Операційна система Linux

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Операційна система Linux

Linux - багатозадачна й багатокористуваться операційна система для бізнесу, утворення й індивідуального програмування. Linux належить сімейству UNIX-подібних операційних систем, вона може працювати на комп'ютерах Intel 80386, 80486 і Pentium.

Linux підтримує широкий спектр програмних пакетів від Te до X Windows, компіляторів GNU C/C++, протоколів TCP/IP. Це гнучка реалізація ОС UNIX, вільно розповсюджувана під генеральною ліцензією GNU.

Історія

Засновник Linux Лінус Торвальдс

UNIX - одна із самих популярних у світі операційних систем завдяки тому, що її супроводжує й поширює велику кількість компаній. Спочатку вона була створена як багатозадачна система для міні-комп’ютерів і мэйнфреймов у середині 70-их років, але з тих пор вона виросла в одну з найпоширеніших операційних систем, незважаючи на свій часом, дивний інтерфейс і відсутність централізованої стандартизації. Існують версії UNIX для багатьох систем, починаючи від персонального комп'ютера, до суперкомп'ютерів, таких як Cray Y-MP.

Linux - вільно розповсюджувана версія UNIX, спочатку була розроблена Линусом Торвальдсом. Linux був створений за допомогою багатьох UNIX-програмістів і ентузіастів з Internet, тих, хто має досить навичок і здатностей розвивати систему. Ядро Linux не використає коди AT&T або якої-небудь іншої частки джерела, і більшість програм Linux розроблені в рамках проекту GNU з Free Software Foundation в Cambridge, Massachusetts. Але в нього внесли лепту також програмісти всього миру.

Щодо появи Linux версії 0.01 ніколи не робилося ніяких офіційних заяв. Вихідні тексти 0.01 не давали навіть нормального виконуваного коду: вони фактично складалися лише з набору заготівель для ядра й мовчазно припускали, що ви маєте доступ до Minix-машини, щоб мати можливість компілювати їх і вдосконалювати.

5-го жовтня 1991 року Линус оголосив першу «офіційну» версію Linux, версія 0.02. Знову це розглядалося як створення якоїсь хакерскій системи. Основна увага - створення ядра. Ніякі питання підтримки роботи з користувачем, документування, тиражування й т.п. навіть не обговорювалися. Здається, що й сьогодні співтовариство Linux-ревне вважає ці питання вторинними в порівнянні з «дійсним програмуванням» - розвитком ядра.

Після версії 0.03 Линус стрибком перейшов у нумерації до версії 0.10, тому що над проектом стало працювати багато народу. Після декількох переглядів, що пішли, версій, Линус привласнив чергової версії номер 0.95, щоб тим самим відбити своє враження про те, що незабаром можлива вже "офіційна" версія. Це було в березні 1992 р. Приблизно через півтора року - у грудні 1993 версія ядра усе ще була Linux 0.99.pl14 - наближаючись до 1.0. А на даний момент версія ядра - 1.2. Сьогодні Linux - це повноцінна ОС сімейства UNIX, здатна працювати з X Windows, TCP/IP, Emacs, UUCP, mail і USENET. Практично всі найважливіші програмні пакети були поставлені й на Linux, тобто для Linux тепер доступні й комерційні пакети. Все більша розмаїтість устаткування підтримується в порівнянні з первісним ядром. Багато хто тестували Linux на 486-ом і встановили, що він цілком порівнянний з робочими станціями Sun Microsystems і Digital Equipment Corporation.

Системні характеристики

Linux - це повна багатозадачна багатокористуваться операційна система (точно також як і інші версії UNIX). Linux досить добре сполучимо з рядом стандартів для на рівні вихідних текстів, включаючи IEEE POSIX.1, System V і BSD. Він створювався, маючи на увазі таку сумісність. Конфігурації комп'ютерів, що рекомендують:


· Мінімум: Intel 80386 DX 40MHz / 4Mb (RAM) / 80Mb (HDD)

· Що рекомендує: Pentium 100MHz / 16Mb / 540Mb

· Оптимальне: Pentium 133MHz / 32Mb / 1Gb


Linux підтримує різні типи файлових систем для зберігання даних. Реалізована також файлова система MS-DOS, що дозволяє прямо звертатися до файлів MS-DOS на жорсткому диску. Підтримується також файлова система ISO 9660 CD-ROM для роботи з дисками CD-ROM.

Linux забезпечує повний набір протоколів TCP/IP для мережної роботи. Підтримується весь спектр клієнтів і послуг TCP/IP, таких як FTP, telnet, NNTP і SMTP.

Ядро Linux відразу створене з обліком спеціального захищеного режиму для процесорів Intel 80386 і 80486. Зокрема, Linux використає парадигму опису пам'яті в захищеному режимі й інші нові властивості процесорів.

Для збільшення обсягу доступної пам'яті Linux здійснює також розбивка диска на сторінки: тобто на диску може бути виділене до 256 Мбайт «простору для свопингу». Коли системі потрібно більше фізичної пам'яті, то вона за допомогою свопингу виводить неактивні сторінки на диск. Це дозволяє виконувати більше об'ємні програми й обслуговувати одночасно більше користувачів. Однак свопинг не виключає нарощування фізичної пам'яті, оскільки він знижує швидкодію, збільшує час доступу.

Ядро також підтримує універсальний пул пам'яті для користувальницьких програм і дискового кэша. При цьому для кэша може використатися вся пам'ять, і навпаки, кэш зменшується при роботі більших програм.

Виконувані програми використають бібліотеки, що зв'язують динамічно, тобто виконувані програми можуть спільно використати бібліотечну програму, представлену одним фізичним файлом на диску. Це дозволяє виконуваним файлам займати менше місця на диску, особливо тим, які багаторазово використають бібліотечні функції. Є також статичні зв'язувати бібліотеки, що, для тих, хто бажає користуватися налагодженням на рівні об'єктних кодів або мати «повні» виконувані програми, які не мають потреби в поділюваних бібліотеках. В Linux поділювані бібліотеки динамічно зв'язуються під час виконання, дозволяючи програмістові заміняти бібліотечні модулі своїми власними.

Редакції Linux

Linux Mandriva One

Ця редакція Linux Mandriva являє собою Live CD. Live CD - операційна система, яка завантажується й працює прямо з компакт-диска без необхідності установки й без ризику внесення яких-небудь змін у систему. Крім того, Mandriva One може бути встановлена на жорсткий диск за бажанням користувача. Це робить Mandriva One ідеальною редакцією для непідготовленого користувача, невпевненого в установці Linux на жорсткий диск. Ви можете завантажити Mandriva One і побачити систему в дії. Якщо система вам сподобається, її можна встановити на жорсткий диск. Якщо ні, то можна просто витягти компакт-диск і перезавантажити систему без яких-небудь наслідків. Невеликий розмір Mandriva One робить дистрибутив ідеальним для користувачів з повільним або обмеженим Інтернет-з'єднанням.

Linux Mandriva One доступний для вільного завантаження. Він містить пакети пропрієтарних драйверів і прошивань пристроїв для поліпшеної апаратної підтримки, і такі пропрієтарні пакети, як Java і Flash-плагін. Іноді доступні кілька різних версій Mandriva One. До появи різних версій приводять два фактори : використовуване середовище робочого столу й підтримувані мови. Деякі версії використовують середовище KDE, інші ж використовують середовище GNOME. Тому що обмеженість розмірів компакт-диска не дозволяє включити всі підтримувані мови, підтримка мов розподілена між різними версіями Mandriva One.

Linux Mandriva Free

Ця редакція Linux Mandriva називається Free (вільна) тому, що вона є "вільною" в обох змістах: вона безкоштовна й містить тільки вільне програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, як це визначено в Free Software Foundation і Open Source Initiative. Це - повнофункціональний дистрибутив з додатками, призначеними для настільного використання. Дистрибутив перед використанням попередньо встановлюється на жорсткий диск . Mandriva Free - ідеальна редакція Mandriva Linux для використання широкого набору програмного забезпечення, або якщо ви прагнете використовувати тільки вільне й відкрите програмне забезпечення. Ця редакція доступна з виходом кожного нового релізу в x86-32 і x86-64 версіях або на трьох компакт-дисках, або на одному DVD

Linux Mandriva Powerpack

Редакція Linux Mandriva Powerpack є комерційною. Це означає, що вона доступна тільки через магазини Mandriva або через авторизованого розповсюджувача. Ця редакція Mandriva містить широкий набір програмного забезпечення для настільного застосування, розробки програм або для серверного використання. Вона містить усі пропрієтарні драйвери, прошивання пристроїв і пропрієтарні плагіни для Інтернет-браузерів. У зв’язку з тим, що Mandriva Powerpack є комерційною редакцією, то вона надає можливість одержання підтримки, навчання й містить у собі додаткові комерційні додатки. Ця редакція випускається з кожним новим релізом Linux Mandriva в x86-32 і x86-64 версіях на одному DVD. Версія доступна через магазин Mandriva являє собою один Dvd-диск, що включає в себе й 32-х і 64-х бітні версії. Є можливість придбати коробкову версію з посібником користувача. Вона також доступна через службу підписки, що дозволяє вам завантажувати Mandriva Powerpack протягом одного року (два релізи Mandriva).

Linux Mandriva Corporate Desktop

Mandriva Corporate Desktop це комерційно розповсюджуваний дистрибутив (це означає що він доступний тільки через Mandriva Store і членів Mandriva Corporate Club, або вповноваженим реселерам). Версія Mandriva Corporate Desktop відрізняється від споживчих версій Mandriva у тому, що вона буде підтримуватися відновленнями протягом п'яти років після виходу. Mandriva Corporate Desktop призначений для настільних комп'ютерів і робочих станцій для бізнес комп’ютерів або користувачів, що потребують у відновленнях для настільної або робочої станції на строк більш ніж 12 місяців.

Лінійка продуктів Corporate Desktop має більш повільний реліз-цикл ніж Mandriva споживчих видань і нові версії, як правило, випускаються раз у 18-24 місяців, з упором на безпеку й стабільність, а це означає, що Corporate Desktop не буде включати останні версії ПО Mandriva. Corporate Desktop підтримується відновленнями протягом п'яти років з дати випуску продукту

Linux Mandriva IGGI

IGGI є дистрибутивом Mandriva для високопродуктивних обчислень. Використовуючи IGGI можна швидко встановити сервер і дублюючі системи на декількох вузлах, що використовують паралельні переклади. Ви можете мати свій кластер готовим до доступу з робочих місць через пару годин. За допомогою Drakcluster, ви можете управляти вузлами за допомогою графічного інтерфейсу. IGGI також містить у собі всі основні інструменти з відкритим вихідним кодом і бібліотеки для HPC. З використанням IGGI можна швидко встановити сервер і дублюючі системи на декількох вузлах, що використовують паралельні переклади. Ви можете мати свій кластер готовий стати доступним з робочих місць через пару годин. Використовуючі Drakcluster, ви можете управляти вузлами за допомогою графічного інтерфейсу. IGGI також містить у собі всі основні інструменти з відкритим вихідним кодом і бібліотек для HPC.

Посилання