Норець

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 00:07, 31 жовтня 2018; Aobondarenko.fpmv18 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Норець, -рця́, м. 1) Водолазъ. Посилав той купець норця, щоб пурнув у море та подививсь, за що він (корабель) там зачепився. Чуб. II. 17. 2) Родъ утки: нырокъ, Mergus albellus.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

НОРЕ́ЦЬ, рця, чол.

1. Водоплавний птах родини качиних, що має на задньому пальці широку шкірясту лопать і їжу добуває, пірнаючи. Там норець (Пірни́коза, як кажуть наші діти) То білими виблискує, грудьми, То щезне у воді, лиш розійдуться Круги широкі (Максим Рильський, I, 1960, 248); Деякі породи норців мандрують по воді. Пливуть собі з річки в річку, до самого моря. А там декотрі з них зимують біля берегів та островів Каспійського моря (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 94).

2. заст. Водолаз. Норець в глибокі [глибини] поринає кипучі І з моря виносить він перла блискучі (Борис Грінченко, I, 1963, 126); Посилав той купець норця, щоб пурнув у море та подививсь, за що він [корабель] там зачепився (Словник Грінченка).

Орфографія

норець - іменник, чоловічий рід, істота

ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА

Називний норець норці

Родовийнорця норців

Давальний норцеві, норцю норцям

Знахідний норця норців

Орудний норцем норцями

Місцевий на/у норці, норцеві на/у норцях

Кличний норцю норці

Характеристика норця птаха

Маса від 250 г до 1,5 кг. У шлюбному вбранні на голові, а у деяких і на шиї розвиваються різноманітні прикрашаючи «вушка», комірці з пір'я, що забарвлені в червоні, коричневі, золотисті або білі кольори. Пірникози подібні за зовнішнім виглядом до гагар, але, на відміну від останніх, у пірникоз немає плавальних перетинок, кожен палець у них має шкірясту лопать.

Пірникози добре плавають і пірнають. Літають досить погано, а Podiceps taczanowskii майже розучилась літати.

Свої гнізда влаштовують у заростях надводної рослинності. Гніздо пірникоз може плавати на воді, хоча частіше спирається на підводні рослини або дно на мілководді. Кладка зазвичай складається з 6—8 яєць, забарвлених в один тон. Пташенята виводкові, перший час вони багато часу проводять на спинах своїх батьків. Основна їжа пірникоз — риба, жаби та водні комахи.

Найширше поширені пірникози сірощока, чорношия та червоношия. Пірникоза велика гніздиться повсюдно в Старому Світі, Австралії та Новій Зеландії. Тільки в Південній і Центральній Америці мешкають ще 5 видів.

Хто такий водолаз

Водолаз — фахівець, що вміє виконувати роботи під водою у водолазному спорядженні й допущений до виконання водолазних спусків у встановленому порядку. Професія водолаза належить до професій з особливо шкідливими й особливо тяжкими умовами праці.

Останнім часом у засобах масової інформації щодо підводної діяльності використовується термін дайвінг (англ. diving — пірнання).

Ілюстрації

2.jpg 7.jpg Vodolaz.jpg Vodolaz-svarshchik.jpg

Медіа

Див. також

пірникоза

Джерела та література

http://sum.in.ua

https://www.slovnyk.ua

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 442.

https://електронна-енциклопедія.укр

Зовнішні посилання