Павун

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Павун, -на, м. - назва птаха, яка лежить в основі семантичної мотивованості визначень традиційних жіночих головних уборів. Ця лексема передає яскравість/різнобарвність реалії, подібність за цією ознакою птаха та хустини за наступною моделлю:

Назва тканини – назва рослини/птаха/тварини, з яких виготовлена тканина чи яка нагадує/схожа на реалію – назва реалії.

Сучасні словники

Словарь украïнськоï мови: В 4 т. / За ред. Б.Д. Грiнченка

В говірках Прикарпаття зафіксовано слово павунка (похідне від павун «павич»), яким позначають «яскравий платок в клітинку, прикрашений китицями різного кольору». Вакалюк, Я.Ю. (1990):Лексико-семантична характеристика назв одягу в говiрках Прикарпаття. In: Проблеми украïнськоï дiалектологïï на сучасному етапi. Житомир, с.181–182.

Словник української мови: в 11 томах

Металевий інструмент з зубцями для розпилювання різних матеріалів. Щепи сохли.. і — не берегло їх дозорливе око, не ходили коло їх ніж та пилка садовника. сам він кудись подівся (Панас Мирний, IV, 1955, 205); Пиляли вони [теслярі] дерево, дзижчала пилка, і на землю сипався біленький порох (Антон Хижняк. Тамара, 1959, 181); Загупало, задзенькало в кузні залізо, завила в теслярні пилка-циркулярка (Іван Рябокляч, Жайворонки, 1957, 71). Маленький терпужок. Пилка для нігтів.

  1. Елемент нумерованого списку

Ілюстрації

Pavun 01.JPG x140px

Медіа

Див. також

Пила

Пилка

Різак Різати

Джерела та література

Вакалюк, Я.Ю. (1990):Лексико-семантична характеристика назв одягу в говiрках Прикарпаття. In: Проблеми украïнськоï дiалектологïï на сучасному етапi. Житомир, с.181–182.
Словник української мови в 11 томах