Самостріл

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Самостріл, -лу, м. 1) Ловушка для медвѣдей и др. крупныхъ звѣрей. Вх. Пч. II. 7. 2) Болѣзнь: стрѣльба въ поясницѣ. Желех. Самостріл ми любку напав, лупає очима, усе каже, що їй болить щось межи плечима. Гол. III. 223.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

САМОСТРІЛ а, чол.

1. Старовинна зброя — лук з прикладом і спусковим механізмом для метання стріл і каміння. Здалека вже чула [бабуся] гук гармат і свист самострілів (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 183); // Дитяча іграшка у вигляді такої зброї. Діти пані Баличиної вигадали чудову гру: вони засіли на дубі, в глибині саду, і відстрелювалися з іграшкових самострілів від інших дітей (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 104).

2. Пристрій особливої будови, за допомогою якого полюють на звірів. — А ще як полюють на вовків? — спитав хлопець. — Завтра побачиш. Будемо ставити самостріли (Іван Багмут, Щасливий день.., 1959, 170).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 47.Коментарі (0) САМОСТРІЛ 2, а, чол. Солдат, що навмисне поранив себе. Не поранений, а самостріл він. Перепанікував, розгубився і бахнув сам себе десь у кущах в руку (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 160).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 47.

Самостріл

Український орфографічний словник

Самостріл 1 іменник чоловічого роду зброя

Самостріл 2 іменник чоловічого роду, істота солдат розм.


Ілюстрації

Samostril.png

Пастки-самостріли, зокрема на ведмедя.

Samostril04.jpg

Самостріл з підручних матеріалів (з прищіпки).

Samostril0401.jpg

Самостріл зі схожістю до вогнепальної зброї.

Samostril040119.jpg

Самостріл-арбалет в домашніх умовах.

Медіа

Іншими мовами

Див. також

Як зробити самостріл з прищіпки

Важко уявити собі хлопчиська, який жодного разу в житті не мріяв би спорудити самостріл. Самострільні пристосування — річ сама по собі небезпечна в невмілих руках. Тому ми обмежимося цілком нешкідливою іграшкою, зробленої з найпростіших матеріалів і не здатної заподіяти шкоду оточуючим.

Вам знадобиться Дерев’яна прищіпка, сірники, ніж, напилок або надфіль, наждачний папір

Інструкція Для виготовлення іграшкового самостріла нам знадобляться звичайна дерев’яна прищіпка, сірники, гострий ніж, напилок або надфіль, наждачний папір. Візьміть дерев’яну прищіпку і розберіть її на частини. Перед вами повинні виявитися три елементи: дві дерев’яні половинки і металева пружинка з держателями. Складіть прищіпку, але не так, як їй передбачено бути в робочому стані, а прикладіть один до одного зовнішні довгі поверхні. При цьому пази, в які зазвичай входять тримачі пружинки, повинні співпасти між собою. В напрямку від пазів до хвостової частини прищіпки відзначте збоку олівцем смужки довжиною близько сантиметра. Точний розмір визначається довжиною сірники, відкладеної від носової частини прищіпки. Зазначені ділянки підлягатимуть видаленню. Глибина обраного матеріалу на кожній половині прищіпки повинна приблизно становити половину товщини сірники. Для того, щоб вибрати відмічені ділянки деревини, використовуйте гострий ніж. В одній з половинок прищіпки (ближче до хвостової частини) додатково проробіть ножем або підходящим напилком поглиблення на товщину держателя пружини. Воно послужить для зачеплення ударника. Візьміть одну з половинок прищіпки і гострим ножем зробіть поздовжній паз від носової частини до раніше вибраної вами майданчика. Те ж саме виконайте з іншою половиною прищіпки. Якщо тепер знову скласти частини прищіпки разом, то обидві виїмки утворюють майбутній стовбур самостріла або напрямний паз, по якому належить рухатися сірнику. Сірник повинна рухатися в пазі вільно і без перешкод. Тому паз слід додатково обробити наждачним папером. З’єднайте обидві дерев’яні деталі разом і акуратно зв’яжіть їх міцною ниткою в районі виїмок. Вставте пружину, яка буде грати роль затвора і ударника. Зведіть пружину. З носової частини самостріла вставте сірник головкою назовні. Сірник буде виконувати роль стріли. Ваш лихий самостріл готовий до навчально-тренувальної стрільби. Натиснувши на курок-пружинку, ви приведете в дію ударник, який клацне по сірнику, відправивши її в політ. Зброя, звісно, ​​не смертельне, але вимагає уважного поводження та дотримання заходів безпеки.

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/samostril http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&d=21&t=312237 https://www.youtube.com/watch?v=f26IofWwPa0 http://yak-prosto.com/yak-zrobiti-samostril-z-prishipki/

Зовнішні посилання