного кольору), сапфір-шпінель (шпінель синього кольору), сапфір штучний (сапфір, одержаний синтетично), сапфір штучний Лінд (торговельна назва штучного сапфіру, одержаного фірмою Linde Air Products, США).

Ілюстрації

261ct-naturalnyy-sapfir-97mm-klassa-a-ovalnaya-ogranka-18416.jpg 42ct-krupnyy-naturalnyy-sapfir-119mm-klassa-a-ovalnaya-ogranka-18800.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання