Відмінності між версіями «Осот»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 30: Рядок 30:
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]
 
[[Категорія:Слова 2018 року]]
 
[[Категорія:Слова 2018 року]]
 
[[Категорія:Ос]]
 
[[Категорія:Ос]]

Версія за 04:03, 25 листопада 2018

Осо́т, -ту, м. Растеніе: а) Cirsium arvense. ЗЮЗО. І. 118, 175. б) Circaea lutiniana L. ЗЮЗО. І. 118. в) Sonchus arvensis L. ЗЮЗО. І. 137. Осо́т або бода́к[1][2] (Cirsium) — рід багаторічних, рідше дворічних трав'янистих рослин родини айстрових[3].

Українська назва рослини «осот» (праслов. *osъtъ) пов'язана з його колючістю: утворена від праслов'янського кореня *os- («гострий»), споріднена з лат. acus («гостряк», «голка») і грец. άκανος («будяк»)[4].

Стебла прямостоячі, розгалужені, 20—30 см заввишки. Листки видовжені, цілісні або перистороздільні. Квітки трубчасті, у кошиках, зібраних у волотево-щітковидні суцвіття. Плоди — сім'янки з перистими летючками. Мають дуже розвинену кореневу систему (головний корінь заглиблюється на 5—6 м, а іноді й на 9 м).

Рід нараховує близько 150 видів, поширених в Європі, Азії, Америці. В Україні — понад 20.Деякі види — злісні бур'яни, осот польовий, або рожевий (С. arvense), поширений переважно в Правобережному Лісостепу, на Поліссі, в Карпатах. Осот польовий має кілька форм: щетинистий, ліловий, червоний та інш. Усі вони легко перезапилюються. Засмічує всі сільськогосподарські культури. Як заходи боротьби застосовують правильні сівозміни, чисті пари в Степу. Систематично знищують осот, застосовуючи комплекс агротехнічних і хімічних заходів.

Сучасні словники

Осо́т звича́йний[1][2] (чортополох гостролистий, чортополох бичачий, чортополох придорожній; Cirsium vulgare або C. lanceolatum) — вид роду осот, рідний для Європи, Азії і північної Африки, але присутній і в Північній Америці та інших континентах як інтродукований вид.

Листки чергові, перистороздільні, вздовж жилок опушені, нижні черешкові, верхні сидячі, по краях і на верхівці з міцними колючками, 2–11 мм.

Ілюстрації

Bg90.jpg Wq321.jpg Xcv1.jpeg Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Вікіпедія

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]