Правознавство (спеціальність)

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:46, 23 листопада 2012; Matasar.ei (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Правознавство

Вирішуючи присвятити себе юриспруденції, ви повинні перш за все усвідомлювати, що «юристи» - це не одна професія, це ціла низка дуже різних професій, кожна з яких має свою специфіку. Професії нотаріусів, суддів і прокурорів, хоча і є юридичними, але настільки специфічними, що про них можна написати по окремому розділу. Навіть робота корпоративного юриста всередині компанії, так званого in-houselawyer, та робота юриста з юридичної фірми є досить різною.

Роботу юристів дуже часто зображують у двох екстремумах: або юристів зображають у якості людей, які працюють лише з паперами та законами, або ж їх показують у пошуках доказів, допитах свідків у суді та пафосних промовах, після виголошення яких, усі розуміють правоту позиції промовця. Але правда про роботу юриста знаходиться десь посередині. Незалежно від того, яку галузь права ви обираєте, чи ви будете спеціалістом у вирішенні судових спорів чи займатись виключно консультаційною роботою, вам доведеться і працювати з документами (при цьому будучи надзвичайно уважним і педантичним), і спілкуватися з людьми.

Ви будете, звичайно, проводити суттєву частину часу, вивчаючи матеріали справ, проекти документів, опрацьовуючи законодавство й судову практику. Але ви повинні будете після цього презентувати позицію клієнта та результати своєї роботи контрагенту свого клієнта, судді, державному органу чи то навіть менеджменту вашого клієнта таким чином, щоб переконати їх.

Обираючи цю професію ви також повинні зважати на надзвичайно велику відповідальність за кожне своє рішення та кожну свою дію. Буквально кожне ваше слово чи навіть кожна кома, яку ви поставите, може мати вирішальне значення для справи, для бізнесу клієнта чи його життя взагалі. Тому ви повинні бути готовими прийняти відповідальність за ваші дії та працювати під постійним психологічним тиском можливих наслідків вашої роботи.

Окрім того, робота юристів має ще одну рису, про яку дуже часто забувають, або про яку не дуже багато знають. До юристів звертаються, зазвичай, у разі наявності певного конфлікту або відсутності розуміння між сторонами. І юрист виступає своєрідною буферною зоною між сторонами конфлікту. Ви повинні розуміти, що ставши юристом, ви зажди (або доволі часто) працюватиме саме «в зоні конфлікту», будете під тиском від обох сторін конфлікту й муситиме це витримувати, діяти впевнено та обирати при цьому правильні рішення.

Перш за все, обираючи професію, дізнайтесь якомога більше про неї, і, бажано, не від університетів, а від людей, які безпосередньо її практикують. Наразі Інтернет і преса надає нам масу можливостей. Слід уникнути ілюзії, що юрист це людина, яка ходить у діловому костюмі, має поважний вигляд і заробляє великі гроші. За цим образом стоїть кропітка робота, багато «овертаймів», тривала й безперервна самоосвіта та самовдосконалення.

Не дозволяйте ілюзії обдурити вас. Для ефективного вивчення юриспруденції та подальшої практичної роботи в цій сфері, необхідно чітко усвідомити, що це саме те, що вас цікавить. Лише «знайшовши себе» в певній галузі права, маючи прагнення займатись юриспруденцією, можливо дійсно досягти належних результатів у її вивченні.

Додаток 1

Що розповідає Інтернет про професію юриста?!

Плюси професії

 • юрист може допомогти несправедливо скривдженій людині, захистити права потерпілого від злочину, допомогти людині, незаконно звільненій з роботи, поновити чи захистити оскаржувані майнові чи житлові права
 • займає високі посади

Мінуси професії

 • постійно приймає рішення, які змінюють долю людей
 • відповідає - і досить суворо - за помилки, упущення, недогляди, по суті, за будь-які погрішності, навіть ті, що виникли через його необережність, а подекуди і без будь-якої провини
 • неправильна порада може завдати величезних збитків фірмі і не менших - репутації самого юриста
 • ненормований робочий день

Особисті якості

 • срийняття ризику та вміння його витримати
 • врівноваженість
 • відповідальність
 • самостійність
 • сміливість
 • наполегливість
 • кмітливість
 • самоорганізація
 • мобільність

Скільки заробляє юрист?

Часто роботу починають шукати, ще навчаючись на 3, 4, 5 курсі. Зарплата студентів, які влаштувалися за фахом «Юриспруденція» не перевищує 500$ в місяць за повний робочий день. Хоча після здобуття освіти та стажу роботи 2 роки, можна отримувати 2000$.

Яку роботу виконує юрист у сучасному світі?

Прокурора, помічника прокурора, слідчого, судді загальних і арбітражних судів, адвоката, юрисконсульта, оперативного працівника органів внутрішніх справ, міліції, податкової поліції, митних органів, різних служб безпеки (у певних їх структурах), а також працівника управління у муніципалітетах, адміністрації областей, міст і районів, менеджера, фахівця з кадрів, керівника підприємств, установ та різноманітних фірм.

Додаток 2

Бути юристом – означає професійно, на підставі відповідної вищої освіти та специфічного практичного досвіду вирішувати юридичні проблеми своїх клієнтів (громадян, установ, підприємств, організацій).

Основний обов’язк юриста - правове забезпечення втілення у життя намірів клієнта, а також захист його прав та інтересів від порушень з боку інших осіб та незаконних дій органів влади. Юрист зобов’язаний діяти максимально в інтересах клієнта, однак в межах правового поля, застерігаючи клієнта від протиправних помилок. Також до обов’язків юриста входить непорушне зберігання професійної таємниці.

Плюси

 • ця професія є однією із найцікавіших, оскільки у роботі юриста трапляються різні ситуації
 • існують перспективи кар’єрного зростання та можливості діяти в інших напрямах – в політиці, громадській роботі, викладанні, благодійності
 • за умови високої кваліфікації та порядності виникають реальні можливості для одержання високих доходів
 • значна міра свободи
 • професійно сформована здатність адекватно поводитися у суспільстві та у стосунках з людьми

Мінуси

 • постійна зайнятість та нервова напруга
 • необхідність нести моральні втрати, наприклад, відстоюючи інтереси зловмисних клієнтів
 • ризики у доходах (наприклад, у приватній практиці)
 • високий ризик професійних помилок

В яких установах може працювати юрист?

Юрист може працювати в правоохоронних органах, обіймаючи посаду прокурора, помічника прокурора, слідчого, судді, оперативного працівника органів внутрішніх справ, працівника міліції, митних органів тощо. Також юристи працюють в органах місцевого самоврядування, в адміністрації областей, міст і районів. На підприємствах юристи працюють юрисконсультами, фахівцями з кадрів, юридичними радниками. Практично на кожному підприємстві є юридичний відділ чи юридичне управління, в якому працюють штатні юристи. Значна частина юристів працює самостійно – як адвокати чи як фізичні особи - підприємці.

Якими особистими якостями повинен володіти юрист?

Професійно необхідними для юриста є здатність швидко та послідовно мислити, мати добру пам’ять та здатність чітко і образно висловлюватися, бути психологічно стійким. Оскільки юристи працюють з документами, слід мати задатки до копіткої, часто рутинної, паперової роботи. Величезне значення має впевненість у собі та вміння спілкуватися з людьми. Також, на мій погляд, в сучасних умовах вирішальний вплив на успішну кар’єру може справити порядність та чесність юриста, оскільки ці дві риси є основою довіри клієнта до свого юридичного радника.

На яку заробітну плату слід розраховувати людині, яка обрала для себе професію юриста?

Заробітна плата юриста залежить від його професійних навичок, досвіду, сфери діяльності тощо. Враховуючи це, вона може становити приблизно від 1500 гривень на початку кар'єри і досягати істотного розміру, орієнтовно до 30000 гривень в місяць.

Декілька найпоширеніших міфів про дану професію

Перший міф. Працювати юристом дуже просто, достатньо або знати законодавство, або ж здогадуватися, в якому нормативно-правовому акті міститься потрібна стаття.

Це помилкове уявлення, оскільки часто у законодавстві є суперечності, прогалини, тому, поряд із нормативно-правовими актами, доводиться опрацьовувати прецеденти судів, монографічну літературу, робити власні висновки.

Другий міф. Юристи заробляють найбільше.

Насправді доходи юристів в Україні є, по-перше, нестабільними, а по-друге – не надзвичайно високими.

Третій міф. Диплом юриста гарантує спокійне та стабільне майбутнє.

Це також неправда, оскільки бути професійним юристом означає перебувати в гострій конкурентній боротьбі, діяти в умовах, що постійно змінюються, завжди слід професійно рости та підвищувати свою кваліфікацію.