Облямівка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 00:18, 23 листопада 2017; Tvzelinska.im17 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Облямівка, -ки, ж. Кайма, обшивка. Вас. 155.

Сучасні словники

Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОБЛЯМІ́ВКА, и, жін.

  • 1. Вишивка або смужка тканини, хутра і т. ін. на краях одягу, взуття і т. ін. для оздоблення; лямівка, оторочка. Козацький червоний кунтуш, з вильотами на рукавах та золотими облямівками так і просився на його пишну постать (Нечуй-Левицький, I, 1956, 579); — Візьміть мою кунячу шубу з бобровою облямівкою та коміром (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 282); * Образно. — А ця облямівка, — вона доторкнулась до Лариної шиї, — найбайдужішого до жіночої краси примусить звернути увагу на золото вашого волосся (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 439).
  • 2. перен. Те, що смугою оточує що-небудь. Ось невеличке озерце, кругле, схоже на голубе блюдечко, в зеленій облямівці (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 10); Пальчасті листки каштанів жовкнуть не одразу. Спочатку на них з'являється вузенька жовта облямівка, кожен листок ніби оторочений темно-золотим обідком, який стає все ширшим і ширшим, поки не захопить увесь листок (Вадим Собко, Стадіон, 1954, 90).

Вікіпедія

Облямівка (рос. каёмка, англ. border, нім. schmaler Rand m, Saum m) – те, що смугою оточує що-небудь. Наприклад, облямівка родовища, облямівка мінералу тощо.

У мінералогії розрізняють:

  • облямівка кварцова (облямівка крупнокристалічним кварцом виповнень жил альпійського типу);
  • облямівка келіфітова (реакційна облямівка навколо ґранату в формі пучка або променистих агрегатів, піроксену, рогової обманки і шпінелі);
  • облямівка корозійна (облямівка, яка утворюється на мінералі внаслідок корозійної дії магми або при метаморфічних процесах);
  • облямівка опацитова (темна кірка навколо вкраплеників у вивержених породах, яка складається з авгіту, магнетиту, рогової обманки, піроксенів і біотиту, іноді олівіну та ін. мінералів;
  • облямівка реакційна (облямівка навколо мінералу, яка утворилася внаслідок реакції його з іншими мінералами або з рідинною частиною магми чи розчинами).

Всесвітній словник української мови

ОБЛЯМІ́ВКА (оздоблення у вигляді вишивки, смужки тканини, хутра і т. ін. на місцях стику або по краях одягу, взуття і т. ін.), ЛЯМІВКА, О́БВІ́ДКА, ОТОРО́ЧКА[ОБТОРО́ЧКАрідше], КАЙМА́, КАНТ, ЛИ́ШТВА, ОБШИ́ВКА, ОБШИТТЯ́, ОКАНТО́ВКА[ОБКАНТО́ВКАрозм. рідше], ОКАНТУВА́ННЯ, ОКРА́ЙКА, ПІДПУ́ШКА (у вигляді смужки хутра); ТА́СЬМА́, ТОРО́ЧКАрозм., ТАСЕ́МКАрідше, ГАБА́заст. (тільки про плетену, ткану або з тканини стрічку). - Добре, пане. Візьміть мою кунячу шубу з бобровою облямівкою та коміром (З. Тулуб); На чолі [вершників] їхав у блискучій візантійській зброї молодець у червоному плащі з парчевою лямівкою (Юліан Опільський); Прекрасна художня обвідка килима побудована на елементах старовинного національного орнаменту (з газети); З-під чорної оторочки кожушини в нього квітами червоніла маніжка (С. Чорнобривець); На ній [Ваті] була темно-червона коротенька кофточка з чорними обторочками на грудях, на шиї і рукавах (І. Нечуй-Левицький); Проводжала мила край села, На прощання хусточку дала, - Хусточку червону із каймою (І. Нехода); Це був Павло Швед у синіх, з вузенькими червоними кантами, брюках (П. Автомонов); На кучерявій голові в неї красується берет, спідничка.., на ногах нові черевички і шкарпетки з лиштвою (П. Панч); Купальний костюм на ній був чорний з червоною обшивкою (Ю. Яновський); Вишивальниця.. місця стику заповнює вузеньким кольоровим взором, так званою мережкою, або просто обшиттям (з журналу); На червону окантовку вогкої майки перехилилось брунатне пругке підборіддя (М. Стельмах); Вона мала велику пристрасть до нових хусток із окрайкою (Марко Вовчок); Галя була одягнена по-весняному: ..коротенька спідничка та біла матроска з синім викотом [коміром] та трьома білими тасьмами по його бережках (Ю. Смолич); Оксамитова з безліччю складок спідничка шовковою торочкою облямована (Л. Юхвід); Сама Анна у білій сукні, лямованій по всіх рубцях широкою чорною габою (Леся Українка).

ОБЛЯМІ́ВКА (те, що по краях смугою обрамовує, оточує що-небудь), БОРДЮ́Р, ОБІДО́К, О́БВІ́ДКА, ОКАНТО́ВКА[ОБКАНТО́ВКАрозм. рідше], ОБЛЯМУВА́ННЯ, БЕРЕГИ́тільки мн.,КАНТрідше. - Ці камені йдуть на облямівку шляхів міста, - відповідає засмаглий, з сивими бровами каменяр (Т. Масенко); За аркою починалась алея з широким бордюром квітів по обидва боки (П. Панч); Нова тарілка, з позолоченим обідком, так і випорснула в Уляни з рук (В. Кучер); Очі [Несторової], колись живі і блискучі, тепер були постійно у червоних обвідках, змучені й страдницькі (Ірина Вільде); Я сидів, звісивши ноги до води, на окантовці портового причалу (Ю. Смолич); Великі горіхові очі [Ніни] в облямуванні довгих вигнутих каштанових вій (О. Копиленко); Коридор зеленів килимовою доріжкою з червоними берегами (П. Дорошко).

Ілюстрації

Obl1.jpg Obl2.jpg Obl3.jpg Obl4.jpg