Відмінності між версіями «Окуляри»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
м
(Зовнішні посилання)
 
(не показано 2 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
==Словник Грінченка==
 
 
'''Окуля́ри, -рів, '''''м. ''мн. 1) Очки. Мнж. 4. ''На очі вставлю окуляри. ''Котл. Ен. II. 15. ''Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. ''Кв. І. 140. — '''втерти'''. Провести, надуть. 2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. ''Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри. ''
 
'''Окуля́ри, -рів, '''''м. ''мн. 1) Очки. Мнж. 4. ''На очі вставлю окуляри. ''Котл. Ен. II. 15. ''Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. ''Кв. І. 140. — '''втерти'''. Провести, надуть. 2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. ''Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри. ''
 
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
Окуляри- оптичний прилад з двох скелець на дужках, який використовують при вадах зору або для захисту очей від яскравого світла та механічних ушкоджень.  
+
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
ОКУЛЯ́РИ, ів, мн.
 +
1. Оптичний прилад з двох скелець на дужках, який використовують при вадах зору або для захисту очей від яскравого світла та механічних ушкоджень. Очі йому вже не служили, і навіть окуляри не помагали (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 125); Берник газету витяг з кишені, і знов я позаздрив йому: без окулярів читає (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 209); Коли я сказав Самборському, що світло ріже очі, він відповів, що зараз ми дістанемо окуляри-світлофільтри (Микола Трублаїні, Глиб. шлях, 1948, 135).  
  
==Ілюстрації==
+
===[http://hrinchenko.com/slovar  Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка]===
Ochki201117.jpg ‎[[Зображення:Photoicon.png|x140px]]).
+
Окуляри, -рів, м. мн. 1) Очки. Мнж. 4. На очі вставлю окуляри. Котл.Ен. II. 15. Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. Кв. І. 140. — втерти. Провести, надуть. 2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри.
Okuliaru201117.jpg ‎[[Зображення:Photoicon.png|x140px]])
+
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
Ochki20112017.jpg [[Зображення:Photoicon.png|x140px]])
+
Окуляри, рів, м. мн.
 +
1) Очки. Мнж. 4. На очі вставлю окуляри. Котл. Ен. II. 15. Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. Кв. І. 140. — втерти. Провести, надуть.
 +
2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри.
 +
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 3. — С. 51.
  
==Медіа==
+
==Іноземні словники==
{{#ev:youtube|9MtFHcZVQW4}}
+
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
{{#ev:youtube|lC9VkAs6p54}}.
+
окуляри
 +
-ів, мн.
 +
1) Оптичний прилад із двох скелець на дужках, що його використовують за вад зору або для захисту очей відяскравого світла та механічних ушкоджень.
 +
••
 +
Слухові́ окуля́ри — слуховий апарат, вмонтований в оправу окулярів.
 +
2) жарт. Синці під очима.
 +
••
 +
Симпто́м окуля́рів — наявність синців навколо очей; ознака перелому основи черепа.
  
==Іншими мовами==
 
Glasses (North American English also eyeglasses) (old-fashioned or formal spectacles, informal specs especially in British English) [plural] two lenses in a frame that rests on the nose and ears. People wear glasses in order to be able to see better or to protect their eyes from bright light
 
a pair of glasses
 
dark glasses
 
I wear glasses for driving.
 
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/glass_1
 
  
==Цікаві факти==
+
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
Точно невідомо, коли з’явилися перші окуляри. Їх прообразом можна вважати і шліфований смарагд, крізь який римський імператор Нерон спостерігав за поєдинками гладіаторів, і скляні чаші з водою, через які читав книги давньоримський філософ Сенека. Щось більш-менш схоже на сучасні окуляри виготовлялося арабами з X століття. Відомо, що у вже в XII столітті в Китаї користувалися сонцезахисними окулярами, скла яких робили з димчастого кварцу. У середньовічному Китаї судді зобов’язані під час засідань надягати темні окуляри, щоб за висловом їх очей не можна було прочитати, який вирок буде винесено підсудному. Про те, що окуляри були відомі і в середньовічній Європі ми знаємо завдяки художникам. Приміром, на фресках італійця Томазо да Модени можна часто побачити ченців в окулярах. Тим не менш, окуляри для корекції зору в ті часи були рідкістю. Зате часто зустрічалися «дорожні» окуляри, які захищали очі від пилу. Радянські військові інструктори, які працювали в Китаї в 50-х роках минулого століття, були дуже здивовані, що китайські солдати відпрацьовують тактику нічних бойових дій в денний час. Місцеві командири пояснили це тим, що так краще видно помилки солдатів і офіцерів. Правда, щоб наблизити вчення до реальних умов, всі їхні учасники надягали спеціальні окуляри з дуже темними скельцями. Найбільше окулярів виготовляється в Італії. На другому місці по їх виробництву знаходиться Китай. Психологи встановили, що чоловік в окулярах здається оточуючим розумніше, ніж він є насправді. Гамбурзькому зоопарку нерідко доводиться виплачувати компенсації відвідувачам, чиї речі були вкрадені мавпами. Найчастіше примати крадуть саме окуляри. Найцікавіше, що майже завжди крадіжки відбуваються, коли відвідувач підходить ближче до клітки, щоб побачити оголошення: «Обережно! У вас можуть викрасти окуляри! » У Данії півням, що живуть на місцевих птахофермах, надягають особливі пластикові окуляри, які роблять їх короткозорими. Це потрібно для того, щоб півні погано бачили інших птахів і не лізли до них битися. Зазвичай знамениті актори залишають відбитки рук або ніг на голлівудській алеї зірок. Але знаменитий комік Гарольд Ллойд вирішив, що це занадто нудно, і тому в 1927 році залишив там відбиток своїх очок. Якщо подивитися на карту течій Чорного моря, то можна побачити два гігантських замкнутих потоки, що нагадують своїм виглядом окуляри. Їх офіційна назва — «Окуляри Кніповича» — це своєрідне визнання заслуг Миколи Кніповича, вченого, який вперше описав ці течії.
+
  
 
+
==Ілюстрації==
==Див. також==
+
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
*[http://slovopys.kubg.edu.ua СловОпис - віртуальний словник цікавих рідковживаних українських слів]
+
|- valign="top"
 
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: ОКУЛЯРИ.jpg |x140px]]
[[Категорія:СловОпис]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: ОКУЛЯРИ_3.jpg  |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: ОКУЛЯРИ_4.jpeg |x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| 8Sx32WpAy08}}
 +
==Зовнішні посилання==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki Матеріал з Вікіпедії]===
 +
• Окуляри для корекції вад зору — оптичний прилад, який застосовують для виправлення вад зору (астигматизм, аномалії рефракції ока та акомодації ока).
 +
• Окуляри захисні — окуляри для захисту очей від механічних ушкоджень і шкідливого впливу будь-якого випромінювання.
 +
• Окуляри сонцезахисні — окуляри для захисту очей від негативного впливу сильної зовнішньої освітленності, зокрема сонячного світла.
 +
• Окуляри поляризаційні — окуляри з поляризаційними фільтрами, які пропускають світло з певним напрямком поляризації, тобто поляризують світло. Використовуються для спостереження за об'єктами в умовах відблисків та заважаючого фонового освітлення.
 +
• Окуляри анагліфічні — окуляри з різнокольоровими скельцями-фільтрами для розглядання стереоскопічного зображення.
 +
• Окуляри тактичні
 +
==Джерела та література==
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]
 
[[Категорія:Ок]]
 
[[Категорія:Ок]]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{{subst:Шаблон:Словник Грінченка і
 
сучасність|підрозділ=Інститут філології}}
 

Поточна версія на 21:37, 26 листопада 2017

Окуля́ри, -рів, м. мн. 1) Очки. Мнж. 4. На очі вставлю окуляри. Котл. Ен. II. 15. Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. Кв. І. 140. — втерти. Провести, надуть. 2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОКУЛЯ́РИ, ів, мн. 1. Оптичний прилад з двох скелець на дужках, який використовують при вадах зору або для захисту очей від яскравого світла та механічних ушкоджень. Очі йому вже не служили, і навіть окуляри не помагали (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 125); Берник газету витяг з кишені, і знов я позаздрив йому: без окулярів читає (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 209); Коли я сказав Самборському, що світло ріже очі, він відповів, що зараз ми дістанемо окуляри-світлофільтри (Микола Трублаїні, Глиб. шлях, 1948, 135).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Окуляри, -рів, м. мн. 1) Очки. Мнж. 4. На очі вставлю окуляри. Котл.Ен. II. 15. Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. Кв. І. 140. — втерти. Провести, надуть. 2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Окуляри, рів, м. мн. 1) Очки. Мнж. 4. На очі вставлю окуляри. Котл. Ен. II. 15. Шкапа твоя трохи, чоловіче, не добачав дак купи їй окуляри. Кв. І. 140. — втерти. Провести, надуть. 2) Синяки подъ глазами отъ побоевъ, фонари. Так побили мене, що я три тижні носив оттакі окуляри. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 3. — С. 51.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

окуляри -ів, мн. 1) Оптичний прилад із двох скелець на дужках, що його використовують за вад зору або для захисту очей відяскравого світла та механічних ушкоджень. •• Слухові́ окуля́ри — слуховий апарат, вмонтований в оправу окулярів. 2) жарт. Синці під очима. •• Симпто́м окуля́рів — наявність синців навколо очей; ознака перелому основи черепа.


Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

ОКУЛЯРИ.jpg ОКУЛЯРИ 3.jpg ОКУЛЯРИ 4.jpeg

Медіа

Зовнішні посилання

Матеріал з Вікіпедії

• Окуляри для корекції вад зору — оптичний прилад, який застосовують для виправлення вад зору (астигматизм, аномалії рефракції ока та акомодації ока). • Окуляри захисні — окуляри для захисту очей від механічних ушкоджень і шкідливого впливу будь-якого випромінювання. • Окуляри сонцезахисні — окуляри для захисту очей від негативного впливу сильної зовнішньої освітленності, зокрема сонячного світла. • Окуляри поляризаційні — окуляри з поляризаційними фільтрами, які пропускають світло з певним напрямком поляризації, тобто поляризують світло. Використовуються для спостереження за об'єктами в умовах відблисків та заважаючого фонового освітлення. • Окуляри анагліфічні — окуляри з різнокольоровими скельцями-фільтрами для розглядання стереоскопічного зображення. • Окуляри тактичні

Джерела та література