Повсть

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Повсть, -ті и -ти, ж. Войлокъ. Мали собі од вітру і хуртуни халабуди, окутані повстьми. Стор. II. 182. Повсті бити. Дѣлать войлокъ. Сим. 197.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПОВСТЬ, і, жін. Вигот. із вовни способом валяння цупкий матеріал, який використовується для оббивання дверей, вироблення теплого взуття, капелюхів і т. ін. Повсть виробляється з грубої кінської або коров'ячої шерсті, змішаної з борошняним клейстером (Колгоспна виробнича енциклопедія, I, 1950, 116); На дверях, оббитих повстю, висів пожовклий папірець (Олесь Донченко, V, 1957, 367); Долівка була вкрита подвійним шаром товстої повсті, поверх якої Шаукен постелила третю — білу — для гостей (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 164); // Шматок такого матеріалу, що використовується як килим, покривало і т. ін. З юрти безшумно вискочив сотник і підняв повсть (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 541); // Що-небудь схоже на такий матеріал, збите в щільну масу. Збивалась [борода] у грубу повсть, розчесати яку могли тільки його власні кострубаті великі пальці (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1

Опис

Одержують повсть валянням вовни і хутрових відходів або формуванням і тепловою обробкою суміші мінеральної вати і зв'язуючої речовини (наприклад, бітуму). Випускають повсть у вигляді стрічок, пластин, готових деталей та іншого. Повітряні пори в матеріалі складають не менше 75 % об'єму. Щільність повсті коливається в межах від 200 до 430 кг/м2. Термічна стійкість повсті не перевищує 75оС.

Розрізняють повсть технічну, побутову, будівельну і протипожежну. Технічну повсть поділяють на тонкошерстну, напівгрубошерстну і грубошерстну.

Повсть володіє високими тепло-, звукоізолюючими і амортизуючими властивостями.

Волокна повсті руйнуються від дії грибків і молі, легко руйнується від дії лугів, але стійкі проти кислот.

Повсть використовують також у папероробних машинах, музичних інструментах, для полірування жерсті тощо.

Майстрів з виготовлення повсті називають повстяра́ми.

Види

Фетр Фетр (від фр. feutre) — тонка щільна повсть найвищого сорту, з якої виготовляють капелюхи, валянки(з пуху кролів і ангорських кіз).

Будівельна повсть Будівельною повстю утеплюють трубопроводи, віконні і дверні коробки та інші.

Побутова повсть Побутову повсть (підошовну, взуттєву, шорну) застосовують у виробництві взуття.

Технічна повсть З технічної повсті (грубововняної, напівгрубої і тонкововняної) виготовляють сальники, прокладки, амортизатори для автомобілів, тракторів, комбайнів, літаків.

Протипожежна повсть Протипожежна повсть (кошма, пожежне полотно) входить в комплект пожежного щита на АЗС.

Ілюстрації

Felt clothfojogd.jpg Ishlhlsihglhn.jpg Voylok-sinteticheskiy.jpg 90563492 w640 h640 felt.jpg

Дивовижні факти про войлок

Слово «войлок» походить від тюркського «ojlyk» – «покривало». Давньослов′янські назви вовняних тканин, що дійшли до нас, звучать дивно: водмол, апон, орніц, еріга, сукно.

Існує легенда, що коли води Всесвітнього потопу відступили, люди, випускаючи з Ноєвого ковчегу на сушу тварин, виявили під копитами овець дивовижний матеріал. Весь довгий час поневіряння ковчега по хвилях шерсть з овець падала їм під ноги і намокала, і вівці, топчучись на ній, зваляли її. Так сама природа навчила людину валяння.

Всі народи завжди приписували повсті зцілюючі властивості. Ось і в слов′янських селах в старовину, коли хотіли виходити недоношене немовля, тримали його… в валянку! А в Монголії досі овечі шкури використовують для виходжування недоношених немовлят. Помічено, що при укладанні малюка на овечу вовну він затихає і заспокоюється. У дітей зникає пітниця, шкіра стає не пересушеною, не виникає жодних алергічних реакцій. Проведені тести показують, що вироби, виготовлені зі шкіри ягняти, комфортні і безпечні для дітей, малюки швидко до неї звикають і їх сон стає спокійним і тривалим. М′яке овече хутро постійно здійснює легкий масаж, який має ефективну дію.

Дійсно, овеча шерсть має унікальні корисні властивості. У вовни висока звивистість волокон, яка не перешкоджає вільній циркуляції повітря. Шерсть відмінний терморегулятор. Вона може і гріти, і охолоджувати, в залежності від обставин. За рахунок цієї властивості вовни в ній утворюються повітряні мікропорожнечі, що представляють собою повітряний прошарок, що грає роль стабілізатора температури.

Шерсть досить довго зберігає чудовий зовнішній вигляд. Вовняні волокна здатні поглинати в себе і благополучно віддавати вологу в навколишнє середовище (до 30% від власної ваги), залишаючись при цьому сухими на дотик. Вбираючи вологу з навколишнього середовища, вона виділяє тепло. Шерсть очищає саму себе. Справа в тому, що повітря, яке проходить крізь шерсть, забирає з собою частинки бруду і пилу. За антибактеріальну очистку волокон відповідає тваринний жир на ворсинках. В овечій вовні не містяться мікроби. Шерсть нейтралізує різні запахи і отруйні речовини. Шерстинки складаються з гідрофобного білка, який містить амінокислоти, що нейтралізують отруйні речовини і вуглекислоту людського поту. У вовни сприятлива енергетика. Вона схожа на енергетику матері.

І, напевно, головне – шерсть лікує людину. Електростатичне поле, створюване при терті волокон вовни, позитивно впливає на її здоров′я і самопочуття. У вовні овець міститься тваринний віск-ланолін. Ланолін має протиалергічну, протинабрякову та протизапальну дію. Він загоює рани, відновлює пошкоджені тканини і рухливість суглобів, розсмоктує джерела запалень (особливо при пневмонії). Використовується ланолін при виготовленні кремів, мазей, лікарських препаратів. Крім цього, шерсть – це практично єдиний матеріал, який люди беруть від природи, не порушуючи при цьому тонкої гармонії з нею, тобто, нікого не вбиваючи, і нічого не руйнуючи.

Медіа