Відмінності між версіями «Немовля»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 111: Рядок 111:
  
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут/Слова 2018]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]  
 
[[Категорія:Не]]
 
[[Категорія:Не]]

Поточна версія на 10:58, 18 жовтня 2018

Немовля́, -ля́ти, с.

«Словарь української мови»

Младенецъ, нe говорящій еще ребенокъ. Ум. Немовля́тко, немовляточко.

Сучасні словники

НЕМОВЛЯ, яти, сер. 
Дитина, яка ще не вміє говорити; грудна дитина.
Від'їжджаючи, він покинув їх [дітей] майже немовлятами (Іван Франко, VI, 1951, 375);
Пригорнувши до себе двомісячне немовля, раптом заквапилася [Горпина] (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 16);
Якась дівчина провезла повз них немовля в колясці. І звичайно, в ротику немовляти соска (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 469);  
* У порівняннях. Я відчув, що я безпомічний, як немовля (Юрій Яновський, II, 1958, 1.63).

Немовля' – дитина, яка не вміє говорити, грудна дитина.

НЕМОВЛЯ пискля, писклятко; немовлятко; пор. ДИТИНА.

НЕМОВЛЯ- дитина в період від завершення стадії новонародження (бл. 1 місяця життя) до часу набуття уміння вставати, ходити і початку мовлення, тобто майже до кінця 1 року життя.

Немовля́ — людська дитина у віці від народження до одного року. Також просто дуже юна людська дитина.

І на руках у матері маля Од сонця мружиться і мов піймати хоче щось у повітрі (В. Бичко); 

І не знають хлоп’ята, Що із цим же ім’ям Біля двору і хати Я гасав маленям (А. Малишко) Спить маленький; матусину руку щільненько Обняли рученята дрібнії (Леся Українка)

Орфографія (словоформа) немовля - іменник, середній рід, істота
Відмінок однина множина
Називний немовля немовлята
Родовий немовляти немовлят
Давальний емовляті немовлятам
Знахідний немовля немовлят
Орудний немовлям немовлятами
Місцевий на/у немовлті на/у немовлятах
Кличний немовля немовлятв
Цікаво знати

Немовлята, вигодувані тваринами У науці зафіксовано декілька випадків, коли немовлята, втративши батьків, були вигодувані і виховані тваринами. У числі «прийомних батьків» згадуються такі тварини, як вовки, собаки, людиноподібні мавпи і навіть домашні кішки. Якщо така дитина ще в дитячому або достатньо ранньому віці потрапляла назад в людське суспільство, то вона, як правило, могла розвинутися нормально. Однак якщо немовля жило серед тварин занадто довго, то, потрапляючи назад до людей, воно або відчувало значні ускладнення, або взагалі не могло стати нормальним членом людського суспільства.https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D1%8F


Неймовірні факти про немовлят

Дитина впізнає маму за запахом, відрізняє голосні від приголосних і пам'ятає казку, почуту до народження.

До кінця минулого століття вчені підтвердили нарешті те, про що інтуїтивно здогадується кожна мама. Немовля - не порожня заготівля людини з мінімальною здатністю до сприйняття, а особистість, яка сформувалася протягом 9 місяців внутрішньоутробного життя. Людина, яка чує, яка бачить, яка відчуває, яка налаштована на навчання та спілкування.

Органи сприйняття малюка - слух, нюх, дотик - починають працювати до появи дитини на світ. Уже немає сумнівів, що ще до народження людина бачить сни, має смакові уподобання, відчуває емоції. Не дивно, що у східній традиції заведено відраховувати вік із часу зачаття.

Зір немовляти

Зір на перших тижнях життя дитини не можна назвати гострим. Однак вона здатна фокусувати погляд на відстані приблизно від 20 до 25 см, а також уміє багато чого іншого. Експерименти показують, що:

- немовлята люблять звивисті лінії та складні візерунки і розрізняють кольори; - з більшою цікавістю розглядають обличчя, ніж інші частини тіла; - стежать поглядом за предметом, що повільно рухається, і віддають перевагу зображенням середньої яскравості.

Слух немовляти Слух, на відміну від зору, людина активно використовує ще до народження. Більше того, малюк здатен запам'ятовувати те, що чув протягом внутрішньоутробного періоду.Ось що може немовля: - відрізняє мелодію без вокального супроводу від пісні, приголосні звуки від голосних і зв'язне мовлення від абракадабри; - впізнає текст, неодноразово прослуханий раніше; - розпізнає чоловічий і жіночий голос, а також свій у записі; - всім іншим звукам віддає перевагу маминій мові та биттю серця; - на розмову відповідає рухами тіла, підлаштовуючись під ритм мовлення співрозмовника (тому вчені закликають якнайбільше спілкуватися з дитиною, щоб стимулювати її фізичний розвиток).

Нюх немовляти розвинений сильніше, ніж у дорослого. Із перших днів життя дитина знає, як пахне молоко та безпомилково розпізнає приємний для нього запах материнського тіла.

І, мабуть, найважливіша особливість немовляти - здатність до постійного навчання. Дитина, не перестаючи, сприймає і переробляє інформацію, вчиться взаємодіяти з навколишнім світом і налагоджує спілкування з вами доступними їй способами. Вона дуже намагається бути почутою - відгукуйтеся!

!

Рекомендовані джерела


  1. Словарь української мови / Упор. з дод. влас. матеріалу Б. Грінченко : в 4-х т. — К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. Том 2, ст. 551
  2. Великий Тлумачний словник сучасної української мови. Видавництво «Перун» 1991-2001.С- 434.
  3. Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 338

Ілюстрації

Nemovlya 1.jpg Nemovlya 2.jpg Nemovlya 3.jpg

Медіа

Джерела

https://lady.tochka.net/ua/20500-udivitelnye-fakty-o-novorozhdennykh/ https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D1%8F https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D1%8F


Інтернет-джерела