Переважити

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Переважити, -ся. См. Переважати, -ся.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови (СУМ)

ПЕРЕВАЖАТИ, аю, аєш, недок., ПЕРЕВАЖИТИ, жу, жиш, док. 1. перех. і без додатка. Виявляти перевагу над ким-, чим-небудь у чомусь. [Xуса:] Моя жона не простого коліна, та все ж вона сама те добре тямить, яке належить місце їй при тій, хто всіх матрон переважає родом (Л. Укр., III, 1952, 173); Розпочався впертий бій, але ворог, вочевидь, переважав силою (Дмит., Наречена, 1959, 75); Старії люди правду кажуть: Два хитрих мудрого не переважуть (Гл., Вибр., 1951, 118); [Лісова:] Ви ж знаєте, йому понад 50, ну, він і хвилюється, як би новий тенор його не переважив (Коч., II, 1956, 489); На обличчі Пігловського знизу вверх забігали лихі темні тіні, але, розуміючи, що гнівом йому не переважити Матвія, він замовкає (Стельмах, І, 1962, 89).

2. тільки недок., неперех. Мати кількісну перевагу. Тротуари були повні люду. Переважала молодь (Панч, На калин. мості, 1965, 116); У більшості колгоспів та й у значної частини радгоспів республіки в насадженнях переважають літні і особливо осінні сорти яблук (Хлібороб Укр., 12, 1968, 33); Наш бюджет активний - доходи переважають над витратами. Зміцнюється далі радянський карбованець - найсталіша валюта світу (Літ. газ., 17.ІІ 1955, 1).

Публічний електроний словник української мови

1. Важити, зважувати ще раз, повторно або заново, по-іншому. Біля колгоспної комори на піддашші переважують хліб. Нагнибіда біля вагів (Головко, І, 1957, 326); Я повернувся до лабораторії і переважив відміряні Марією Іванівною речовини (Смолич, День.., 1950, 484).

2. також без додатка. Важити, кладучи на вагу більше, ніж треба. — Дивись, не переваж, — жартували хлопці. — Не вчи вченого їсти хліба печеного! — заявив авторитетно комірник (Автом., Коли розлуч. двоє, 1959, 458); // Робити що-небудь важчим за щось протилежне. Він важко оступився і переважив свій край [плоту] настільки, що мало не зірвався у воду (Голов., Тополя.., 1965, 387); // Маючи більшу вагу, перетягати. Велика головка хлопчика переважувала тільце, як здорове яблуко на гілляці, та він все ж таки держався в діда на руках (Григ., Вибр., 1959, 54); Коли Ксеня йшла вулицею, обличчя її трохи гордовито дивилося вгору: здавалось, що коса переважує і тягне її гарну голову (Голов., Тополя.., 1965, 81); // перен. Діставати перевагу над ким-, чим-небудь; виявлятися вагомішим, значнішим. А вже як серед гурту заведеться в їх [багачів] сварка, тоді голота переважувати почне. Вони поти дужі, поки вкупі (Гр., II, 1963, 317); — А може, мамо, разом упремося на своєму і якось переважимо тата? — Ох, як важко переважувати його (Стельмах, Щедрий вечір, 1967, 22); Цікавість переважила всі міркування молодого хлопця (Н.-Лев., IV, 1956, 333); Добре пам’ятав він [підмайстер] Кузьменкові стусани і дрижав від самої думки про них, як у пропасниці. Але товариське чуття переважило (Тулуб, Людолови, І, 1957, 229).

◊ Перева́жувати (перева́жити) на свій бік — робити своїм прихильником, спільником у чому-небудь. У моїй школі вони [учні] були чотири години, а дома цілих двадцять. І я не всіх міг переважити на свій бік (Кучер, Трудна любов, 1960, 601); Перева́жувати (перева́жити) терези́ (ча́шу терезі́в) — віддавати чому-небудь перевагу, схилятися до чогось. — Я вже підводу договорила: за ворітьми жде! — Це, видно, остаточно переважило чашу комісарових терезів: віддав матері документи, віддав і хлопця (Гончар, II, 1959, 135).

Всесвітній словник української мови

ПЕРЕВЕ́РШУВАТИ (виявляти перевагу над ким-, чим-небудь у чомусь), ПЕРЕВАЖА́ТИ[ПЕРЕВА́ЖУВАТИ], ПЕРЕВИ́ЩУВАТИ, ПЕРЕХО́ДИТИ, ПЕРЕСКА́КУВАТИрозм., ПЕРЕПЛЬО́ВУВАТИрозм., ПЕРЕВЕРША́ТИдіал., ПОВЕРША́ТИ[ПОВЕ́РШУВАТИ] діал., ПЕРЕВИЩА́ТИдіал.; ПЕРЕКРИВА́ТИ, ПОКРИВА́ТИ, ПОБИВА́ТИрозм. (перев. у роботі, якійсь справі тощо); ПЕРЕСИ́ЛЮВАТИ (силоювияву). - Док.: переве́ршити, перева́жити, переви́щити, перейти́, переско́чити, перескака́ти, переплю́нути, поверши́ти, перекри́ти, покри́ти, поби́ти, переси́лити. Інколи здавалося, що учениця перевершує свого учителя (Я. Качура); [Командор:] Вам треба пишнотою всіх дам переважати (Леся Українка); Він безмірно перевищив Пету своєю відвагою (І. Франко); Багато чула Маруся про сю Гаджіну, про її буйну цілющу ростинність.., але те, що побачила тепер, переходило всі оповідання (Г. Хоткевич); У Галичі хороше, і Володимир город красивий, а Новгород обох перескочив (А. Хижняк); - Ти навіть щедрінського градоправителя переплюнув: той упразднив був науки, а ти хочеш навіть саму основу життя - любов! (А. Головко); Надимався [пастух] в пісенній тузі, сильним голосом повершав усіх співців (К. Гордієнко); Сахар губ твоїх перевищає і єгиптську сахарну тростину (А. Кримський); [Іван:] Що я чую! Панько перекриває Журавля в дотепах (І. Микитенко); Отець Кралевич, забравши голос, покривав усіх своєю вимовністю, дивував ерудицією (Г. Хоткевич); Палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк, він усіх побивав, над усім верховодив (Панас Мирний); Одне бажаннє пересилювало всі інші: коли б швидше дохопитись спокійного, безпечного, теплого кутика! (І. Франко).

Ілюстрації

C7a4146-----1.jpg 108023500x317518500x317.jpg Jm2002au773-Custom.jpg Heavyweight.jpeg.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання