Мощі

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мо́щі, -щей, ж. мн. Мощи, останки. Ой я ж кажу в саду лежу, аж я в нехворощі, ізсушилась, ізв’ялилась, тілько мої мощі. Нп.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства

МО́ЩІ, е́й, мн. Висохлі, муміфіковані рештки (інколи — окремі кістки) людини, що її церква вважає святою. Взявши хрест із святими мощами, свячену воду і кропило, він рішився слідувати за отцем Спиридоном (Фр., VIII, 1952, 138); Поприкладався [Павло] до всіх мощей [у лаврі], до всіх чудотворних ікон (Вишня, І, 1956, 7); * Образно. — Нічого не їсте, скоро з вас мощі будуть… (Коцюб., І, 1955, 329); * У порівн. Вихудла, як мощі (Барв., Опов.., 1902, 15).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник.

мо́щі — висохлі, муміфіковані рештки (інколи — окремі кістки) людини, яку церква вважає святою; у мовленні набуло образного й переносного значення. Ой я ж кажу — в саду лежу, аж я в нехворощі, ізсушилась, ізв’ялилась, тілько мої мощі (пісня — образно); Поник чоловік, так що лиш мощі стали (І. Франко — став дуже худим).

Вікіпедія

Нетлі́нні мо́щі (мощі, святі мощі) — тіла святих християнської (православної і католицької) церкви, що залишилися після смерті нетлінними — тобто не проявляють ознак гниття і розкладу. З раннього середньовіччя є об'єктами культового вшанування. Часто саме нетлінність була головним аргументом при канонізації святих. При цьому Церква керується спеціальними юридичними процедурами.

Святим мощам у християнській традиції приписують допомогу при зціленні від хвороб, здатність захищати від раптової або насильницької смерті. Саме з метою захисту в Середні Віки практикувалася фрагментація мощей з подальшим їх носінням в нагрудних мощехранильницях або навіть у руків'ї холодної зброї (мечів, шабель тощо).

Між тим, за афонською традицією, якщо тіло померлого не зотліває та на кістках залишається плоть – це вважається, що душа небіжчика недостатньо очистилась від гріхів

Є безліч випадків тілесного нетління серед українських святих. Серед найбільш відомих це нетлінні мощі Святої Ольги (її мертве тіло було виявлене нетлінним за часів Володимира Великого) та Святого Володимира, тіло якого було виявлено нетлінним через декілька століть у 17 столітті.

Святі і блаженні української греко-католицької церкви, тіла яких були віднайдені нетлінними:

Святий Йосафат Блаженна Йосафата Василь Величковський Святі української православної церкви, тіла яких по смерті виявилися нетлінними:

Феодосій Чернігівський Йов Почаївський Амфілохій Почаївський Кукша Одеський Войно-Ясенецький Лука Антоній Печерський Йов Угольський та багато інших

Безліч інших православних святих, найбільш відомі серед яких:

Олександр Свірський Серафим Саровський Констянтин Меркушинський Адріан Ондрусівський Сава Сторожевський Сергій Радонезький Йоан Поммер Серед святих римо-католицької церкви є теж безліч святих, тіла яких були виявлені нетлінними:

Бернадетта Субіру Папа Інокентій XI Папа Пій IX Папа Пій X Альберт Великий Свята Зіта Англійські королі Едмунд та Едвард Святий Казимир, королевич, покровитель молоді у Литві і Польщі Святий Франциск Ксав'єр — єзуїтський місіонер, його нетлінні мощі зберігаються в Гоа в Індії. та багато інших

Ілюстрації

Мощі.jpg Мощ3і.png Images.jpg Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання