Нежить

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Нежить, -ті, ж. = Нежид. Після кішка як нап’єшся, буде нежить. Мнж. 154. Напала мене нежить. Лебедин. у.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

НЕ́ЖИТЬ, ю, чол. Запалення слизової оболонки носа, що супроводжується слизисто-гнійними виділеннями, іноді чханням. Проценко нажив страшенний нежить і цілими днями не виходив з хати (Панас Мирний, III, 1954, 254); — Я боюсь нежитю. — з грайливою лукавинкою в очах відповіла Віра (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 197).

Словник термінів

Нежить (риніт) - запалення слизової оболонки носової порожнини в результаті охолодження, інфекцій, алергічних реакцій. Н. починається з неприємних відчуттів в носі і носоглотці, утруднення носового дихання, зміни тембру голосу, появи виділень з порожнини носа. Н. може переходити в хронічну форму. Для алергічного Н. характерні раптовість виникнення, рясні водянисті виділення, багаторазове чхання, які припиняються після усунення контакту з зухвалими факторами.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Олександр Пономарів Культура слова: мовностилістичні поради

Нежить — нежитю (не нежиті) Однією з прикрих помилок у різних видах усного й писемного мовлення є неправильне використання форм роду іменників. Слово нежить у літературній мові належить до чоловічого роду. Тож у реченні з газетного тексту (автор якого, мабуть, відбиває морфологічні особливості рідної говірки) «Досі не можу вилікуватись від нежиті» слід виправити на нежитю.

Нежить - це не хвороба, а симптом

Якщо нежить триває бiльше семи днiв, це може бути небезпечним сигналом Кажуть, якщо нежить лiкувати, мине за тиждень, якщо нi - за сiм днiв. А якщо нежить триває довше, що це може означати? Де, власне, межа мiж нормальним нежитем (як реакцiї органiзму на вiрусну iнфекцiю) та затяжним, що може вказувати на запальнi процеси? Про це ми говоримо з Iгорем Цебриком, лiкарем-отоларингологом.

-- Скiльки ж має тривати "правильний" нежить?

-- Слiд зазначити, що нежить -- це не хвороба, а симптом. Тобто, вiн iнколи не виникає сам по собi. Звичайний нежить, або гострий ринiт, є результатом дiї збудникiв вiрусної iнфекцiї. Є кiлька стадiй гострого нежитю. Перша триває вiд кiлькох годин до 1-2 дiб та проявляється вiдчуттями свербiння i сухостi в порожнинi носу, чханням, сльозотечею, головним болем, зниженням нюху. Потiм слизова носу починає набрякати, з'являються прозорi видiлення, голос стає "гнусавим". I, нарештi, третя стадiя -- це катаральне запалення, яке супроводжується рiзного роду видiленнями з носу, його закладенням. -- Як правильно боротися з гострим ринiтом? Чи треба вигрiвати нiс?

-- Я б не радив вигрiвання, адже це посилює притiк кровi до такнин носу, що ще бiльше посилює набряк. А от гарячi нiжнi ванни -- саме те, що треба. Вони усувають набряк, покращують носове дихання. Можна робити такi ванни з сухим порошком гiрчицi або ж ефiриними олiями евкалiпту, ялiвцю тощо.

Дуже поширена помилка -- застосування судинозвужувальних крапель. У першi днi нежитю це робити недоцiльно -- краще взяти противiруснi препарати, наприклад, iнтерферон. От коли починається закладення та видiлення, тодi можна застосовувати судинозвужувальнi краплi, якi знiмуть набряк та пiдсушать слизову. Але їх не можна використовувати довше п'яти днiв, iнакше може початися медична алергiя на препарат, i тодi видiлення стануть неконтрольованими.

Як правило, гострий нежить не триває бiльше 5-7 днiв. Якщо ж процес не зупиняється, можна говорити про затяжний нежить. Вiн може бути спричинене доєднанням патологiї придаткових пазух носу (ситусити, гайморити), а у дiтей найчастiше виникає аденоїдит.


Крiм того, нежить може ускладнитися запальним процесом слiзно-носового каналу, слухової (євстахiєвої) труби, носоглотки з подальшим розвитком отиту, синуситу, ларинготрахеобронхiту.

Тому, якщо нежить не минає за тиждень, варто показатися спецiалiсту, або запобiгти розвитку ускладнень. Адже в цих випадках краплями вже не зарадиш -- лiкар призначить спецiалiзоване лiкування, можливо навiть антибiотики.

Джерела та література

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]