Плакатися

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Плакатися, -чуся, -чешся, гл. 1) Плакать, оплакивать. Не плачся на моє горе! не тобі його оплакати. МВ. (О. 1862. І. 75). А за мною сиротою всі родичі плачуть. Плачся, плачся, мій родоньку, плачся, поплакайся. Грин. III. 391.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПЛАКАТИСЯ, ачуся, ачешся; наказ. сп. плачся; недок., розм.

1. Скаржитися, бажаючи викликати співчуття. Невістка.. часто плакалась нашій матері, що дід її задушить своїм тютюном (Олександр Довженко, Зачарована Десна, 1957, 472); // Те саме, що нарікати 1. Довго й чутки вже не маю Про милу дівчину; Цілий вік свій усе плачусь На лиху годину (Укр. поети-ромаптики.., 1968, 364); Одурив [той, що сватався] дівчину, пішла за нього та й плачеться (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 487).

2. безос. Те саме, що плакати 1. Чи хто з вас, діточки, доїздив рідненького містечка коли-небудь ранком ранесеньким до рідненької селитьби, згадуючи разом тодішні мислоньки свої й сподіванки, де тут плакалося і раділося (Марко Вовчок, I, 1955, 331).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Плакатися, -чуся, -чешся, гл. 1) Плакать, оплакивать. Не плачся на моє горе! не тобі його оплакати. МВ. (О. 1862. І. 75). А за мною сиротою всі родичі плачуть. Плачся, плачся, мій родоньку, плачся, поплакайся. Грин. III. 391.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Плакати, чу, чеш, гл. Плакать. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 3. — С. 191.

ПЛА́КАТИСЯ, а́чуся, а́чешся; наказ. сп. пла́чся; недок., розм.

1. Скаржитися, бажаючи викликати співчуття. Невістка.. часто плакалась нашій матері, що дід її задушить своїм тютюном (Довж., Зач. Десна, 1957, 472); // Те саме, що наріка́ти 1. Довго й чутки вже не маю Про милу дівчину; Цілий вік свій усе плачусь На лиху годину (Укр. поети-романтики.., 1968, 364); Одурив [той, що сватався] дівчину, пішла за нього та й плачеться (Кв.-Осн., II, 1956, 487).

2. безос. Те саме, що пла́кати 1. Чи хто з вас, діточки, доїздив рідненького містечка коли-небудь ранком ранесеньким до рідненької селитьби, згадуючи разом тодішні мислоньки свої й сподіванки, де тут плакалося і раділося (Вовчок, І, 1955, 331).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 559.

Плакатися, чуся, чешся, гл.

1) Плакать, оплакивать. Не плачся на моє горе! не тобі його оплакати. МВ. (О. 1862. І. 75). А за мною сиротою всі родичі плачуть. Плачся, плачся, мій родоньку, плачся, поплакайся. Грин. III. 391.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 3. — С. 191.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Плакатися

Толкование плакатися -а́чуся, -а́чешся; наказ. сп. пла́чся; недок., розм. 1) Скаржитися, бажаючи викликати співчуття. || Те саме, що нарікати 1). 2) безос. Те саме, що плакати 1).


Ілюстрації

Плакати1.jpg Плакати2.jpeg Плакати3.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

[1]

Голосити

Рюмати

Рюмсати

Джерела та література

Джамала плачет от радости

Зовнішні посилання

5 наукових фактів, чому плакати корисно

1. Сльози зволожують Науково доведено, що сльози відповідають за те, щоб очі не пересихали. Оскільки наша нинішня діяльність, як правило, тісно пов'язана з комп'ютером і в цілому з екранами пристроїв, наші очі часто пересихають. Тому лікарі навіть рекомендують поплакати або хоча б частіше моргати.

2. Сльози вгамовують біль Сльози допомагають вгамувати не тільки емоційний біль, але і фізичний. Вся справа в тому, що сльози сприяють виробленню енкефалінів. Ця речовина по своїй дії схожа на морфін, який знижує больові відчуття.

3. Сльози очищують Сльози очищують не тільки поверхню очного яблука, але і весь організм в цілому. Разом зі слізьми з організму виводяться токсини і гормони стресу.

4. Сльози допомагають Не дарма в стресових ситуаціях нам кажуть, що треба поплакати. Це не слабкість, а захисний механізм організму. Сльози допомагають перенести стресові ситуації і згладити їхні наслідки. Ви напевно помічали, що після плачу пульс і дихання сповільнюються, м'язи тіла приходять в розслаблений стан, тиск нормалізується.

5. Сльози захищають Фермент лізоцим, один з компонентом сліз, має сильну антибактеріальну та противірусну дію. А попадання сліз в ніс робить захист ще ефективнішим. Ось так, сльози - цілком ефективна реакція організму на стрес, яка допомагає покращити фізичне та емоційне здоров'я.